2014 Komedi Romantik Romantik Komedi sinema Türk filmleri

Hadi İnşallah (2014)

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Baş rolde Murat Boz olunca ister istemez diğer yerli romantik komedi yapımların bir adım önüne geçen Hadi İnşallah, Kasım 2014’te gösterime girmişti. Ali Taner Baltacı’nın yönetmenliğini yaptığı 99 dakikalık projenin senaryosu ise Murat Emre Kaman’a aittir. Murat Boz’a Büşra Pekin, Şinasi Yurtsever, Müjde Uzman, Aydan Taş ve Cezmi Baskın eşlik ediyorlar.

Ankara’da geçen yıllar sonrasında sevgilisinden ayrılarak İzmir’e, baba ocağına dönen Pucca perişandır. Bu ayrılık onu çok kötü etkiler; evden dışarı adım atmaz ve kendini yemeğe adar. Bu durumdan kurtulması için ailesi bir iş bulması gerektiği yönünde baskı yapar. Zorla yerel bir televizyon kanalında işe girer ve orada Pekmez ismini taktığı biriyle tanışır. Artık hayatının bir gayesi vardır: Pekmez’le beraber olmak! Tabi önce rakibini aradan çıkarması gerekir!

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Eğer sosyal medya üzerinden Pucca’yı takip etmiş, duymuş, araştırmış biri iseniz senaryonun nasıl başlayıp devam ettiğini az çok tahmin edebilirsiniz. Dizüstü edebiyatı denilen yeni nesil edebiyat beni bir türlü tatmin edememiş olsa da talep hayli fazla. Bu durumda saygı gösterip bir adım geri atmaktan başka bir şey kalmıyor. Hadi İnşallah, romantizm tarafını arka plana atıp komedi kısmına sırtını dayamıştır. Kitabı okumadığım için birebir mi uyarlandı; fikrim yok elbet. Bu nedenle ben senaryoyu eleştirebileceğim.

Bir hayatı, sevdiğini başka bir şehirde bırakıp çaresizlikten baba ocağına sığınan, burada da aslında ne istediğini bilmeden yaşayan genç bir kadının dramı komediyle harmanlanıp anlatılıyor. Diyalogların günümüz Türkçesi ve özdeyişleriyle (!) aktarılması sıkça tebessüm ettiriyor. Diğer yandan, senaryonun alt yapısı ne yazık ki kuvvetli değil. Ortada kendi tabiriyle kaybeden bir kadın var fakat bu gayet sıradan ele alınıyor. Anlatılmak istenen şeyler güzel olsa da hepsi kopuk kopuk; birine tam ısınacakken diğeri ortaya çıkıyor ve bölünmüşlük hissi yaratıyor. Ya süresi uzatılmalı ya da sahneler kesilmeliydi. Yan hikayeler de yok denecek kadar az. Bu da yan karakterlere çok fırsat tanınmamasına sebep oluyor. Oysaki oyuncu kadrosu hayli zengin ve başarılı.

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Hadi İnşallah

Bazı mantık hatası sahneleri görmemezlikten gelirsek (zira filmin türü romantik komedi, fantastik değil!) etkileyici oyuncuları ve kulağa hitap eden müzik çalışmaları seyirciyi tatmin edebilir. Büşra Pekin Pucca karakterine gayet başarılı bürünmüş. Murat Boz’un oyunculuk deneyimi ise beklenmedik şekilde göz dolduruyor. Sonrasında zaten “Kardeşim Benim” filminde baş rolde oynayarak beyazperdeye yaktığı yeşil ışığı görmek mümkün. Fiziksel özelliklerini doğal performansıyla birleştirince filme artı değer kattığı aşikar. Gene de Cezmi Baskın’ı tek geçerim. Oyunculuğun ne olduğunu gösteren sağlam kalelerden birisi!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak