2010lar 2017 Komedi sinema Türk filmleri

Çalgı Çengi İkimiz (2017)

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Çoğu sinema izleyicisi gibi ben de “Çalgı Çengi”yi sonradan keşfedip beğenenlerdendim. Bu nedenle “Düğün Dernek” serisini takip ettim ve “Çalgı Çengi”nin devamını dört gözle bekledim. Nihayet yılbaşıyla beraber Çalgı Çengi İkimiz gösterime girdi. Senaristliğini ve yönetmenliğini ekibin ayrılmaz üyesi Selçuk Aydemir’in üstlendiği 116 dakikalık komedinin baş rollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Ayhan Taş, Şinasi Yurtsever, Burak Satıbol, Barış Yıldız yer alıyorlar.

Salih ve Gürkan, düğün salonlarında şarkıcılık yapan teyze çocuklarıdır. Kendilerinden başka kimsesi olmayan bu kuzenler, 6 sene önce trajikomik bir olayla mafyaya bulaşırlar ve karanlık insanların düğünlerinde şarkıcılık yaparlar. Salih, kız arkadaşıyla evlenmek için mafyadan çıkmak ister. Bunun için önüne tek şart koşulur: Gittikleri son düğündeki nikah memurunu kaçırmak! Bu nikah memuru da zamanında Tarkan’ı meşhur etmeye ramak kala başkasına kaptıran adamdır ve kuzenlerdeki cevheri görerek onları meşhur etme sevdasına tutulur. Salih’le Gürkan iki arada bir derede kalırlar: Şöhret ve para mı yoksa mafyadan kurtulmak mı?

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi” ile Türk sinema ve televizyon seyircisinin hayatına giren, devamında diziler ve “Düğün Dernek” serisi ile namı yürüyen Ahmet Kural – Murat Cimcir ikilisi, Çalgı Çengi İkimiz ile beklentiyi hayli yukarıya çıkarıyor. Zira herkes ilk filmin devamını beklerken, aradan geçen uzunca zaman izleyiciyi buna yöneltti. Peki ya sonuç? Selçuk Aydemir’den daha iyi gördüğümüz senaryolar varken hafiften bir hayal kırıklığı! Teyze oğulları gene komik, yan oyuncuların performansı gene harika; diyaloglar özenli ve sürekli “Küfür yok!” uyarısıyla mesaj dahi içeriyor (tabi bir yere kadar). Lakin, ilk filmdeki sürükleyicilik bu filmde hiç yok. Hatta ilkini izlemeyenler için hayli boşluk var. Varlığından kurtulamadığımız mafya, tekrar tekrar karşımıza çıkıyor; bezdiriyor. Sözüm yaratılan karakterlere ve onu canlandıran oyunculara değil asla! Hepsi gayet başarılı ama sonunu tahmin ettiğimiz senaryolar bu türde bunaltıyor.

Çalgı Çengi İkimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Sinemaya gitmeden önce ilkine göre hayli yüksek bütçeli çekildiğini duyduğum için mekan, dekor, kostüm detaylarına çok dikkat ettim. Evet, para harcandığı belli ama ilkinde Cem Yılmaz destekli düşük bütçeli filmi sıklıkla arar oldum. Şarkılar gene güzel, akılda kalıcı. Hikayeye göre farklı mekan seçimleri hayli fazla yapılmış. Hatta kostümler bile sık sık değişiyor. Sanırım bu detaylara fazla takılıp senaryonun üzerinde fazla durulmamış. Kurgudaki eksiklikleri ne diyaloglar ne de bu tasarımlar kurtarabiliyor. Amaç mafyadan kurtulmak olsa da yan hikayeler birbirine dolanmış.

Sırf bu ikiliyi izlemek için gidecekseniz, elbette gidin; güldürüyor. Rasim Öztekin’in oynadığı karakter absürd komedinin ötesine geçtiği için bana fazla itici gelse de diğer yardımcı oyuncular gayet etkileyiciydi.

Serinin üçüncü filmi için bir sinyal var gibi algıladım. Olur da çekilirse gider miyim derseniz, fragmanı iyice izlemem gerekecek!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak