2011 Komedi sinema

Mr. Popper’s Penguins (2011)

Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper’s Penguins

Çocukluğumun komik adamı Jim Carrey, olgun yaşlarında eski kariyerini devam ettiremedi diye düşünmüşümdür hep. Bu nedenle Babamın Penguenleri’ni ancak yıllar sonra televizyonda görünce izledim. Yönetmenliğini Mark Waters’ın üstlendiği projenin senaryosu Richard Atwater ve Florence Atwater’ın aynı adlı kitabından Sean Anders, John Morris ve Jared Stern tarafından uyarlanmıştır. 100 dakikalık ABD yapımı komedinin başrollerinde Jim Carrey, Carla Gugino, Ophelia Lovibond, Madeline Carroll, Angela Lansbury yer alıyorlar. 55 milyon $ bütçeye karşılık 187 milyon $ hasılat elde etmiştir!

Tom Popper işkolik, eşinden ayrılmış, iki çocuk babası bir adamdır. Ailesine zaman ayırmayı bir türlü beceremeyen Popper’ın hayatı, babasından miras kalan altı adet penguenle değişir! Penguenleri bir hayvanat bahçesine vermeyi düşünse de çocukları penguenlere bayılırlar. Arayı düzeltmek için fırsat yakalamıştır ve çocukları için evini bir kış parkına çevirip kendini penguenlere adar. Tabi iş hayatı ve bu garip durum aynı anda yürümez ve olaylar birbirine girer.

Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper’s Penguins

Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper’s Penguins

Jim Carrey eşittir mimikleri diye düşünürsek, senaryosu iyi ya da kötü olsun onun yer aldığı her film mutlaka bir parça eğlencelidir. Var olduğu sahnelerde ne kadar etkileyici diğer bir oyuncu olursa olsun gözler hep Jim Carrey’e kayar. Zamanında Atıf Yılmaz Hababam Sınıfı’nı çekmeden önce kadro kurarken Kemal Sunal’a “Sen sadece gül” diye bir cümle kullanmış. Jim Carrey’de de böyle bir yetenek, ışık var bence. Gelelim filmin senaryosuna! Başı, ortası, sonu gayet tahmin edilebilir, zaman zaman klişelerle beyni yakan bir senaryo var. Diğer yandan, filmi yetişkinden öte çocuk filmi kategorisine sokarsak her şey yerli yerine oturur. Zaten penguenlerin teknolojik de olsa sevimliliği sizi kendine çekiyor. Bir de üstüne güzelim evi penguenlere ev için harcayıp her yeri buza çevirince o seyirlik tadından yenmiyor. Senaryoda mantık aramak yerine anın keyfini çıkarabilirseniz ne ala; çıkaramazsanız zaten hataları görmek hayli kolay.

Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper’s Penguins

mrpoppers6

Mr. Popper’s Penguins

IMDB’den 6, Rotten Tomatoes’tan da 48 alan filme geri dönüşler orta hallidir. Yukarıda belirttiğim sebeplerden ötürü sevmeyenlerin oyu biraz daha öne geçmiş durumda. Gönül Jim Carrey’in en parlak dönemindeki harika senaryolarla, eğlencenin birleşmesini bekliyor. Bunu ekranda göremeyince haliyle beğeni düşüyor. Yan karakterler olmasa da olur diyecek türde kaleme alınmış. Filmi izlerken sadece Jim Carrey ve teknolojik penguenleri görüyorsunuz.

Mekan, dekor, kostüm, müzik çalışmaları bir çocuk filmi (ya da aile filmi diyelim) için hayli başarılıdır. Kullanılan renkler capcanlı ve görüntü hayli kalitelidir. Karakter detayları istenilen gibi yazılmasa da yan karakterler canlandıran oyuncular da fena değil. Keşke absürt komediye ulaşmak için çok çabalamadan doğal akışına bırakılsaydı. Böylece beğeni kitlesi artardı.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak