2010lar 2016 2017 Altın Küre Dram Oscar 2017 sinema

Moonlight (Ay Işığı) (2016)

Moonlight

Moonlight

Altın Küre ve Oscar’da bu kadar ilgi görmese izleme ihtimalimin düşük olacağı Moonlight 17 Şubat’ta Türkiye’de gösterime girdi. 111 dakikalık ABD yapımın yönetmen ve senaristi Barry Jenkins’tir. Senaryo, “In Moonlight Black Boys Look Blue” adlı oyundan uyarlanmıştır. Baş rollerde Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, Trevante Rhodes, Mahershala Ali, Janelle Monae, Namoie Harris yer alıyorlar. 5 milyon $ bütçeye karşılık 22 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Chiron, Miami’de bir semtte bağımlı bir anneyle yaşamak zorunda kalan siyahi çocuktur. Mahalle baskısı, kimsesizlik, ilgisizlik içinde kimliğini bulmayan çalışan Chiron’ı zor yıllar bekler.

Ay Işığı’nı izleyen hemen herkesin aklına “Boyhood” filmi geliyor. Aksiyonlu bir film değil; hatta zaman zaman durağanlığı gözlerin perdeden kaymasına da sebep oluyor. Lakin Chiron’ın yaşadığı sıkıntılara bir dalmaya başlayıp onu içselleştirdiğinizde sürekli vicdanınızı sorguluyorsunuz. Bir çocuğun büyümesini, kendini keşfetmesini yoğun duygular içinde seyrediyorsunuz.

Moonlight

Moonlight

Moonlight

Moonlight

Bağımlılığı nedeniyle oğluna hiç ilgi göstermeyen hatta onu umursamayan bir kadın, evladını fiziksel değil ama manevi olarak yapayalnız bırakıyor. Chiron ise baba figürü olarak hiç tanımadığı bir adama sığınıyor. Adam da bir uyuşturucu olmasına rağmen insanı yönü hayli kuvvetli çünkü o da Chiron gibi büyümüş. Aile figürü diye sığındığı insan/insanlar onu annesinden daha çok sevip sayarak benliğini oluştururlar. Seçimlerini yapma konusunda hem nasihat verip hem de özgür kılarlar. Chiron’ın çaresizliği insana öyle bir dokunur ki eğer özellikle de anne baba iseniz içiniz parça parça oluyor. Evladınıza yaratmak istediğiniz dünya için hayata daha fazla tutunmak istiyorsunuz. Zaten oğlum doğduktan sonra filmlerdeki karakterlere ve konulara daha farklı bakar oldum.

Bir çocuk anne sevgisinden yoksunken başını beladan nasıl kurtarabilir? Yanında onu koruyup kollayacak, rol modellik yapacak babası yokken o belalı mahallede kendini hapishaneden, uyuşturucudan ve türlü kötülüklerden nasıl uzak tutabilir? Yalnızlık kadın ya da erkek için makul kılınabilir ama bir çocuk için asla! İstenmeyen, hor görülen ve üstelik hiçbir suçu olmayan bir çocuk izlettiriyor Moonlight. Ebeveynliği sorgulatarak insanın bam teline basıyor sıklıkla.

Moonlight

Moonlight

Moonlight

Moonlight

Chiron’ın hayatını çocukluk, ergenlik ve sonrası olarak 3 bölüme ayırmışlar. Sinematografi, senaryo, kurgu türüne göre gayet başarılıdır. Anlatımı hayli yavaş; etkili hikayeye rağmen sıkılma ihtimali doğuruyor. Tüm oyuncuların siyahi olmasının yanında Chiron’ı canlandıran üç oyuncunun da birbirine benzememesi ama duyguları birebir aktarmaları da hayli şaşırtıcı bir gerçek. Kullanılan renkler, kamera açıları, bölüm ve sahne geçişleri dram türüne göre çıtanın üstünde kalıyor.

Peki, tüm bunlar yılın en iyi filmi olması için veya Altın Küre/Oscar için yeterli mi? Altın Küre’de en iyi film dalında ödül alması, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, uyarlama senaryo, özgün müzik, sinematografi ve kurgu dallarında aday olması sinemaseverleri ikiye böldü. Bazıları filmi muazzam görürken bazıları da fazla derine inmeden tüm kadronun siyahi olması ve Chiron’ın tercihleri nedeniyle ilgiyi üzerine çektiğini düşünüyorlar. IMDB’den 8.1, Rotten Tomatoes’tan 98 alan film Oscar’da ise 8 dalda aday oldu: En iyi film, yönetmen, uyarlama senaryo, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, kurgu, görüntü yönetimi, özgün müzik.

Şahsi görüşüm Oscar’da bu kadar kuvvetli oyuncu adayları, senaryo ve filmler varken (ki henüz hepsini izlemedim) Moonlight’ın bu kadar ön planda olmaması gerektiğidir. Filmin eksik bir yönü yok ama Oscarlık mı, bence değil.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak