2010lar 2015 Komedi Macera sinema Türk filmleri yol filmleri

Kara Bela (2015)

Kara Bela

Kara Bela

Fragmanındaki halay sahnesiyle aklıma kazınan fakat sinemada izleme fırsatı yakalayamadığım Kara Bela, Cengiz Bozkurt’un mükemmel performansıyla koltuğa oturmanızı sağlıyor. Yönetmenliği ve senaristliği Burak Aksak’a ait komedinin baş rollerinde Cengiz Bozkurt’a Seda Bakan, Erkan Kolçak Köstendil, Cihan Ercan, Tarık Ünlüoğlu, Berat Yenilmez, Erdal Tosun eşlik ediyorlar. 109 dakikalık filmin yapımcılığını Necati Akpınar üstlenmiş.

Kudret hayatı boyunca kurallardan ödün vermeyen, ailesine sadık bir emeklidir. Peş peşe bazı aksilikler sonucu o düzenli hayatından eser kalmaz ve gördüğü bir rüya sonrası yadigar arabası Kara Bela ile Gaziantep’e doğru yola çıkar. Sürprizler peşini bırakmazken yolculukta yalnızlığını unutur.

Seyirci gözünde “Leyla ile Mecnun” dizisinden ve “Bana Masal Anlatma” filminden haylice torpilli olan Burak Aksak, absürt komedisi daha yoğun olan Kara Bela filminde zekice bir araya getirilen oyuncu kadrosu sayesinde tekrar beğenileri topluyor. Senaryodaki enfes diyaloglarla her daim izlemeye değer eserler yaratsa da projeleri aynı seviyelerde gidip yenilikten gittikçe uzaklaştığı da gerçek.

Kara Bela

Kara Bela

Kara Bela

Kara Bela

Yıllarca sessiz sakin, düzenli bir hayat yaşa; evlen, çoluk çocuk sahibi ol ve sonrasında emekliliğini ele al. Ya sonra? Bu standart hayat, yaşadığın hayatın tam tersinde devam etmeni söylerse ne yaparsın? Kudret, yalnızlığın pençesinde yeni hayatı için adım atar ve Antep yolunda bir işportacı, bir şarkıcı ve damat adayıyla rastlaşır. Sonrasında ise sadece absürt komedide başa gelebilecek şeyler yaşanır.

Birbirinden farklı karakterler sayesinde 109 dakikayı rahatça dolduran Kara Bela, Burak Aksak projelerini izleyen birini pek şaşırtmıyor. Espriler çok zekice, asla bel altı veya küfre girmeye gerek duymadan ekran başındakini güldürüyor. İstanbul, Adana ve Gaziantep’te yapılan çekimler sayesinde görsellik hayli doyurucudur. Kudret’in Kara Bela ile yapacağı yolculuk öncesi çok hızlı ve şok edici geçse de sonrasında sular bir duruluyor bir hızlanıyor. Bu hengame içinde sona ulaşılıyor. Lakin, Burak Aksak ismiyle bu gibi projeler fazla özdeşleştiği için filmi izlemeden de neyle karşılaşabileceğini insan az çok tahmin edebiliyor. Komedinin de kendi içinde dalları varken hep bu yönde gitmese ve seyirciyi şaşırtsa ne güzel olur. Hele de böyle kuvvetli bir kalemi varken!

Kara Bela

Kara Bela

Kara Bela

Kara Bela

Cengiz Bozkurt’un ender görülen bir yeteneğe sahip olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Hangi tiplemeye, karaktere bürünse daha çok yakışır ya da hiç yakışmaz diye düşünecek olsam, cevap veremem çünkü her şeyin altından kalkabilecek kadar donanımlı ve yetenekli! Kudret karakteri sanki sırf o düşünülerek yazılmış. Seda Bakan, güzellik ve şirinlik kontenjanından komedi filmlerinde yer alsa da henüz o var diye izlenecek bir kıvama gelmedi sanırım. Kadroda Tarık Ünlüoğlu, Erdal Tosun, Berat Yenilmez, Hasibe Eren, Zerrin Sümer, Zihni Göktay gibi efsaneler varken Seda Bakan’ın performansı da çok göze batmıyor aslında.

Her şeye rağmen Burak Aksak’ı seviyor ve takip ediyoruz.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak