1990lar 1995 Altın Küre Bilimkurgu Gerilim klasikler Oscar sinema

12 Monkeys (12 Maymun) (1995)

12 Monkeys

12 Monkeys

Muhtemelen ilk kez lisedeyken seyrettiğim, ilkinde hayran kaldığım, yıllar sonra ise bu düşüncemin sabit kaldığı 12 Maymun’un blogumda da yer almasını istediğim için tekrar izlemeye koyuldum. Ben daha 10 yaşındayken sinema salonlarında olduğunu düşünürsek, zamanında 168 milyon $ hasılat yapması başarının kanıtıdır. 130 dakikalık ABD yapımın yönetmenliğini Terry Gilliam üstlenirken, senaryo David Webb Peoples ve Janet Peoples’a aittir. Terry Gilliam’ı rahmetli Robin Williams’ın “The Fisher King”in yönetmeni olarak anımsanız mümkün. Bilimkurgu gerilim türlerindeki filmin oyuncu kadrosu ise merak uyandırıcı: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Christopher Plumm, Brad Pitt, David Morse, Jon Seda!

Çok tehlikeli bir virüs, 1996’da beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. 2035’e gelindiğinde ise geride kalan az sayıdaki insanlar yer altında barınaklarda yaşarlar. Tabi virüsten kurtulmak adına araştırmalar yapılır. Bilim insanları olayın en başına dönmek için bir zaman makinesi icat ederler ve gönüllü olan eski mahkum James Cole, yanlışlıkla olaydan altı yıl geriye gönderilerek kendini bir akıl hastanesinde bulur. Gerçeği anlatmaya çalışsa da elbette inanan olmayacaktır! Tek çaresi ise Doktor Kathryn Railly’dir.

12 Monkeys

12 Monkeys

12 Monkeys

12 Monkeys

Zamanda yolculuk konulu filmlerin içinde belki de ilk sıraları alabilen 12 Maymun, peşinden de pek çok filmin gelmesine vesile olmuştur. Sene 2016’da seyredildiğinde elbette daha iyi beklentiler olabilir. Lakin 1995’te çekildiğini düşünürsek oyuncu kadrosuyla beraber seyre doyulmayacak bir projedir. Kafa kurcalayıcı başlangıcıyla kim, nerede, kiminle diye bir afallama dönemi yaşıyorsunuz. Sonrasında James Cole karakteriyle beraber zamanda yolculuğa çıkıp onun kahraman olmasını diliyorsunuz. Bu süre zarfında olaylar daha da karışıyor. Önünüze sunulan puzzle hem gerilmenize sebep oluyor hem de bundan keyif alıyorsunuz! 130 dakika nasıl geçti anlamadan şaşırtıcı bir sonla ekrana bakakalıyorsunuz.

Filmin senaryosu o kadar incelikli yazılmış ki her sahne ayrı bir heyecan yaratıyor. Özellikle akıl hastanesindeki hastaların diyalogları mest ediyor! Öykülerin birbirine bağlanması, olay örgüsü gayet başarılıdır. Kurgunun sürükleyiciliğine ise diyecek yok. Zamanda yolculuk kavramı zaten zor iken öyküleri bir yama misali birbirine bağlamak hiç kolay görünmüyor. Diğer yandan, yönetmen mekan seçimleri, renk/kontrast ayarları, müzik çalışmalarıyla beraber işinizi biraz kolaylaştırabiliyor; tabi dikkatli olursanız! Bilimkurguyla arası çok haşır neşir olmayan beni dahi tekrar tekrar ekran başına oturtan bir film olduğunu düşünürsek mutlaka seyretmenizi öneririm.

12 Monkeys

12 Monkeys

IMDB’den 8.1, Rotten Tomatoes’tan 88 alan film; en iyi yardımcı erkek oyuncu (Brad Pitt) ve en iyi kostüm Oscar adaylıklarına layık görülmüştür. Oscar’da istediğine kavuşamayan Pitt neyse ki Altın Küre ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanmış ve yüreğimize su serpmiştir. Brad Pitt’in yeteneğinden şüphe edenlerin bu filmdeki Jeffrey Goines karakterini detaylıca incelemelerini tavsiye ederim. İliklerinize kadar muhteşem bir performans sergilendiğini hissediyorsunuz. Bruce Willis’le aram hiç iyi olmadı. Yeteneğini sorgulamak değil de bazı oyuncuları oldum olası hiç sevmedim, sevemedim. Bruce Willis de bunların başında gelir. Performansına diyecek yok elbet. Kafası karışık ama hem kendini aklamaya çalışan hem de dünyanın tüm yükünü taşıyan James Cole karakterini harika canlandırıyor.

Meraklıları için bildirmekte fayda var: Filmin dizisi 2015’te yayınlanmaya başladı. Ben izlemedim ama IMDB puanı 7.6’dır.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

  • Kardeşimle kuzenim birkaç yıl önce film izleyeceklerdi bana sordular ben de bunu söyledim, o zaman kardeşim 9 belki 10 yaşında filan sanırım, filmi beğenmişti ama kafası karışmış soru işaretleri vardı ve sonra dank etti, her filmin de bir yaşı var yani ne yaptım ben ahaha
    Dizisini ben de gördüm zaten yeni furya bu filmlerin dizileri, bir Limitless’ı izledim ilk sezon ikinci çıktı mı bilmiyorum, eh işte filme göre sönük kalıyorlar tabi ama.
    Yalnız izleyeli benim de çok oldu ve ciddi ayrıntılı hatırlamadığımı fark ettim, sayende tekrar izlemek aklıma düştü bak.

    Not: Yaşını belli etmişsin ama kadınların yaşı sorulmaz nezaketinden yola çıkarak hesaplamadım. ahaha

Yorum Bırak