2010lar 2014 Dram Romantik sinema Türk filmleri

Sadece Sen (2014)

Sadece Sen

Sadece Sen

İzlemediğim Türk filmlerini araştırırken gözüme çarpan Sadece Sen’i, Güney Kore yapımı bir projeden uyarlandığı için merak edip ekran başına geçtim çünkü Kore yapımlarının uyarlanması hayli revaçta olmaya başladı. Mart 2014’te gösterime giren dram/romantik türlerindeki filmin yönetmenliğini Hakan Yonat üstlenirken Aslı Zengin ve Ceren Aslan senaryoyu kaleme alıyorlar. 105 dakikalık projenin baş rollerinde İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin, Kerem Can, Necmi Yapıcı, Cezmi Baskın yer alıyorlar. Yapımcı ise Mahsun Kırmızıgül’dür.

Hazal tek başına sessiz sakin yaşayan görme engelli bir kadındır. Bir gün tesadüfen Ali ile yolları kesişir. Ali’nin durgunluğu arkadaşlıklarının ilerlemesini zorlasa da Hazal’ın içtenliği Ali’nin ruhundaki kelepçeleri sökmeye yeter. Lakin Hazal’ın geçmişte yaşadığı bir felaket Ali’yi tekrar o ketumluğa sürükleyecektir!

Sadece Sen

Sadece Sen

Sadece Sen

Sadece Sen

Yeşilçam’ın duygusal filmlerini özlüyorsanız Sadece Sen tam da size göre bir yapımdır. Bolca melodram sahneleri içinde kendinizi kaybetmeniz mümkündür. Film, konusu gereği hayli yavaş ilerliyor. Görme engelli bir kadın ve hayattan çoktan vazgeçmiş eski bir boksör… Tam bir kaybedenler kulübü! Kim kime iyi gelecek diye düşünmenize de gerek kalmıyor çünkü Hazal karakterinin olağanüstü pozitif yaklaşımının Ali’de işe yaracağını ilk dakika itibariyle anlayabiliyorsunuz. Fazla neşeli insanların içinde illa ki bir hüzün vardır düşüncesi Hazal’a tam uyuyor. Ali’nin penceresinden bakıldığında ise onu dipten kurtaran Hazal’ın aslında bir o kadar da kendisine ihtiyacı vardır. Yaralarını beraber sarmaya çalışan bu iki genç, aslında geçmişte daha önce de kesişmişlerdir! İşte filmin kırılma noktası biraz geç olsa da seyircinin önüne böyle çıkıyor.

Dram da olsa romantik de olsa bir hikayenin durağanlığı beni çok sıkıyor. Derdim aksiyon, bol karakter ya da hızla sona ulaşmak değil ama Sadece Sen koltuğa oturduktan tam 75 dakika sonra ilgimi çekiyorsa filmde ciddi eksiklerin olduğu kesinleşiyor. Kaldı ki Yeşilçam’ı çok seven ve melodramlara aşina bir seyirciyim. Buna rağmen Sadece Sen, son 25 dakikasıyla aklımda kaldı.

Sadece Sen

Sadece Sen

Sadece Sen

Sadece Sen

Orijinal filmi seyretmedim ama birebir uyarlandığını öğrendiğim için senaryo hakkında eleştirilerim bir yerde tıkanmak zorunda kalıyor. Ali karakterini Hazal’a göre daha çok beğensem de iki karakterin de detayına fazla inilemiyor. Sürekli kaybeden damgasının vurulması ise melodramın vazgeçilmezi diyerek göz ardı edilebilir.

Belçim Bilgin’in incecik sesi beni her daim irrite etse de zamanla alıştım sanırım. “Gergedan Mevsimi” filmi haricinde bir türlü ısınamadığım oyunculuğu ise benim gözümde hala aynıdır. Dizi oyunculuğu sonrası sinemaya da geçiş yapan Çelikkol’u “Fetih 1453”te çok beğenmiştim. Ali karakteri ile ketum ama içindeki öfkesi dinmeyen adamı başarılı canlandırıyor.

Senaryodan mütevellit çıtanın hayli altında kalan Sadece Sen, kurgunun da kurbanı olarak seyredilmesi gereken filmler listesine kendini ne yazık ki yazdıramıyor; tabi benim gibi 70-75 dakika sabreder ve sonunu görürüm derseniz ne ala…

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak