2008 belgesel Dram politik sinema tarihi Türk filmleri yaşanmış hikaye

Devrim Arabaları (2008)

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Her izlediğimde tüylerimi diken diken eden Devrim Arabaları, Türkiye’nin teknolojide neden gelişemediğini apaçık gösteren bir dramdır. 2008 yapımı filmin yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını Tolga Örnek üstlenmektedir. Bu film öncesinde “Hititler”, “Gelibolu” filmleriyle kendini gösteren Örnek, sonrasında “Kaybedenler Kulübü”, “Labirent” ve “Senin Hikayen” ile seyirciyle buluşmuştur. 120 dakikalık filmin oyuncu kadrosu göz kamaştırıcıdır: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Uğur Polat, Onur Ünsal, Vahide Perçin, Altan Gördüm, Serhat Tutumluer. Müzik çalışmaları ise Demir Demirkan’a aittir.

1961’de devlet başkanı Cemal Gürsel, her parçasıyla yerli olan bir otomobil yapılmasını emreder ve görevi TCDD işletmesine verir. 23 mühendis 130 günde daha önce hiç denenmeyen bir şey için kolları sıvar. Kimse onlara inanıp güvenmese de onlar Eskişehir’de bir “Devrim” yaratmak için kulaklarını tıkarlar.

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları’nı, yaşanmış bir hikayeden uyarlandığını bildiğimiz için seyirciyi sona hazırlamak yerine oraya ne koşullarda ve nasıl ilerleteceğinin üzerinde durduğu bir film olarak görmeliyiz. Bir araya gelmesi hayli güç bir kadroyu oluşturan Tolga Örnek, en başta bu noktada artıları topluyor. Her sahnede yetenek ve performans izlemek mümkündür. Böyle olunca da senaryodaki ufak tefek aksaklıklar göze çarpamıyor. Zaten hikaye öyle etkileyici ve sonu itibariyle öyle büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor ve bam telimize dokunuyor ki detaylar sanki halı altına süpürülüyor.

Filmlerde karakter sayısının çok olması, senaryoyu genellikle aşağı çeker ve kurguyu olumsuz etkiler. Devrim Arabaları’nda da hepsi tanınmış oyuncular olunca karakter sayısının yoğunluğu ve onlara çok odaklanılamaması göze çarpıyor. Bir yandan imkansıza yakın bir projeyi gerçekleştirmeye ant içmiş 23 erkek, diğer yanda bir kısmının eşleri ve ailesi! Aile kavramını da öne çıkarmak isteyen Tolga Örnek, kadınlara gerekli yeri veremeyerek onları ikinci sınıfa atmış; bir bakıma tutucu bir toplumu öne çıkarmıştır. Verilmesi gereken mesaj aileden bile fedakarlık edilerek bu projeye adım atılması olsa da kurguya dökülünce bu durum seyircide negatif etki bırakıyor.

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Konunun işlenişi karakterlerin detaylandırılamamasının aksine etkisini son ana kadar sürdürüyor. Bir yandan o mühendislerle beraber mücadele için hırslanıyorsunuz, diğer yandan projenin gerçekleşmemesi için canla başla uğraşan dış mihrak (!) taraftarları, medya, devletin çoğunluğu hevesinizi kursağınızda bırakıyor. Film sadece araba yapımını değil, karşı görüşleri sebepleriyle beraber gösteriyor. Tabi günün koşulları ve politik olayları projenin etki altında kalmaması için göz ardı edilmesi gerektiğinden kameraya yansıtılmıyor. Bu doğru bir tercih mi, tartışılır.

Mekan seçimi, dekor, kostüm-saç-makyaj tasarımı hayli başarılıdır. Yarı belgesel havası sezinlenirken Demir Demirkan’ın müzik çalışmaları diyaloglarla birleşince etkili bir dramı ortaya koyuyor. Renk kontrast ayarları, sahne geçişleri, görüntü yönetmenliği de filmin izlenirliliğini artıyor.

Film boyunca insan kendine sürekli şu iki soruyu sormadan edemiyor: Ben olsam o projeye dahil olur muydum? Eğer Devrim seri üretime geçseydi şimdiki Türkiye teknolojide nasıl bir önderlik ederdi?

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

  • Bu güzel inceleme için teşekkürler. Filmi izleyeli bir kaç sene oldu ancak aklımdan çıkmayan filmler arasındadır. Özellikle onca çabadan sonra basit bir sorun yüzünden üretime geçilmeyip müzelik hale gelmesi benim için hayal kırıklığı olmuştu. :) Böyle güzel filmler inşallah artar, bu gibi önemli hadiselere ve önemli kişilere daha fazla aşina oluruz.

Yorum Bırak