2000ler 2015 Bafta Dram Oscar Oscar 2016 sinema

45 Years (45 Yıl) (2015)

45 Years

45 Years

Ödül törenleri döneminde merak uyandıran, konusuyla da ilgiyi üzerine çeken 45 Yıl, Türkiye’de Eylül’de gösterime girmişti. Dram türündeki İngiltere yapımın yönetmenliğini Andrew Haigh üstlenirken senaryosu David Constantine’nin “In Another Country” adlı eserinden Andrew Haigh tarafından kaleme almıştır. 95 dakikalık yapımın başrollerinde ise Charlotte Rampling, Tom Courtnay, Geraldine James, Dolly Wells yer alıyorlar.

Kate ve Geoff Mercer evliliklerinin 45. yılını bir partiyle kutlamayı planlamaktadırlar. Bu arada Geoff’a beklenmedik bir mektup gelir. İlk aşkının cesedi İsviçre Alplerindeki buzulların içinde bulunmuştur! Aradan geçen 50 sene sonrasında Geoff bu durumdan çok etkilenir. Belli etmemeye çalışsa da bu durum Kate’in gözünden kaçmaz.

45 Years

45 Years

45 Years

45 Years

Emeklilik hayaliniz nedir? Çocuklarınız, torunlarınız varsa onlarla zaman geçirerek bir sahil kasabasında huzurlu bir hayat sürmek midir? Eğer öyleyse Kate ve Geoff tam da bunu yaşarlar: Günlerini kasabalarındaki evde müzik dinleyerek, kitap okuyarak, köpeklerini severek geçirirler. Neredeyse hiç sorunları yoktur, sakinlik tamamen evi sarmıştır. Ta ki Geoff’un ilk aşkının cesedinin 50 sene sonra bulunduğuna dair mektup gelinceye kadar!

Konu öyle arada kalmış ki ne Geoff’un darmadağın oluşuna şaşırıyorsunuz ne de eşi Kate’in ölü bir kadını kıskanmasına. Hayatları tartışmadan, kavga etmeden paramparça oluyor ama gene bir aradalar çünkü ayrılmaya sebep olacak bir durum yok. Evlilikteki çıkmazlığa harika bir örnek sunuluyor. Ne Geoff ne de Kate sakinliklerini bozuyorlar, üslupları değişiyor. Filmin az diyaloglu sahneleri sayesinde kendinizi sırayla Geoff ve Kate’in yerine koyuyorsunuz. Büyük bir aşk bir anda kadının ölmesiyle daha doğrusu kaybolmasıyla bitiyor. Ne ceset var ortada ne de ölüm kanıtı! Hep bir bitmemişlikle sınanmış Geoff. Kate ise bu eski ilişkiyi bilmesine rağmen ortada sorgulayacak bir ilişki kalmadığı için evliliğini 45 yıl boyunca sorunsuzca yaşamış. Şimdi gelen haberle ne yapabilir? 60lı yaşlarında kıskançlık krizine girse kimi niye kıskanacak? Peki bir ölü kıskanılır mı? Eğer eşiniz bir anda alt üst olduysa elbette!

Yönetmen Andrew Haigh içsel hesaplaşmaları, özlem ve kıskançlık duygularını o kadar güzel ekrana aktarıyor ki karakterlerin fazla diyaloga girmesini beklemiyorsunuz. Gene de Geoff’un tüm sessizliğine rağmen Kate duygularını eşine aktarabiliyor; elbette kıskançlığını süzerek! Usta oyuncuların performanslarıyla beraber ana karakterler göz kamaştırıyorlar. En ufak bir mimik, bir dönüş, bir bakış onların halet-i ruhiyetini size hissettiriyor. Çiftin çocuğu, akrabaları var mı; belirsiz. Kate’in bir sahnede yaşadığı duyguyla çocuklarının olmadığı vurgusu yapılsa da net bilgi almak imkansız. Zaten film tamamen mektup üzerinden ilerliyor. Başka karakterlere yer verme ihtiyacı duymuyor.

45 Years

45 Years

Mekan, dekor, kostüm tasarımları hikaye gibi sadedir. Andrew Haigh’in anlatma derdinde olduğu hikaye de gerek kamera açıları, gerekse ışık, renk/kontrast ayarlarıyla durumu derinleştiriyor. IMBD’den 7.1, Rotten Tomatoes’tan 97 alan filmin geri dönüşleri hayli olumludur. 70 yaşındaki Parisli Charlotte Rampling’in efsane oyunculuğu ile ona eşlik eden Tom Courtney, filmi beğenmemizdeki en önemli etken diye düşünüyorum. 100’den fazla sinema projesinde yer alan Rampling, en iyi kadın oyuncu Oscar adayı olmuştur. Film ayrıca en iyi İngiliz film ödülü Bafta adaylığına layık görülmüştür. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi kadın ve erkek oyuncu ve Altın Ayı adaylıkları da bulunuyor. Evliliklerdeki, ilişkilerdeki sorgulamaları gözlemlemek için güzel bir film, seyretmek lazım!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak