2015 Altın Küre Bafta Biyografi Dram Oscar Oscar 2016 sinema yaşanmış hikaye

Steve Jobs (2015)

Steve Jobs

Steve Jobs

Bu seneki Oscar Töreni’nde “Mad Max” fırtınası estikten sonra eli boş dönen Steve Jobs’u yazma zamanı geldi! Aralık 2015’te Türkiye’de gösterime giren Steve Jobs’un yönetmen koltuğunda “28 Days Later”, “28 Weeks Later”, “Slumdog Millionaire”, “127 Hours” filmlerinden tanıdığımız Danny Boyle oturmaktadır. Filmin kalitesi için Boyle’un geçmişi referans olabilir. 124 dakikalık ABD yapımın senaryosu ise Walter Isaacson’un aynı adlı eserinden Oscarlı Aaron Sorkin tarafından kaleme alınmıştır. Biyografi türündeki filmin baş rollerinde Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels, Michael Stuhlbarg yer alıyorlar.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayatına farklı bir açıdan bakan film, Jobs’ın işindeki disiplin ve hırsını, özel hayatındaki inişli çıkışlı dönemlerini aktarıyor.

Steve Jobs’un hayatını 2013’te “Jobs” filmiyle seyretme imkanı yakalamıştık. Orada üniversite hayatı itibariyle Apple’ın kuruluşuna tanık olmuştuk. Film bittiğinde ise senaryo kaynaklı eksiklikler hayal kırıklığına uğratmıştı. Hatta “Keşke filmin bittiği yerden sonrasını seyretme fırsatı yakalayabilseydik” düşüncesine kapılmıştım. İşte bu noktada Steve Jobs filmi devreye giriyor. Kuşkusuz Aaron Sorkin’in kalemi sayesinde gayet dolu bir senaryoyla karşı karşıyayız. Steve Jobs’un tüm hırs ve arzusunu pazarlama müdürü Joanna ile yapılan diyaloglarla o kadar etkili anlatmış ki Jobs’un neden teknoloji devi hatta yaratıcısı olarak nitelendirdiğini anlamak mümkünleşiyor. Film belli dönemleri ele alıyor, yani “Jobs” filminden sonrasıyla başlayıp ölümüne kadar devam etmiyor. Macintosh lansmanı, Apple’dan gönderilmesi ve iMac lansmanı! Jobs’u her defasında işinin başında, lansmanlar öncesi perde arkasında hazırlanma/bekleme süresinde konuşmalarla tanımaya, anlamaya çalışıyorsunuz. Egosu hayli yüksek, özel hayatı umursamayan, insanları insan olarak değil de işin yapılmasındaki aracı olarak gören biri olarak yansıtıyor. Bu süreçte Jobs’un hatalı davranışlarını görüp şaşırıyorsunuz. Diğer yandan, “Steve Jobs olmak için böyle mi davranmak gerekir acaba?” düşüncesi aklınızın bir köşesine takılıyor. Bitmek bilmeyen diyaloglar, uzun uzun cümleler seyirciyi yorsa da Steve Jobs’un hayatının ne kadar yoğun, stresli ve hızlı geçtiğinin sinyallerini veriyor.

Steve Jobs

Steve Jobs

Steve Jobs

Steve Jobs

Bu denli başarılı ele alınan senaryo yanında mekan, dekor, kostüm, saç ve makyaj tasarımı da gözden kaçmıyor. Özellikle Steve Jobs’un giydiği pantolonlarla Joanna karakterinin kostümleri size dönem geçişlerinde önemli ipuçları veriyor. Kurgunun başarısı Danny Boyle’a olan güveni de artırıyor.

IMDB’den 7.3, Rotten Tomatoes’tan 85 puan almıştır. Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu (kazandı), senaryo (kazandı), müzik dallarında aday olmuştur. Bafta’da ise en iyi erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu (kazandı), senaryo dallarında aday olmuştur. Bu iki ödül törenlerdeki adaylara bakıldığında senaryo ve yardımcı kadın oyuncuda Oscar kazanılması düşünülse de eleştirmenler dahil kimse Kate Winslet ve Aaron Sorkin’in Oscar almayacağını biliyordu. Zira da tahminler doğru çıktı: Senaryoda aday bile gösterilmezken en iyi erkek oyuncu ve yardımcı kadın oyuncu dallarındaki adaylıklar ödülle buluşamadı.

Steve Jobs

Steve Jobs

Kate Winslet, her filminde yaşattığı hayranlık hissini Steve Jobs’ta da tekrarlıyor. 1977 Almanya doğumlu Michael Fassbender ise 2 Oscar, 2 Bafta, 3 Altın Küre adaylıklarına rağmen hala şeytanın bacağını kıramadı. Bu filmdeki performansı gerçekten çok iyi olsa da Leonardo DiCaprio’yu geçme imkanı yoktu. Kaldı ki DiCaprio olmasa dahi Eddie Redmayne varken şansı gene de çok görünmüyordu.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

Yorum Bırak