2016 Altın Küre casus Gerilim Oscar Oscar 2016 politik Savaş sinema suç tarihi

Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) (2015)

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Başrol oyuncusu, yönetmeni, senaristleri görünce izlemeden geçilmeyecek bir film olan Casuslar Köprüsü, Kasım 2015’te Türkiye’de gösterime girdi. Yönetmenliğini Steven Spielberg, senaristliğini de Matt Charman ve Coen kardeşlerin yaptığı ABD yapımın başrollerinde Tom Hanks, Mark Rylance, Scott Shepherd, Amy Ryan, Alan Alda yer alıyorlar. 141 dakikalık gerilim, tarihi, psikolojik savaş türlerinin harmanlandığı projenin müzik çalışmaları ise Thomas Newman’a aittir. 40 milyon $’lık bütçeye karşılık 138 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Soğuk Savaş döneminde sigorta avukatı olan James Donovan, kariyerinde önemli bir yere sahiptir. Bir gün önüne kendi konusuyla ilgili olmayan ilginç bir dosya koyulur: Sovyetler Birliği tarafından uçağı düşürülen ve tutuklanan U-2 casus uçak pilotu ABDli Francis G. Powers ile ABD’de casusluk suçuyla tutuklanan KGB ajanı Rudolf Abel ile takas edilmesi müzakereci olacaktır. Üstelik bu göreve itiraz etme lüksü yoktur çünkü görevi veren kurum CIA’dir!

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Bridge of Spies

141 dakikanın yarısından fazlasının müzakere süreciyle geçtiğini düşünürsek psikolojik savaş türünü sevmeniz ve sabretmeniz gerektiğini baştan belirtmeliyim. Zira başroldeki iki oyuncu seyircinin her koşulda gönlünü fethedecek olsa da konu ağır ilerliyor. Senaryo zaten gerçek olaylardan esinlenerek ele alınıyor. Soğuk Savaş dönemi; herkes diken üstünde ve bir avukat vatanı tarafından nefret edilme ihtimaline rağmen bir KGB ajanını ipten çekmeye çalışıyor. Tabi adaletli, özverili, saygılı, insan haklarını önde tutan Amerika (!) dayatmasını bu esnada bolca gözlemleyebilirsiniz. İdeal avukat Donovan, Amerika’yı öyle etkili temsil ediyor ki kendi vatandaşlarını bile kendi doğrusuna çekiyor. Sadece zaman, sabır ve ikna gücü yeterli oluyor. Rus ajan Rudolf Abel de aslında Donovan kadar tutumlu, etkili bir karakter olarak kaleme alınmış. Amerika’nın düşmanı gözüyle bakılsa da o da vatanı için çalıştığı sıklıkla dile getiriliyor. İnsanların nefreti sadece düşüncede kalıyor. Yargılama sürecinde adaletten hiç uzaklaşılmıyor.

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Bridge of Spies

Senaryonun daha ön planda olduğu filmde Steven Spielberg’ün manevraları kamera açılarında, mekan seçimlerinde, kullanılan renk ve kostümlerde görülüyor. Dönem Soğuk Savaş, Amerika ve Almanya’daki olaylara etkili bir selam gönderilse de avukat Donovan temsiliyle Amerika mesafeyi koruyor ve gücünü müzakere ile gösteriyor. Tabi Spielberg olayları takip etmemiz için harika görseller sunuyor. Müzik çalışmalarında 12 Oscar adaylığı, 4 Altın Küre adaylığı ve 4 Bafta adaylığıyla beraber 2 Bafta ödülü, 2 Grammy ödülü kazanan Thomas Newman olunca sahne geçişleri ve öykülere dokunuş daha tesirli oluyor.

IMDB’den 7.8, Rotten Tomatoes’tan 91 alan Bridge of Spies’a geri dönüşler hayli olumludur. Gene de Altın Küre ve Oscar’da ne kadar şansı olur, emin değilim. Zira Altın Küre’de sadece Mark Rylance ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday olmuştur. Bunun elbette Oscar’a da yansıyacağını düşünüyorum. Henüz diğer adayları inceleme fırsatım çok olmadı ve Oscar adayları da kısa süre sonra açıklanacak. Net konuşmak zor. Yalnız unutmamak gerekir ki benim için Şener Şen ne ise Tom Hanks de aynıdır. Hanks ve Spielberg “Er Ryan’ı Kurtarmak”, “Sıkıysa Yakala”, “Terminal” filmlerinden sonra dördüncü kez bir araya gelmişler. Tom Hanks’in çok daha iyi kaleme alınmış karakterleri oynadığını gördüğüm için Oscar’da aday olmaz diye düşünüyorum. Lakin ödül avcıları filmin geneli için bize sürpriz yapar mı acaba?

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

Yorum Bırak