2010lar 2016 Komedi Macera sinema Türk filmleri yol filmleri

Hesapta Aşk (2016)

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

2016 başlarında bolca reklamla dikkatleri üzerine çeken Hesapta Aşk, bir gençlik komedisi olarak sinemadaki yerini almıştı. Gönenç Uyanık’ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Zafer Külünk’tür. Oyuncu kadrosunda ise Meriç Aral, Derya Şensoy, Fırat Altunmeşe, Burak Tozkoparan, Kutay Kalabalık, Özlem Çakar, Bennu Gerede, Burhan Öcal yer alıyorlar. Box Office Türkiye verisine göre 41.233 seyirciyle buluşmuştur.

Ankara’da yaşayan Ezgi, sosyal medyadan tanıştığı sevgilisini görmek için annesinden gizli İstanbul’a gitmenin yolunu arar. Arkadaşı Didem ile plan yaparak bunu çetrefilli yoldan gerçekleştirirler. Lakin İstanbul’a gittiklerinde başlarına gelmeyen şey kalmaz.

Filmin adı romantik komedi türüne göz kırpsa da romantik tarafının olduğunu düşünmüyorum. Gençlik komedisi diyerek bol enerjili, günümüz teknolojisine odaklı, sürekli macera peşinde koşan gençlerin hallerini anlatan bir yapımdır. Senaryo, karakterleri çok detaylandırmadan, olaylara ağırlık vererek kaleme alınmış. Ezgi’nin Mert’e ulaşması ana hikaye kabul edilirse, bu yolda ortaya çıkan yan hikayelerin konuyla bağlantısı ne yazık ki yok. Komedi unsurunu ortaya çıkarayım derken olaylar silsilesi yaratılmış sadece.

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Diğer yandan film, sosyal medyanın hayatımızı sahiplendiğini çok net bir şekilde aktarıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Whatsupp, selfie çekmek, emojiler, mailler, internet derken bir bakıyorsunuz ki yeni nesil gençliği karşınızda! Bilgiye hemencecik ulaşmanın dayanılmaz cazibesi yanında verdiği zararlar da gün yüzüne çıkıyor. Bu açıdan herkes kendinden illa ki bir şeyler bulabilir.

Görsel efektler, kamera kullanımı filmin enerjisini en az oyuncular kadar öne çıkarıyor. Hızlı hareketler, kuş bakışı sahneler, sahne geçişleri türüne ve hikayeye uyuyor. Mekan olarak İstanbul’un güzide yerlerini tekrar tekrar da olsa görmek gayet güzel. Ankara sadece isim olarak geçiyor ama Datça’nın da naifliği bir bakıma gençliği yansıtıyor. Kostüm, makyaj, saç tasarımı zaten Ezgi ve Didem karakterleri üzerine odaklanmış ve onlar da günümüz gençliğinin en salaş örnekleri olarak sunuluyor.

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Hesapta Aşk

Oyuncu kadrosunda Meriç Aral en başarılı genç oyuncu olarak kendini diğerlerinden ayırmayı başarıyor. 26 yaşındaki Aral, aslında hukuk mezunudur. “Sultan” dizisiyle ekrandaki yerini almaya başladı. “Balayı” filmi, “Medcezir” dizisi, “Muska” filmi ve “Unutursam Fısılda” filmleriyle seyirci karşısına çıktı. Derya Şensoy’un oyuncu kimliğine yorum yapmamak daha doğru; zira söylenecek bir şey yok ortada. Favori oyuncularım ise anne karakterlerini canlandıran Özlem Çakar ve Bennu Gerede! Özlem Çakar zaten başarılı, karakterlerle kendini bütünleştirebilen bir oyuncudur. Teknolojiye ayak uyduran anne olarak filmi fazlasıyla kurtarıyor. Şaşırtan ise oyuncu olmayan Bennu Gerede’nin karakterle hemen hemen aynı görünmesi! Başarılı bir performans yok ama hem komik geliyor hem de karakterdeki gibi uçuk, havai halleriyle kötü de denemiyor.

Hesapta Aşk, çerezlik bir komedidir. Birçok yerli yapımdan iyi olsa da senaryo yetersizliğiyle evde izlenip hoş vakit geçirmekle sınırlı kalıyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak