2016 3D Animasyon Komedi Macera sinema

Ice Age: Collision Course (Buz Devri 5) (2016)

Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

3,5 aylık bebeğimizi evde bırakıp eşimle koşa koşa Buz Devri’nin son filmine gittiğimizi düşünürsek seriye gelen tüm eleştirileri göz ardı edeceğimi tahmin edebilirsiniz. Temmuz ortası gösterime giren Buz Devri 5: Büyük Çarpışma, tüm animasyon sevenleri bir arada toplamayı sağlayacak güce hala sahip! Yönetmenliğini Mike Thurmeier ve Galen T. Chu üstlenirken, senaryo Michael J. Wilson, Micheal Berg, Yoni Brenner tarafından kaleme alınmıştır. Dublajı tercih etmesem de üstatların sesinden animasyon seyretmeye doyamıyorum: Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer, Yekta Kopan’ın seslerini duyunca yüzümde ayrı bir tebessüm oluşuyor. ABD yapımı komedinin bütçesi 105 milyon $ iken hasılatı şimdilik 215 milyon $’a ulaşmıştır.

Scrat, her zamanki gibi meşe palamudunun peşinde koşarken bu sefer Dünya’nın dışına çıkar ve ardı arkası kesilmeyen şanssızlıklar sonrası dünyayı yok edebilecek olaylar yaratır. Bu kozmik olaylar da Manny, Sid, Diego ve arkadaşlarına kadar dayanır. Artık bu topluluğun tek hedefi vardır: Hayatta kalmak!

Ice Age 5

Ice Age 5

Ice Age 5

Ice Age 5

Yönetmen ve senaristler seri boyunca farklı zamanlarda farklı görevlerde yer aldıkları için konuya ve karakterlere tamamen hakimler. Bu da filmin sürükleyiciliğini pekiştiriyor. Beşinci bölüme kadar gelen bir seride yeni hikaye yaratmak ve bu arada da seyirciyi sıkmamak hayli zor bir görev olmalı. Üstelik Buz Devri ismi her dem kalite ve eğlenceyle birleştiği için beklenti ister istemez yüksek oluyor. Seri ha bitti ha bitecek derken izleyiciyi bu sefer astroidlerle mutlu etmeye çalışmışlar. Buz Devri ve uzay yan yana biraz garip görünse de görsel şölen bu düşünceyi yok edebiliyor. Özellikle Geotopia denen yer mor renk ağırlıklı taşlarıyla cezbedici duruyor. Senaryo ve hikayelerin birbirine bağlanışı diğer bölümlere göre bir tık daha aşağıda olduğunu gene de kabul etmek gerekir. Espriler, durum komedi sahneleri halen kahkaha attırabiliyor. Genele bakıldığında ise serideki lezzetin çıtası biraz düşüyor.

Ice Age 5

Ice Age 5

Ice Age 5

Ice Age 5

Ses efektleri ve müzikleriyle de eğlenceyi üst seviyede tutsa da Buz Devri: Büyük Çarpışma pek iyi geri dönüşler alamadı. IMDB’den 5.9, Rotten Tomatoes’tan 12 alan animasyon için; fikrin orijinalliği açısından ve komedi yönüyle sınıfta kaldığı belirtiliyor. Ben sinema salonuna giderken her türlü olumsuz düşünceyi arkamda bıraktığım için IMDB ya da Rotten Tomatoes kadar az puan belirlemedim. Fakat sinema salonunda da serinin diğer filmlerine göre en başarısız bölümün bu olduğunu söyleyenleri işittim!

Bu arada serinin devam edeceği sinyalleri şimdiden verilmeye başlanmış. Benim gibi Buz Devri’ni her şeye rağmen seven ve izleyeceklere selam olsun :)

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

  • Baktığımız zaman zaten serinin üçüncü filminden sonra serinin bir düşüşe geçtiği yadsınamaz bir gerçek. Ama nedense Sid, Diego ve diğerleri ile gönül bağım varmış gibi hissettiğimden eleştiremiyorum fazla. Ne olursa olsun Buz Devri’nin ölüsünün bile yettiği gişe rakamlarından belli oluyor. 700 bine yakın gişesi ile yaz sezonunun en çok izlenen filmi oldu.

    • Zaten yapımcılar da senin belirttiğin “ölüsünün bile yettiği”ne güvenerek devam ediyorlar bence. İsterse seri 10. bölüme kadar gitsin, ben sinema salonuna aynı heves ve çocuksu sevinçle koşarım :)

Yorum Bırak