2010lar 2014 Dram sinema Türk filmleri yaşanmış hikaye

Halam Geldi (2014)

Halam Geldi

Halam Geldi

2014 Ocak başı gösterime giren Halam Geldi, yönetmen Erhan Kozan’ın ikinci filmidir (ilk film “Çakal”). 2013 Altın Portakal’da Sosyal Sorumluluk Ödülü alan dramın senaryosu Evrim Kanpolat tarafından kaleme alınmıştır. 100 dakikalık projenin baş rollerinde Miray Akay, Tunç Oral, Melisa Celayir, Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Necip Memili, Melis Kara yer alıyorlar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir köyünde yaşayan 13 yaşlarındaki Reyhan ve Huriye’nin, çocuk gelin olmaları an meselesidir. Kızlar ergenliğe girer girmez aileleri tarafından evlendirileceklerdir; üstelik de akrabalarıyla. Bu nedenle kızlar ergenliğin ilk belirtisini korkuyla beklerler, hatta saklarlar. Lakin bundan kaçış hiç kolay olmayacaktır.

Halam Geldi, dramı aşırı dozda seyirciye aktaran bir filmdir. Bu dramın yaşanmış olduğunu düşünmek ise koltuğunuzda otururken içinizi burkuyor. Kızların ilk kez adet oldukları günü anlatan bir deyiş olan Halam Geldi, filmin hem adı hem de kırılma noktasıdır. Zira Huriye ergenliğe girer girmez halasının oğluyla evlilik için okuldan alınır. Huriye okuldan alınınca Reyhan’ın da kız başına (!) okula gitmesi sorgulanır. Okula yeni başlayan Halil ise, cinsiyetinin avantajını yanlış bir seçim sonucu yaşayamaz. Bu üç çocuk, aile kurbanı olarak yaşam mücadelesi verir.

hg2 hg3 hg4

Ana karakterler detaylı, güzel kaleme alınıyor. Bazı eleştirmenler tarafından bu denli dram yüklü olması yadırganırken Doğu ağırlıklı olmak üzere topraklarımızın çoğunda bu gibi olayların yaşandığını hatırlamak gerekiyor. Sanat açısından ele alındığında bu eleştirmenlere hak da verilebilir. Zira film her sahnede daha da duygu yüklü oluyor, nefes aldırtmıyor. Umut ışığı bir türlü ekrana yansımıyor ve seyirciyi bunaltıyor.

Ana karakter çocuklar ne kadar masumsa yan karakter  anne-babalar, halalar, akrabalar da bir o kadar kötü yansıtılıyor. Abartının dozu az biraz kaçmış görünse de erkek egemen kültürde annelerin de sözü bir yere kadar dinleniyor. Tabi Huriye’nin annesini diğer annelerden uzak tutmak gerekli diye düşünecek olanlar vardır. İstisnalar kaideyi bozmasa da o kadın bu gelenek görenek içinde doğmuş, büyümüş, evlenmiş ve kız çocuklarının da aynı şekilde yaşamak zorunda olduğunun farkındadır. Erhan Kozan gerçekleri çarpıtmadan ekrana aktarıyor. Hazmetmesi zor, izlemesi ondan daha zor.

Filmin kurgusunda ufak tefek sıkıntılar var. Sahne geçişleri, öykülerin birleştirilmesinde düzensizlik zaman zaman kafa karıştırıyor. Önce Huriye, sonra Reyhan, sonra Halil’in öykülerine yer veriliyor. Halil’le Reyhan’ın öyküsü harmanlaşırken Huriye’nin öyküsü hayli arkada kalıyor. Sonra bir anda Huriye’ye dönülüyor ve film son buluyor.

Müziğin arka planda bırakılması, senaryo gereği bir tercih midir yoksa istenilmesine rağmen yetersiz midir; kararsızım. Filmin başında ve devamında bana eksik geldi. Finale doğru hayli güçlenip, harika bir şarkıyla noktalaması göz pınarlarınızın dolmasını sağlıyor. Belki öykünün ağırlığını müzikle katlamak istemediler.

Oyuncu kadrosuna gelince; başta Miray Akay olmak üzere çocuk oyuncular göz kamaştırıyorlar. 2001 İstanbul doğumlu oyuncu, Halam Geldi filmi haricinde “Kelebeğin Rüyası”, “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”, “Balık” filmlerinde; “Bitmeyen Şarkı”, “20 Dakika”, “Benim Adım Gültepe” dizilerinde yer almıştır. İleride daha çok projede yer alıp parlayacağı aşikar. Yönetmen Erhan Kozan, Miray Akay’ı seçerek çok harika bir tercih yapmış. Ayrıca annesi rolündeki Burçin Terzioğlu’yla benzerliği de anne-kız uyumunu görsel olarak yakalamakta büyük avantaj sağlamış.

Son olarak, 13 yaşında bir çocuğun elinde kitaplar, oyuncaklar olması gerekirken bir adamın o eli tutmasının açıklaması ne olabilir?

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak