2010lar 2017 3D Altın Küre Animasyon Bafta Macera Oscar Oscar 2017 sinema yol filmleri

Moana (2017)

Moana

Moana

Oscar’da adından sıkça bahsettiren, Ocak 2017’de Türkiye’de gösterime giren Moana, enfes bir görsel şölen sunuyor. 107 dakikalık animasyonun yönetmenliğini John Musker ve Ron Clements üstlenirken, senaryoyu Jared Bush kaleme alıyor. Jared Bush ayrıca Oscar’ı kazanan “Zootropolis”in de senaristidir. Sinema salonlarında 3D tekniğiyle yer alan ABD yapımı, 150 milyon $ bütçesine karşılık 617 milyon $ hasılat elde etmiştir! Orijinal seslendirmelerde Auli’i Cravalho, Dwayne Johnson, Alan Tudyk, Jemaine Clement yer alıyorlar.

Antik Polenezya’da yaşayan Moana, bir kabilenin şef adayıdır. Korkusuz ve cesur olması herkesi büyülerken babasını endişelendirmektedir çünkü Moana kabile dışına çıkıp denizi aşmak ister. Yarı tanrı Maui’nin laneti kabilenin üstüne gelince tüm ada verimsizleşir ve bu laneti kaldırmak da geleceğin şefi Moana’ya düşer. Tek başına bilinmeyen bir dünyaya açılan Moana’yı bin bir zorluk beklemektedir.

Moana

Moana

Moana

Moana

Hemen her sahnesinde hümanist mesajlar veren Moana, huzur dağıtıcı bir görev üstlenmiş. Düşmanla, kötülüklerle savaşırken dahi içinizi karalar bağlamıyor. Ilımlı, sıcak havası belki de mekan olarak seçilen adadan, muhteşem okyanustan kaynaklıdır. Masalsı anlatımı sayesinde de Moana’nın adasını kurtaracağına hep inanıyorsunuz. Senaryo gayet samimi geliyor bu nedenle. Özellikle çocuklara hayallerinin peşinden gitmeleri gerektiğini sıkça vurguluyor. Doğanın gücü, doğanın sevilmesi de sürekli göz önüne seriliyor. Özellikle çocuklar için animasyon dalında son zamanlardaki en etkili filmlerden biri diyebilirim.

Renk seçimi, sahne geçişleri, müziğin önemli bir rolde yer alması filmin artılarındandır. En beğendiğim sahnelerden biri Moana’nın ilk denize açıldığı anda ona yol gösteren ışıktır. O kadar güzeldi ki ekrana bakarken ağzım açık kaldı. Ayrıca yarı tanrı Maui’nin hareket eden dövmeleri de dahice geldi!

Moana

Moana

IMDB’den 7.7, Rotten Tomatoes’tan da 95 alan filmin geri bildirimleri hayli olumludur. Ailenin önemini vurgulaması, gayet dostane bir senaryo ile çoğu eleştirmenin de kalbini fethetmiştir. Oscar ve Altın Küre’de en iyi animasyon ve en iyi özgün şarkı dallarında aday olurken, Bafta’da sadece en iyi animasyon adaylığı kazanmıştır.

Moana’yı 16 yaşındaki oyuncu ve şarkıcı Auli’i Cravalho seslendirmiş. Fotoğraflarına baktığımda çok şaşırdım çünkü Moana ile neredeyse örtüşüyor. Gülümsemesi ve enerjisi adeta sesine geçmiş!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak