2010lar 2016 Dram Romantik sinema Türk filmleri

İkinci Şans (2016)

İkinci Şans

İkinci Şans

Bebekli hayatta sinemaya gitme şansı azalınca televizyonda denk gelebildiğim filmleri kaçırmamaya çalışıyorum. İkinci Şans’ı izleme fırsatını da böyle yakaladım. 99 dakikalık romantik, dram türlerindeki filmin yönetmen ve senaristliğini Özcan Deniz üstleniyor. Başrolde de yer alan Deniz’e Nurgül Yeşilçay, Mesut Can Tomay, Afra Saraçoğlu ve Füsun Erbulak eşlik ediyorlar.

Matematik öğretmeni Yasemin ile et restoran sahibi gurme Cemal’in yolları tesadüfler sonucu çakışır. İkisinin de geçmişinde hatırlamak istemedikleri yaraları olsa da Yasemin tedbirli, Cemal’se vurdumduymaz bir insan olarak yaşar. Zıt karakterleri nedeniyle kavgayla başlayan tanışmaları zamanla derinleşir. İkinci şansa ihtiyacı olduklarını fark ederler.

İkinci Şans

İkinci Şans

İkinci Şans

İkinci Şans

Özcan Deniz önyargısıyla mesafeli başladığım İkinci Şans, karakter analizlerindeki başarısı, Nurgül Yeşilçay ve yardımcı oyuncaların performansı ve müzik kalitesiyle beni ekrana bağladı. “Asmalı Konak” ikilisinin yıllar sonra bir araya gelmesi iyi mi kötü mü tartışmaları yapıladursun, araya serpiştirilen komediyle birlikte hem keyifli hem hüzünlü bir hikaye izlemek mümkün. Özcan Deniz’in oynadığı hemen her karakterin zengin, karizmatik, hafif “ağa” sıfatı taşıması onun oyunculuğuyla ilgili yorum yapmamı engelliyor. Lakin diğer filmlerini de izlediğim için senaryo açısından hızla ilerlediğini itiraf etmem gerekir. Gerek kurgu, gerek sinematografi ile çıta üstü bir yerli film çıkmış. Müzik kalitesi daha giriş sahnesinden kendini belli ediyordu. Aklıma hemen “İkinci Bahar”ın jeneriği geldi.

İkinci Şans

İkinci Şans

Kullanılan mekanlar, kostüm ve saç-makyaj tasarımı, renk ve ışık kullanımı hayli başarılıdır. Ayvalık’ın filmde yer alması ise hem ana karakterlerin ihtiyacını vurguluyor, hem de doğallığıyla seyirciyi büyülüyor. Nurgül Yeşilçay’ın hayli başarılı bir oyuncu olduğunu tekrar kabullendim. Özellikle geçmiş hayatında yaşadığı sıkıntıları anlatırken benim bile gözlerim doldu. Kadınların nasıl ezildiğini, biçare bırakıldığını tek sahneyle öyle güzel yakalamış ki tekrar tekrar hayran bıraktı. Afra Saraçoğlu’nu “Kötü Çocuk”ta izleyip hayli yapmacık bulmuştum; belki filmle alakalı genel bir sorundu. Burada ise daha doğal geldi.

İkinci Şans’ta diğer yerli filmlerden ayrılan yenilik yok; hikaye ise hayli tanıdık ve sonu tahmin edilebilir türden. Beni kendine çeken ise anlatım şekli ve karakterler oldu. Özcan Deniz şu standart karizmatik hallerinden sıyrılsa belki onun oyunculuğu da ortaya çıkar; kim bilir…

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak