2010lar 2016 Dram Romantik sinema Türk filmleri

İkimizin Yerine (2016)

İkimizin Yerine

İkimizin Yerine

Gişe filmi hedefli olduğuna inandığım İkimizin Yerine, Ekim 2016’da gösterime girip Serenay Sarıkaya ve Nejat İşler hayranlarını sinema salonlarına koşturmuştu. Yönetmenliğini Umur Turagay’ın üstlendiği filmin senaryosu dizi senaristliğiyle nam salan Pınar Bulut’a aittir. 126 dakikalık romantik, dram türlerindeki yapımın yardımcı oyuncuları ise Zerrin Tekindor, İştar Gökseven, Aslı Bekiroğlu, Özgür Emre Yıldırım’dır.

Küçük bir kasabada ailesiyle yaşayan Çiçek, gençliğinin ve güzelliğinin farkındadır. Diğer yandan monoton hayatını değiştirme hayalleri kurar. Okula yeni gelen edebiyat öğretmeni Doğan ise Çiçek’in kafasındaki tüm soru işaretlerini mutlulukla değiştirir. Ama aralarındaki yaş farkına bakmadan yaşadıkları aşk, bir ailenin kaderini tamamen değiştirecektir.

İkimizin Yerine

İkimizin Yerine

İkimizin Yerine

İkimizin Yerine

Tahmin edilebilir hikaye gibi görünse de insanın kafasını karıştıran sorular ortaya çıkınca şaşkınlığın önüne geçilemeyen bir senaryoyla karşı karşıyayız. Yaşattığı gerilim takdire şayan, bu nedenle Pınar Bulut’un başarısı yadsınamaz. Çiçek’le Doğan’ın yaşadığı aşk ise hayli romantik; liseli kız ve genç öğretmeni! Romantizmin drama yönelmesi ise geçişleriyle beraber hayli etkileyicidir.

Gelelim beni rahatsız eden konulara! Sürpriz bozmak istemediğim için bazı detaylara girmek istemiyorum; fragmanda da az çok görülüyor. Bu küçük ve monoton kasaba Türkiye’nin neresindedir? Bu yaşıma kadar ne gördüm, ne duydum, ne okudum ne de izledim. Hani yurt dışında bir Türk kasabası olsa mantıklı gelebilecek ama liseli kız hiç saat mefhumu olmadan geziyor, tozuyor ve ailesi sorgulamıyor. Sigara, alkol içiyor mahalleli normal karşılıyor. Öğretmenin evine girip çıkıyor ve kimse görmüyor. Çiçek’in yaşamını doğru ya da yanlış diye sorgulamıyorum tabi; sadece yerli yapımda gerçekçi durmadığını vurgulamak istiyorum.

Karakter detaylandırmalarına gelirsek Çiçek ne kadar doğalsa Doğan da bir o kadar gizemli, içine kapanık yazılmış. Beni etkileyen karakter kesinlikle Çiçek’in annesi Ülkü’dür. Zaman zaman travmatik duruma gelen Ülkü, hemen her hareketiyle seyirciyi kendine çekiyor. Hem şaşırtıyor, hem kızdırıyor, hem de bilinmedik bir şekilde acıma duygusu hissettiriyor. Tabi Ülkü’yü canlandıran Zerrin Tekindor olunca karakter alıp başını gidiyor. Çiçek’in babası ise tüm o ezikliğin ve soru işaretlerinin içinde Çiçek ve Doğan’dan daha çok ilgi çekiyor.

Mekan, dekor, kostüm, saç-makyaj tasarımlarını hikayeyle bütünleştiremedim. Sıkıntı sadece yerli film olmasıyla ilgilidir. Çiçek’in söylediği “Vazgeçtim” şarkısı tüm müzik çalışmalarını akıldan alırken renk ve ışık detayları filmin dram yönünü hayli vurguluyor.

İkimizin Yerine

İkimizin Yerine

Serenay Sarıkaya’nın oyunculuğu git gide sağlamlaşıyor. Şimdiye kadar ekranda gördüğümüz karakterler çok zorlayıcı performans gerektirmediği için henüz tam olarak oyuncu kategorisine girdiğine pek inanmıyorum. Nejat İşler’i izlemek çok güzel; gene de inanılmaz bir tutukluk ve yüzünde solgunluk hissediliyor film boyunca. Sorunun da Doğan karakter olduğunu düşünmüyorum. Filmde beni derinden etkileyen Zerrin Tekindor’a ise yazılacak kelimelerin, sıralanacak sıfatların az olduğuna inanıyorum. Hangi projede izlesem kendisine hayran kalıyorum.

Senaryo ilgi çekici, gerilimi zaman zaman tırmanıyor ama sıkıntıları ile mutlaka izlenmesi gereken filmler listesine giremiyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak