2010lar 2016 Komedi Romantik Komedi sinema Türk filmleri

El Değmemiş Aşk (2016)

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

Bayram tatilini evde geçirince sinemaya gitmek en güzel kaçamak göründü ve şansımı yerli bir yapımdan kullandım: El Değmemiş Aşk! Yönetmenliğini usta oyuncu Levent Kırca’nın oğlu Umut Kırca’nın yaptığı romantik komedinin senaryosu Yaşar Arak ile Ömer Pınar’a aittir. Eylül başı gösterime giren 98 dakikalık projenin oyuncu kadrosu ise hayli ilgi çekici: Ceren Moray, Emre Karayel, Begüm Kütük Yaşaroğlu, Cem Kılıç, Ümit Erdim.

En büyük tutkusu Fenerbahçe olan 30lu yaşlardaki Zafer’in ruhu hala çocuktur. Ailesi bakıyor Zafer’in sonu iyi değil, ona en yakın arkadaşı Feryal’la evlenmesi için baskı yapıyor. Lakin Zafer Duygu’ya yani Feryal’in en yakın arkadaşına aşıktır. Duygu’yu kaybetmekten korktuğu kadar ailesine de hayır diyemeyen Zafer’i zor bir yol bekler. Zira hem evli kalmak hem de Duygu’ya ihanet etmemesi gerekiyor.

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

İlk bakışta Hollywood’dan fırlamış gibi rengarenk afişiyle klişelerle baş başa bırakacak ihtimali ister istemez ön yargı uyandırıyor. Filmin başındaki Fenerbahçe maçı ise eşimi hayli mutlu ederek onu romantik komediye sürükleme yolunda bana yardımcı oluyor. Gene de filmin sonu hariç tamamı bol esprili fakat kötü klişelerden uzaktır. Kadınlık içgüdülerim nedeniyle senaryonun konusu ister istemez başta rahatsız etti. Ortada iki kadın ve bir erkek var; evli kadın aldatılıyor hem de en yakın arkadaşıyla! Bu durum komedide ele alınırken insan gülmeden edemiyor ama bir yandan da vicdan azabı çektiriyor. Sonuçta gene (!) kadın içgüdüleriyle kendi başıma gelme ihtimalini sorguluyorum. İlk yarı tamamen Feryal’in Zafer’in peşinde koşmasıyla geçiyor. İşin komedi kısmı da burada zaten: Normalde beraber olmak için erkek kadının peşinden koşarken burada kadın erkeğin peşinden koşuyor ve Zafer karakteri türlü bahaneler üretiyor. Ne zaman ki Feryal bundan vazgeçiyor ki asıl gelmek istenilen yere ulaşıyoruz! Böylece senaristlerle barışma aşamasına geçebiliyorum :)

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

El Değmemiş Aşk

Ana iki karakter oldukça doğal ver gerçekçi kaleme alınmış. Tamam, bir kadının bir erkeğin peşinden cinsel istekle koşması alışagelmiş bir durum değil ama bunu yapan kadın kocasının peşinden koşuyorsa olaya sadece cinsel istek olarak bakmamak gerek. Altında yatan aşk, sevgi, aile birliği, bağlılık gibi pek çok öğe var. Hele ki vazgeçme sahnesinde gözler dolacakken yanınızdaki sevgiliyi/eşi dirseğinizle dürtüp iteklemek istiyorsunuz. Dizilerden tanıdığımız Ceren Moray o kadar başarılı ve içten canlandırıyor ki yanınızda olsa sarılırsınız. Zafer ise sorumluluk almaktan fellik fellik kaçan bir erkek; hem klişelerle dolu hem kadınları düşman edecek ruha sahiptir. Lakin Emre Karayel’in sahip olduğu sempatiklik ve üstün performans nedeniyle karaktere kızamıyorsunuz. Duygu ise ne kadın ne erkek seyirciye ulaşabilen bir karakterdir. Güzelliği tartışmaya kapalı olsa da kötü karakter yaratayım derken doğallıktan eser bırakılmamış. Bu nedenle ekranda zevkle seyrettiğim Begüm Kütük Yaşaroğlu’nun biraz hakkı yenmiş diye düşünüyorum.

Yan hikayelere neredeyse hiç yer verilmemiş. Zafer ve Feryal’in anne babaları ile Feryal’in kız arkadaşı filme renk katsalar da az biraz sırıtıyorlar. Belki Feryal’in Zafer’in peşinde koştuğu sahnelerden bir iki tanesini çıkarıp yan karakterlere yoğunlaşılsaydı onların varlığı anlam kazanabilirdi. Tabi Zafer’in arkadaşları çok başarılı karikatürize edilmişler; onlara diyecek söz yok.

Umut Kırca’nın yönetmenliği gayet başarılı ve temiz görünüyor. Kamera açıları, renk ve ışık kullanımı etkileyicidir. Müzik çalışmaları ve sahnelere serpiştirilmesi ise konuyu fazlasıyla ön plana çıkarıp türün komedi kısmına ağırlık veriyor. Sonu çok güzel bağlanıyor ve neredeyse her kadının gönlünü fethediyor.  Senaryodaki bazı boşlukları, aksaklıkları görmezden gelirsek yeni sezonda yerli yapım romantik komediler arasında öne çıkacağı aşikar. Bir de gerçekçi olalım; BKM’den kolay kolay boş film çıkmaz!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

Yorum Bırak