2010lar 2016 Komedi sinema Türk filmleri

Görümce (2016)

Görümce

Görümce

İnsan hem görümce olup hem de görümceye sahip olunca; bir de BKM yapımı komediyi görünce sinema salonuna koşmak istiyor. Kıvanç Baruönü, komedi filmlerinin gedikli yönetmeni yolunda hızlı adımlar atarken, senaryoyu Gupse Özay kaleme almaktadır. 109 dakikalık yapımın baş rollerinde ise Gupse Özay, Buğra Gülsoy, Eda Ece, Zeynep Kankonde, Danilo Zanna, Dilşah Demir, İnci Pars, Özlem Öçalmaz yer alıyorlar.

Rahmetli anne babasının kendisine emanet ettiği kardeşi Ahmet’e aşırı düşkünlüğüyle bilinen Yeliz; yeni bir sürprizle karşı karşıyadır. Şimdiye kadar pek çok defa kız arkadaşlarından ayırmayı başarsa da Ahmet, sevgilisi Deniz’le evlenmeye karar verir! Arkadaşlarıyla bir araya gelip Ahmet’le Deniz’i ayırma planlarına başlayan Yeliz, ablasının ona düşkünlüğünü bildiği için kıyamayan ama sevgilisinden asla vazgeçmeyen Ahmet ve Yeliz’le neredeyse zıt karakterlere sahip Deniz’i tempo dolu günler bekler!

Görümce

Görümce

Türk sinemasına bir kadın senarist kazandırdı diye seyrettiğim ama beni çok mutlu etmeyen “Deliha” filminden sonra Gupse Özay’ın tekrar kaleme aldığı bir filme şans vermek niyetiyle sinemaya gittim. Tıpkı “Deliha”daki gibi bazı karakterlerin haylice abartıya kaçtığını itiraf etmek istiyorum. Yeliz, kardeşine aşırı düşkün bir abla olarak, onun aldığı nefesi bile kontrol etmek istiyor. Tıpkı anne edasıyla, Ahmet her eve geldiğinde “Aç mısın?” diye soruyor. Sevgililerini kıskanıyor ve kardeşini onlardan türlü yollarla ayırıyor. Buraya kadar hepsi tamam ve mantıklı geliyor. Diğer yandan, karakterin konuşması, dişleri, estetikleri, kıyafetleri o denli abartı ki karakterin özüne inme şansınız kalmıyor. Hele dişleri! Bu kadar abartıya kaçmadan da karakter yaratılabilirdi. Arkadaşları da bir o kadar yoğun kaleme alınmış. Yolda görseniz yönünüzü değiştirirsiniz; o derece! Ahmet karakteri iki sevdiği kadın arasında kalmış, makul yollar arayan bir mimar. Ana karakterlerden biri olarak görünse de hayli arka planda kalıyor. Deniz karakteri ise Yeliz’in zıttı olarak güzel yazılmış. Her haliyle olumlu, sakin, huzur bulunabilecek bir kadın.

Senaryoda ana hikayeden hiç vazgeçilmiyor. Ne Deniz’in arkadaşlarının kim olduğu, ne Yeliz’in arkadaşlarının varlığı ne de yardımcıları Fatoş öyküde kendilerini öne çıkarabiliyorlar. Sürekli aynı hikaye üzerinde durunca insan pek nefes alamıyor. Keşke diğer karakterlere de ağırlık verilseydi.

Görümce

Görümce

Mekan, kostüm, müzik seçimleri, saç makyaj tasarımları hayli başarılı. Özellikle Deniz’in evine tek kelimeyle bayıldım! Yeliz’in abartılı kostüm ve makyajının yanında Deniz’in sadeliği insanın içini rahatlatıyor.

Karakterlere bu kadar yüklenmişken işin içinde komedi yok muydu? Elbette bolca güldüren, zaman zaman kahkaha attıran sahneler var. Hele de benzer konulara tanık olmuş veya bunları yaşamışsanız daha da derinden gülmenize sebep olabilir. Bel altına fazla inmeden de güldürebileceğini görmek bir kadın olarak beni de mutlu etti.

Görümce

Görümce

Deliha”ya göre hayli yol kat edilse de senaryoda vazgeçilmeyen “abartma sanatı”nın bir kenara koyulması taraftarıyım. Zira beni Yeliz’in dişleri ya da kostümleri değil; diyalogları güldürdü.

Oyuncuların performanslarına gelince; Buğra Gülsoy yarım sezon izlediğim son dizisindeki Fatih karakterinin hemen hemen aynısını oynadı. Başarısız değildi ama bir farklılık yoktu. Eda Ece sakin karakter Deniz’i gayet doğal, abartısız ve neredeyse mimiksiz oynamış. Gupse Özay karakterden kaynaklanan mübalağa ile neredeyse her sahneyi dolduruyor. Karakteri çok beğenmesem de performansı harikaydı!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak