2010lar 2016 Gerilim Korku psikolojik gerilim sinema

Don’t Breathe (Nefesini Tut) (2016)

Don't Breathe

Don’t Breathe

Fragmanını seyrettiğimde bile gerildiğim Nefesini Tut, Amerika ile aynı anda 26 Ağustos’ta Türkiye’de gösterime girdi. Yönetmen koltuğunda oturan Fede Alvarez, Rodolfo Sayagues’le birlikte senaryoyu da kaleme alıyor. 88 dakikalık ABD yapımın başrollerinde Stephan Lang, Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto yer alıyorlar. Korku gerilim türündeki filmin bütçesi 9,9 milyon $ iken şimdiden 30 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Rocky, Money ve Alex hırsızlık yaparak geçinen ve Kaliforniya’ya gitmenin hayalini kuran 3 gençtir. Kuralları basittir: 10.000 $’a kadar evlerdeki nakit haricindeki her şeyi çalmak. Yalnız son evde 300.000 $ nakit para olduğunu öğrendiklerinde bu kural çiğnenecektir. Üstelik ev sahibi eski savaş gazisi, görme engelli, yalnız bir adamdır. Yani işleri çok kolay ya da onlar öyle sanıyorlar!

Don't Breathe

Don’t Breathe

Don't Breathe

Don’t Breathe

Nefesini Tut, dört ana karakter çevresinde geçiyor. İlk sahneden itibaren üç gencin hırsız olduğunu vurguluyor ve onlara karşı ön yargılı bakmaya başlıyorsunuz. Her ne kadar hırsızlık sebebini Rocky’nin istismar annesinden Kaliforniya’ya kaçma hayali olarak görseniz de Irak gazisi askerin evine girme planıyla birlikte bu üçlüye karşı  ön yargı daha koyulaşıyor. Sonuçta tek başına yaşayan yaşlı ve görme engelli birini soyacaklar. Yönetmen seyirciyi iyi kötü kavramlarıyla öyle güzel oyalıyor ki eve girene kadar filmin kalitesini sorgular oluyorsunuz. O eve girildiğinde ise aslında filmin dört ana karaktere sahip olmadığını, evin de en az oyuncular kadar rol yaptığını fark ediyorsunuz. Filmin ikinci yarısında iyi kötü kavramlarını tekrar sorgulayıp karakterlerle ilgili düşüncelerinizi değiştirme fırsatı sunuluyor. Tabi kimin haklı kimin mağdur olduğu konusu gene size kalıyor. Adamın görme engeli dezavantaj gibi dururken diğer duyularının fazla açık olması aslında hırsızlar için tamamen bir sıkıntı haline geliyor. Her sahneyle birlikte gerilim yükseliyor ve klasik ev istilası filmlerinden kendini kolayca sıyırıyor. Bazı korku gerilimlerde bir sahne gererken diğer sahnede seyirci dinlendirilir. Burada ise o gerilim hiç dinmek bilmiyor. Zaman zaman sinir bozacak seviyeye ulaşıyor.

Don't Breathe

Don’t Breathe

Don't Breathe

Don’t Breathe

Mekan olarak seçilen müstakil ev karanlık havaya büründürülerek harika bir ortam yaratılmış. Camlardan azıcık giren gün ışığı ve onun gösterdiği tozlar, tek başına yaşamak zorunda kalan ev sahibinin tam teçhizatlı (!) evi döşemesi ve bodrum kata iniş evin gizemini koruyor. Terk edilmiş bir mahallede olması ise yardım çığlıklarını işe yaramaz hale getiriyor.

IMDB’den 7.9, Rotten Tomatoes’tan 87 alan filmin geri dönüşleri olumludur. Düşük bütçesine ve yönetmenin ikinci filmi olmasına rağmen başarısından söz ettireceğe benziyor. Kendi türünde pek çok alternatifi olmasıyla birlikte yarattığı gerginlik, minimal oyunlar ve performanslar filmin çıtasını hayli yükseltiyor.

Oyuncu kadrosu sizi sinema salonuna çekecek kuvvette değil. Lakin hepsi ayrı bir yetenek sunuyor. 1984’ten bu yana onlarca sinema ve televizyon projesinde yer alan ABD doğumlu 64 yaşındaki Stephan Lang harika performans çıkarıyor. Yönetmen Alvarez’in ilk filmi “Evil Dead”de de oynayan 26 yaşındaki Jane Levy, oyuncu-yönetmen ikililerine yeni bir örnek olacağa benziyor. İri gözleri ve keskin bakışları ile korku gerilim türünde öne çıkma potansiyeli var.

Ev istilası konusundaki filmler arasında kendini gösterebilecek, yönetmeni de duyuracak bir film Nefesini Tut. Yaz aylarındaki düşük bütçeli orta halli filmlere inat türü sevenlere tavsiye edilir.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak