2015 2016 Altın Küre Biyografi Dram Oscar Oscar 2016 sinema

Joy (2015)

Joy

Joy

Altın Küre ve Oscar adaylıklarıyla ilgiyi üzerine çeken, Robert De Niro’nun varlığıyla da izlememe sebep olan Joy, artık kalıplaşmış bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkıyor. Zira Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence dört seferdir beraber oynuyorlar! İkiliye Robert De Niro’yu da katarsak üçlünün ikinci filmidir! Yönetmen ve senaristliğini Altın Küre ve Bafta ödüllü David O. Russell’ın üstlendiği 124 dakikalık filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper, Edgar Ramirez, Virginia Madsen, Isabella Rossellini yer alıyorlar. Biyografi, dram, komedi türlerinin harmanlandığı ABD yapımının bütçesi 60 milyon $’ken hasılatı 98 milyon $’dır. Türkiye’de 8 Ocak’ta gösterime girmişti.

2 çocuk, eski eş, sorunlu bir anne ve belalı bir baba! Hepsiyle başa çıkmaya çalışan Joy’un küçüklüğünden beri aklında sürekli orijinal fikirler vardır. Bu fikirler hayatı kolaylaştıran pratik çözümlere dairdir. Joy için bir gün her şey üst üste gelir ve hiç sevmediği işini bırakıp hayallerinin yani bu fikirlerin düşer!

Joy

Joy

Joy

Joy

Joy Miracle Mop” ve “Huggable Hangers” ürünlerinin mucidi Joy Mangano’nun hayatını anlatan Joy, hayli zor yaşamın içinde hırs ve azmin birleşmesi sonucu bir kadının neler yapabileceğini gösteriyor. Joy’un ailesi kaos kelimesinin karşılığı gibi: televizyonun başından ayrılmayan sorunlu bir anne, zırt pırt ortaya çıkıp sorun yaratan bir baba, küçüklüğünden beri beraber olmalarına rağmen ondan nefret eden üvey kız kardeş, kamburu haline gelen eski kocası ve iki tane ufacık çocuk! Her gün, her an birinin problemiyle yüzleşirken hiç sevmediği bir işte çalışır. Aklı ise küçüklüğünden beri kafasını meşgul eden ufak mucitliklerdedir. İlk yarıda filmin kargaşası, karakterleri tanıma uğraşı seyirciyi hayli yoruyor. Elbette bu kadar karakter varken onları düzeni sokmak kolay değil. Bu durum senaryoya odaklanmanızı engelliyor. Sıkıcılık sizi ele geçiriyor. Joy’un kafasındakileri yakalamak zaman alırken ilk yarı bitiyor. İkinci yarı ise Joy’un beklenmedik başarısı sizi kendine çekiyor ve senaryo da tek noktada toparlanabiliyor. Bu süreden sonra karakter sayısının fazlalığı arka planda kalıyor. Sadece Joy ve icatları kalıyor. Böylece bir kadının gücünü, hayallerinin peşinden koşuşunu gururla izleyebiliyorsunuz. Erkek hegemonyasında bile burnunun dikine gidebilen Joy, insanın içindeki azmi dışarı vurma hevesi yaratıyor.

Joy

Joy

Joy

Joy

Mekan, dekor, kostüm tasarımları; kamera açıları oldukça başarılıdır. Filmin anlatımı bana yer yer “Silver Linings Playbook“u anımsattı. Ondaki gibi durum komedisi tebessüm etmenizi sağlıyor. 1990lı seneleri anlatırken o dönemin detaylarını yakalama imkanı da sunuyor. Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper enfes performanslar sergiliyorlar. Her sahnede onlara ayrı ayrı hayran kalmanız mümkün. Bununla birlikte senaryo bir türlü bekleneni veremiyor. İkinci yarıda kendini toparlasa da “İşte görmek istediğimiz hayat hikayesi, biyografi” diyemiyorum.

Eleştiriler de benzer paralellikte ilerliyor. IMDB’den 6.6, Rotten Tomatoes’tan 60 alan filmin geri dönüşleri orta şekerlidir. Altın Küre ödüllerinde en iyi kadın oyuncu komedi/müzikalde Jennifer Lawrence ödülü kazanırken film, en iyi film komedi/müzikalde adaylıkla yetinmiştir. Oscar’da en iyi kadın oyuncu dalında Lawrence aday olsa da, oyunculuğunu çok başarılı bulsam da kazanacağını pek düşünmüyorum. Sonuçta Brie Larson ve Cate Blanchett varken bu sene Lawrence Altın Küre’yle yetinmeli!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak