2016 Komedi Romantik Romantik Komedi sinema Türk filmleri

Her Şey Aşktan (2016)

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Hamileliğin son aylarında sinemadan uzak kaldığım için Her Şey Aşktan’ı anca televizyonda seyretme imkanı bulabildim. Ocak sonu gösterime giren 104 dakikalık romantik komedinin yönetmen ve senaristliğini Andaç Haznedaroğlu üstleniyor. Kendisini pek çok diziden bildiğimiz için işin kalitesini sorgulama ihtiyacı duymuyorsunuz. Yapımcılığını Özcan Deniz ve Şükrü Avşar’ın yaptığı filmin baş rollerinde Hande Doğandemir, Şükrü Özyıldız, Mithat Can Özer, Hakan Meriçliler, Bala Atabek, Öznur Serçeler yer alıyorlar.

Pelin, bir kadın giyim mağazasında çalışmaktadır. 3 yıldır beraber olduğu sevgilisi İlker’le evlilik hazırlıklarını bitirme arifesindeyken aldatıldığını görür! İlker’ı asla affetmeyerek en yakın 3 kız arkadaşına sığınan Pelin’in hayatı alt üst olmuştur. Ta ki baterist Burak’la karşılaşana kadar!

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Konuya göz atıldığında başı sonu tahmin edilebilir bir senaryo var elimizde. Bu durumda seyirciyi kendine çekebilecek üç unsur var: Kurgu, diyaloglar ve oyuncular. Andaç Haznedaroğlu’nun televizyon dizilerinden gelen inanılmaz tecrübesi filmde zaten yerini alıyor. Zira yıllar boyu milyonlarca televizyon izleyicisine ulaşmış bir kadın, sinema severleri hangi noktadan yakalayacağını da biliyor. Sıkı arkadaşlıklar, kadın dayanışması, kadınların ruh halleri, kırılganlıkları komik bir şekilde öne çıkıyor. Tabi erkek izleyici için de onların bakış açılarını sıklıkla araya sıkıştırıyor.

Hikaye etkileyici diyaloglarla aktarılırken daha önce filmlerde denk gelmediğim bir şeyi yaşatıyor. (Sürprizbozana tam girmediği için yazabiliyorum) Bir kadın ve iki erkek kozlarını ringde paylaşıyorlar ama sadece diyaloglardan sonra gördüğümüz sahneler bunlar; yani aslında yaşanmıyorlar. Bu sahneler filme hem adrenalin katıyor hem de bir önceki sahneyi kuvvetlendirip olayı pekiştiriyor. Seyircinin ilgisini de tekrar tekrar çekiyor. Yan hikayelerin kısalığı kadar verilen süre içinde net bir şekilde ifade edilişi de beğendiğim bir diğer yöndür. Böylece hem yan karakterler anlam kazanıyor hem de ana hikayeyi besliyorlar. Sağlanan bütünlük film boyunca devam ediyor.

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan

Oyunculara gelince; Şükrü Özyıldız ve Hande Doğandemir televizyon dünyasından tanınan genç ve başarılı yeteneklerdir. Harika bir uyum yakalamışlar. Doğandemir’in doğallığı filme hayli renk katıyor. Makyaj ve abartılı kostümlerden uzak halde bile güzelliği göz dolduruyor. Sezen Aksu’nun oğlu olarak tanınan Mithat Can Özer’in hem oyuncu olarak filmde yer aldığını hem de filmin müziklerini yaptığını düşünürsek güzel bir çıkış yakalamış. Tabi ki Özyıldız ya da Doğandemir kadar oyunculuğu etkilemiyor. Gene de umut vaat ediyor. Müzik çalışmaları filmin aksiyonunu artırıp seyirciyi ayık tutuyor. Beni filmde etkileyen, aklımda kalan oyunculuk ise Özcan Deniz’e aittir. Kısa, etkili ve falcıları kızdıracak enfes bir rolü kapmış!

Mekan seçimleri, makyaj ve kostüm tasarımları hayli başarılıdır. Kadın oyuncu sayısını dikkate alırsak zaten bu üç şey bizleri daha da etkiliyor. Filmin hemen her sahnesinde samimiyet ve doğallığı hissettim. Belki de yönetmen koltuğunda oturanın bir kadın oluşu sıradan aldatma senaryosunu bizlere eğlenceli olarak sunmaya yardımcı olmuştur.

Senaryo bilindik; oyuncular başarılı ve seyre doyulmaz bir kamera! Romantik komedi sevenlerin kaçırmaması gerekir.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak