2010lar 2015 Komedi sinema Türk filmleri

Düğün Dernek 2: Sünnet (2015)

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet

2013 yılında serinin ilk filmi Düğün Dernek hayatımıza girdiğinde hatırı sayılır bir gişe elde etmişti. Oyuncu kadrosu ve Selçuk Aydemir, ikinci filmde de aynı güçle bir araya gelmiş. Düğün Dernek 2: Sünnet, 4 Aralık’ta sinema salonlarındaki yerini aldı. 112 dakikalık komedinin yönetmen ve senaristliği Selçuk Aydemir’e aittir. Oyuncu kadrosu da hemen hemen aynı: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Barış Yıldız, Devrim Yakut, İnan Ulaş Torun, Şinasi Yurtsever, Erdal Tosun, Açalya Samyeli. Yapımcılığı ise tekrardan BKM – Necati Akpınar üstleniyor.

Filmin konusundan önce hatırlatmak amaçlı ilk filme göz atmak gerekirse; Sivas’ın bir köyünde yaşayan İsmail ve karısını, oğulları Tarık yurt dışından ziyarete gelir. Letonya’da beraber olduğu Monica ile evlenmek istemektedir. Ailesinden onay bekleyen Tarık’ın düşünemediği şey ise babasının onu düğünsüz evlendirmeyeceğidir! İsmail, arkadaşları Tüpçü Fikret, Çetin, Saffet’le bir olup köyde düğün yapmak için kolları sıvar. Tabi imkansızlık ve aksilik peşlerini bırakmaz!

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet’te ise bu sefer İsmail, torununu sünnet ettirmek için türlü yollara başvurur. Zira gelini ve ailesi çocuğu sünnet ettirmek istemez. İsmail bu sünnet operasyonunu başlatmak için arkadaşları Fikret, Çetin ve Saffet’i tekrar toplar. Ardı arkası kesilmeyen olaylar ise sünnet törenine çelme takar. Gene de pes etmezler!

Serinin ilk filmini katıla katıla gülerek izlediyseniz aynı keyfi ikinci filmde de bulmak mümkün. Saf komedi filmlerini sevemeyen, tercih etmeyen biri olarak ben bile sinemada izlediğimde eğlenmiştim. Sanırım bunda Selçuk Aydemir’in büyük payı vardı. “Çalgı Çengi” ve “Kardeş Payı” referansları zaten seriyi sevmek için yeterlidir. Diyaloglardaki ardı arkası kesilmeyen sivri zeka pırıltıları film boyunca ekrana kitlemişti. İkinci filmde de aynı seviyedeki diyaloglar devam ediyor. Senaryo detaylarını, olay örgülerini, kurguyu fazla irdelemenize fırsat tanımayan bu diyaloglar sizi peş peşe güldürüyor. Sürenin nasıl geçtiğini anlamadan ikinci yarıya ulaşıyorsunuz. Zaten tür tek tip olduğu için (dram komedi – romantik komedi olmadığı için) filmi ayakta tutan da bu doğal espriler oluyor.

Düğün Dernek 2: Sünnet

Düğün Dernek 2: Sünnet

Filmden çıktıktan sonra akılda kalan komik sahneler oluyor, yani uçup gitmiyor. Mekan, dekor, kostüm detayları türe göre ve kıyaslamak gerekirse ilk filme göre başarılıdır. Zaten ilk filmdeki çoğu mekan bu filmde de kullanılıyor. Hem seyirciye yabancılık çektirmiyor hem de bir devam filmi olduğunu kanıtlıyor. Gene doğanın yeşilliği, Anadolu’nun saf ve temiz insanlarıyla onların pratik zekası, küçük yerlerin bir olay yaşandığında tek vücut birleşmesi filmin göze çarpan diğer detaylarıdır. Selçuk Aydemir’in ödün vermediği renk ve kontrast ayarları, görüntü temizliği ve kalitesi ise çıtayı yükseltiyor.

İlk filmde Emel Sayın sürprizi, ikinci filmde de yerini Nükhet Duru ve Mustafa Keser’e bırakıyor. Fragmanda da görüldükleri için sürprizbozan olmadığımın farkındayım. Ayrı bir renk kattıkları aşikar.

Gişesinin bol olacağı, filmin yayınlandığı ikinci gündeki boş koltuk bulmakta zorlandığımızdan belli oluyordu. Türk filmlerinin sayısının ve kalitesinin artacağı günlerin umuduyla herkese iyi seyirler!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak