2010lar 2017 Komedi Romantik sinema Türk filmleri

Tatlım Tatlım (2017)

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

Haybeden Gerçeküstü Aşk”ı gencecik yaşımda keyifle seyrettikten sonra sinema salonlarına Tatlım Tatlım olarak yer alması büyük heyecan yarattı. 17 Mart’ta gösterime giren romantik komedinin yönetmen ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan üstleniyor. 99 dakikalık BKM yapımın oyuncu kadrosu ise hayli tanıdık simalardan oluşuyor: Aylin Kontente, Gupse Özay, Büşra Pekin, Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Fatih Artman.

Şehirli kadın erkek ilişkilerini ele alan Tatlım Tatlım, aynı partide tanışan ve isimleri bilinmeyen 4 ayrı çift üzerinden evlilikle devam eden süreci komik bir dille sorguluyor.

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

Tiyatro metninin sinemaya uyarlanmasından pek haz almam. En son bu seneki Oscar adaylarından “Fences”ta aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Denzel Washington hayranı olmama rağmen, metnin oturmayışı ve abartılı oyunculuk rahatsız etmişti. Tatlım Tatlım’da da zaman zaman tiyatro metnini hissetmek mümkün. Neyse ki Yılmaz Erdoğan’ın tecrübesiyle bu durum tüm filme yayılmamış. Senaryo 10 yılki metinle neredeyse aynı; sadece oyunda bir çift üzerinden yaşananlar ele alınıyordu. Filmde ise aynı konu 4 farklı çift tarafından irdeleniyor. Ama bu çiftler de hikayeyi peş peşe yaşatıyorlar; sahne geçişlerinde neredeyse konular aynı oranda devam ediyor. İlk başta hikayelerde kopmalar var sanıyorsunuz ama zamanla alışıyorsunuz. Komik diyaloglar usta oyunculuklarla birleşince enfes kareler ortaya çıkıyor.

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

BKM yapımlarında mekan, kostüm, saç ve makyaj tasarımlarının kalitesini sorgulamak olmaz. Zira romantik komedi deyince akla gelen ilk yapım şirketlerinden biri. Oyuncu kadrosu ise ağırlıklı olarak Güldür Güldür programının oyuncularından seçilmiş. Yetenek ve komedi açısından avantaj olsa da hikayeye odaklanmada sıkıntı yaratıyor. Aklıma sürekli skeçler ile eski karakterler geldi ve filmin akışına kendimi çok kaptıramadım.

Favorim çiftim abartılı olmasına rağmen Çağlar Çorumlu ve Şebnem Bozoklu idi. Kültür farklılığının ayyuka çıkması hem fazlasıyla güldürüyor hem de evlilikte ailelerin ne kadar etkili olduğunu vurguluyor!

Tatlım Tatlım

Tatlım Tatlım

Gelelim kıyaslamaya: oyunu mu filmi mi? Gönlüm sinemadan yana olsa da kesinlikle oyunu tercih ederim. Hikayeyi bildiğim ve tekrar seyretmiş hissi yaratıldığı için değil; 2 kişilik bir oyunun 8 kişiyle çoğaltılması ve metnin sinemaya tam olarak oturtulamaması beni filme bağlayamadı. Kadın seyircileri kendine çeker, hiç şüphem yok. Ama erkeklere göre değil bence. İyi ki de eşimle gitmemişim :)

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak