2016 Dram Dram-Komedi Komedi politik sinema Türk filmleri

İftarlık Gazoz (2016)

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

Fragmanını gördüğümden beri merakla gösterime girmesini beklediğim İftarlık Gazoz, umduğumdan çok daha başarılı, etkili, harika bir Türk filmi çıktı. Yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Yüksel Aksu’yu “Dondurmam Gaymak”, “Entelköy Efeköy’e Karşı” filmlerinden ve “Bir Dilim Aşk”, “Pilli Bebek”, “Yılan Hikayesi”, “Yasemince” “Leyla ile Mecnun” gibi televizyon projelerinden anımsayabilirsiniz. 115 dakikalık komedi – dram komedinin başrollerinde ise Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Okan Avcı, Yılmaz Bayraktar, Macit Koper yer alıyorlar.

Muğla’nın Ula ilçesinde yaşayan Adem, ilkokulu iftiharla bitirir ve yaz tatilinde Gazozcu Cibar Kemal ile çalışmak ister. Oğullarının doktor-mühendis olmasını dileyen tütün toplayıcı anne baba bu düşünceye karşı çıksa da oğullarına boyun eğerler. 1970lerde Ramazan ayının başında Cibar Kemal’le çalışmaya başlayan Adem, imamın oruçla ilgili sözlerini kafasına takar ve gizli gizli oruç tutmaya kalkışır. Zira anne babası, ustası ve imam yaşından dolayı orucun ona farz olmadığını söylemişlerdir. Yaz sıcağında, günler bu kadar uzunken akşama kadar bisiklet üstünde sokaklarda gazoz satmak ise hiç kolay değildir! Adem bugünün bitmesini beklerken başına gelmeyen kalmaz!

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

Başrolde Cem Yılmaz var gözüyle koltuğunuza otursanız da her geçen dakika Cem Yılmaz’dan bağımsız olduğunu anlıyorsunuz. Yüksel Aksu o kadar içten, o kadar naif bir senaryoyu kaleme almış ki her dakikasından zevk almanız mümkün. Karakter sayısı çok görünmesine rağmen Adem karakteri üzerinden belli başlı konulara değinilmiş ve olay örgüsü asla dağılmamış. Yan öyküler, karakter detaylandırmaları derli toplu duruyor; Adem her daim başrolde yer alıyor. Filmin ilk bölümünde Gazozcu Cibar Kemal ile Adem’in usta – çırak ilişkisine değiniliyor. Şimdiki zamanda bulmakta hayli zorlanacağımız bu ilişkiyi 40 yıl öncesine giderek incelemek çok keyif veriyor. Gazozcu Cibar Kemal kendi hayatını öne sürmeden Adem’in geleceğine yön vermeye çalışıyor. İkinci bölümde ise dönemin politik olaylarına gene Adem üzerinden ağırlık veriliyor. Köylü siyasi düşüncesiyle ODTÜ’de okuyan kesimin siyaset anlayışı birbiriyle tartışmadan kıyaslanıyor. Adem ise tüm saflığıyla bu iki tarafı dinliyor, kafasında yer bulmaya çalışıyor.

Orta okula adım atacak Adem sürekli kendini sorguluyor. Dini, siyasi, ticari görüşler üzerinden sürekli gel gitler yaşıyor. Her farklı görüşü değerlendiriyor ve bunları nasıl algılaması gerektiğini mukayese ediyor. Gazozcu Cibar Kemal ise hem babadan kalma esnaflığı Coca Cola’ya inat sürdürmeye çalışıyor, hem de dönemin çoğu yerli esnafı/köylüsü gibi orta yolu bularak siyasi görüşte aşırılığa karşı çıkıyor; tabi yerel üretimi savunarak!

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

Senaryo dolu dolu, diyaloglardan birbirinden eğlenceli ve düşündürücüdür. Diyalogların neredeyse hiç birinde boşa söylenmiş bir kelime yok. Bana fazlasıyla Çağan Irmak filmlerini anımsatan Adem’in rüya sahneleri ise filmden az buçuk kopmama sebep oldu. Irmak filmlerinde de zaten sevmediğim rüyalar keşke hiç yer almasaydı. Neyse ki bir iki dakikadan ibaret de tekrardan ana hikayeye dönebildik.

İftarlık Gazoz’un herkes tarafından en çok beğenildiğine inandığım sahnesi elde gaz lambalarıyla tütün toplayan işçilerin olduğu sahnedir. Sizi öyle bir yere götürüyor ki sahne bitmesin diye nefes almak dahi istemiyorsunuz. İşçilerin bir de tek ağızdan aynı türküyü söylemesi tüylerinizi diken diken ediyor. Bu sahneyle beraber görüntü yönetmeni en az Yüksel Aksu kadar ilgi görüyor. Muğla’nın doğası, dönem filminde kullanılan renkler o kadar dikkat çekici ki görüntü yönetmeninin elini sıkmak gerekiyor. Tütün toplama sahnesine ek olarak finaliyle sizi can damarınızdan vurabilir!

Bu filmden sonra Cem Yılmaz kendi filmlerini çekmek yerine bu türden şaşmayarak farklı güzel karakterleri canlandırsa ne güzel olur! Kendisine hayran kaldım. Adını filmde, senaryoda asla öne çıkarmaya çalışmamış. Arka planda kalarak aslında daha çok dikkat çekmiş. Adem’i canlandıran asıl başroldeki Berat Efe Parlar ise beklenmedik bir performans sergiliyor. O boncuk gözler, o masum bakış, finale yaklaşırken o yakarışı öylesine büyülüyor ki Yüksel Aksu’nun Parlar ile çalışma fikrini alkışlamak gerekiyor.

Filme gitmek lazım; kaçırmayın!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak