2010lar 2014 Genel Gerilim Komedi Korku sinema Türk filmleri

Gulyabani (2014)

Gulyabani

Gulyabani

Konu Türk sinemasının neredeyse tek korku karakteri olunca, hep izlemek istediğim bir film olarak aklımda yer edinen Gulyabani’yi sonunda seyretme fırsatı bulabildim. Yönetmen koltuğunda Orçun Benli’nin oturduğu korku/gerilim ve komedi türlerindeki yapımın senaryosunda Orçun Benli’ye Alptekin Öztürk eşlik ediyor. Şubat 2014 sonu gösterimde olan filin baş rollerinde ise Deniz Uğur, Melike Öcalan, Ceyda Ateş, Didem Balçın, Kenan Ece, Mustafa Üstündağ, Kenan Ece, Cüneyt Arkın yer alıyorlar.

Yapımcı Şahin Bey, yeni bir fantastik filmi yazmaları için senarist Güneş, Aslı ve Yasemin’i kendi av evine gönderir. Filmin baş rolünde oynayacak olan Duygu’nun da gitmesini ister. Eve adım attıklarında mekanın gizemi onları etkisi altına alır. Köyde yaşayan falcı kadından Gulyabani efsanesini de dinledikten sonra işler iyice karışır. Zira bilmeden o efsaneyi yıllar sonra tekrar uyandırırlar!

Gulyabani

Gulyabani

Gulyabani

Gulyabani

Filmin gösterim zamanı çok gişe yapmadığını hatırladığımdan beklenti altına girmeden seyre daldım. Filmin komedi tarafını, kendisiyle dalga geçmeye yönelik olduğunu en başta kabul etmek gerekir. Afişinde bile dört genç ve güzel kadın varken sinemadaki deyimle “teen slasher”a göz kırptığı aşikar.

Konu girişi gayet basit: 4 kadın senaryo için sessiz sakin bir eve giderler. Ev ürkütücü, çevresi ondan ürkütücü, köy halkı hepsinden de ürkütücüdür! Hele bir de gece yanlarına uğrayan falcı kadın Gulyabani’den bahsederse işlerin arap saçına dönmemesi imkansızdır. Lakin kahramanlar senarist olduğu için zaten kendi kaderlerini kaleme alıyorlar ve hepsinin korkuları dile getirildikten sonra korkuları onları kovalıyor! Senaryo bu açıdan hem komik hem  garip bir döngü içinde kalıyor. Köy halkından 3 erkeğin yerli yersiz konuya dalması zaman kaybı görünse de eldeki senaryo başka türlü uzayamazdı ve açıkçası filmin komedi tarafı tamamen onların sırtına verilmiş. İsimleri film sonrasında hatırlanmasa da performansları daha akılda kalıcıdır.

Gulyabani

Gulyabani

Gulyabani

Gulyabani

Mekan olarak seçilen av evi korku gerilim türü için biçilmiş kaftandır. Orman içinde, git git bitmeyen bir yolu olan, çoğu yeri ahşap ve karanlık! Kamera açıları, renk ve ışık kullanımı türüne göre başarılıdır. Gulyabani karakteri ise fazla abartılı bir şekilde göze sokulduğu için asıl etkisini kaybediyor. Gönül isterdi ki hiç gösterilmesin ve gizemiyle tüm karakterleri korkutsun. Gerçi bu karakter zaten filmin komedi tarafını köylü adamlar kadar sahipleniyor.

Senaryoya bakınca karakter detaylandırmalarını fazla irdelemek içinizden gelmiyor. Haliyle oyuncular da performans konusunda harikalar yaratmak zorunda kalmıyorlar. Filmdeki favori oyuncum tartışmasız köylü adamlardan biri olan Mustafa Üstündağ’dır. Paçasından bile yetenek akan insanlardan biri olarak filme renk katıyor. Onu sahnede görür görmez gülmeye başlıyorsunuz.

Korku gerilim/komedi olarak tavsiye edilir mi? Bence hayır ama gönüllerdeki korku kahramanımız Gulyabani’yi bir filmde görmek fena değil. Sıfır beklentiyle koltuğa oturmak isterseniz ne ala!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak