2010lar 2016 Dram Dram-Komedi sinema tarihi Türk filmleri yaşanmış hikaye

Ekşi Elmalar (2016)

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Uzun süredir beklenen BKM yapımı Ekşi Elmalar, Ekim’in son günlerinde nihayet gösterime girdi. 114 dakikalık dram komedinin yönetmen ve senaristliği Yılmaz Erdoğan’a aittir. Oyuncu kadrosu ise birbirinden renkli ve kuvvetli: Farah Zeynep Abdullah, Yılmaz Erdoğan, Songül Öden, Şükran Ovalı, Şükrü Özyıldız, Fatih Artman, Devrim Yakut, Cezmi Baskın, Ersin Korkut, Caner Cindoruk. Hikayenin Yılmaz Erdoğan’ın dede ve teyzelerinin hayatlarından esinlenerek ekrana aktarıldığını da belirtmek gerek.

Hakkari’de belediye reisi olarak tanınan Aziz Özay, birbirinden güzel Türkan, Safiye ve Muazzez adında 3 kızı ve elma bahçesiyle nam salmıştır. Bu 3 kızın birçok talibi olmasına rağmen babalarının sert mizacı nedeniyle bir türlü evlenemezler. 1977 yılındaki belediye seçimlerini kaybeden Aziz Reis’in hayatı bundan sonra her anlamda hızla değişir.

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

İlk sahnesi itibariyle durum komediyi doyasıya yaşatacağı sözünü veren Ekşi Elmalar, 70ler sonrasını – 80leri detaylara – özellikle siyasi – girmeden anlatan bir film olmuş. Ana karakter Aziz Bey mi yoksa 3 kızı mı diye sürekli bir sorgulama halindeyken 114 dakikanın nasıl bittiğini anlamak mümkün değil.  80ler siyasi ortamının hayatları nasıl değiştirdiğini hayli yumuşak ve sade bir dille ekrana yansıtması bir yandan yetersiz gelse de günümüz siyasi ortamında bunu makul görmek de mümkün. Böylece baş yapıt iddiası olmadığının sinyalini de veriyor. Tabi Yılmaz Erdoğan’ın senaryodaki kelime oyunları sıklıkla parlıyor ve nokta atışı yapıyor.

Erdoğan, karakter detaylandırmasında çok başarılı bir yol izlemiş. Hemen her karakterde bir şeyler bulma imkanı yakalıyorsunuz. Aziz Bey’in sert ve soru kabul etmez tavrı seyirciyi bu karakterden soğutuyor. İkinci yarıda başına gelenlerle birlikte bir yandan acımak isterken hafiften de “Ee parayla değil, sırayla Aziz Bey” diyesiniz geliyor. Türkan, Safiye, Muazzez ise çarşı bile görmeden büyümüş 3 kardeş olarak dünyayı tanıma arzusuyla hem acıma duygusu yaratıyorlar hem de umut ışığı yakıyorlar! Bu denli ataerkil bir hayatta mutlu olma yollarını bulabilmek seyirciye öyle bir güzellikle geçiyor ki sık sık gülerken yakalıyorsunuz kendinizi. Favori karakterim mühendis Hatip Bey, öyle masum ve saf bir sevgiye sahip ki ona yaklaştıkça Aziz’den uzaklaşıyorsunuz. Her şeye rağmen vefayı, insanlığı unutmaması ve Fatih Artman’ın eşsiz performansıyla eminim filmi izleyen herkesin gönlünü fethedecektir.

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

Dönem filmi çekilirken sanat yönetmeninin işi hayli zorken Ekşi Elmalar’da her şey yerli yerinde tasarlanmış. Mekana ve zamana göre kıyafet, saç, makyaj tasarımı çok başarılıdır. Zaman ilerledikçe ve şehir değiştikçe özellikle kadın karakterlerin kostüm ve saçlarının değişme çabası insanı güldürüyor. Aziz Bey’in kıyafetlerinin değişmeme ısrarı ise değişen zamana bir savaş açması olarak görülüyor. Sanat yönetimi açısından sevemediğim tek şey yayla çekimleridir. O kadar masalsı görüntüler var ki her anı gerçeklikle özdeşleşen filmin yayladaki zıtlığı izlemeyi zorluyor.

Yılmaz Erdoğan, Aziz Bey karakteri hayranlık uyandıracak kadar etkili canlandırıyor. Tavrının değişmemesi, zamana karşı gelmesi ile en ufak bir empati bırakmıyor insanda. 3 kızdan en etkili oyunculuğu bence Songül Öden gösteriyor. Hareketleri, konuşması, vücut dili, bakışları bir dönem kadınını ve o kadının zamanla değişime ayak uydurmasını mükemmel gösteriyor. Şükrü Özyıldız’ın Özgür karakterini benimsediğini düşünmüyorum. Karakterin adını dahi kabul etmeden, özellikle siyasi döneminde o heyecanı hiç aktaramamasından rahatsız oldum. Neyse ki Devrim Yakut, Cezmi Baskın gibi üstatlar ve Ersin Korkut ve Şükran Ovalı gibi genç oyuncular sayesinde kadronun gücü daha ağır basıyor.

Kahkahalar attırmayan ama ağlatmayan da bir hikaye olarak Ekşi Elmalar başarılı, izlenmesi gereken bir filmdir. Gişesi bol, geliri uzun, etkisi daim olsun.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak