2000ler 2006 Aksiyon Altın Küre Dram Gerilim Oscar polisiye sinema

The Departed (Köstebek) 2006

Köstebek

Köstebek

Bu aralar ülkemizde “İçeride” dizisiyle tekrar gündeme gelen, Oscar avcısı Köstebek, 2006 yılında gösterime girmiş ve tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Madem bu aralar herkesin dilinde, Seyirci Koltuğu’ndaki yerini de alsın istedim.

150 dakikalık ABD yapımın yönetmenliğini Martin Scorsese üstleniyor. Polisiye, gerilim, dram türlerini kapsayan filmin senaryosu “Internal Affairs”den William Monahan tarafından uyarlanmıştır. Oyuncu kadrosu ise göz kamaştırıyor: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Vera Farmiga. Yapımcılar listesinde Brad Pitt’in adı bulunduğu filmin bütçesi 90 milyon $ iken 290 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Amerika’da bir eyaletin polis teşkilatı, Costello isimli liderin yönettiği bir çeteyi çökertmek için yıllardır uğraşmaktadır. İstediğine ulaşamayan polis, çetenin içine yeni mezun Billy Costigan’ı sokar. Lakin herkes Billy’nin polislikten atıldığını sanır; gizli görevde olduğu sadece 2 kişi tarafından bilinir! Billy ve polis teşkilatının bilmediği şey ise teşkilatta da bir köstebeğin olmasıdır!

Köstebek

Köstebek

Köstebek

Köstebek

Usta elden çıktığı hemen her sahnede belli olan Köstebek’te gözünüzü bir an bile ekrandan ayıramıyorsunuz. Aksiyon sahnelerinden öte yarattığı gerilim, senaryonun hemen her satırındaki kurnazca paslaşmalar izleyicinin de sabit durmasını engelliyor. Öncelikle senaryoyu ele alacak olursak, birbirine tamamen zıt iki kuruluşun (!) aslında ne kadar ortak özellikler barındırdığını gösteriyor. Polis ve çete içine sızmış köstebekler neredeyse aynı oyunları oynayıp, aynı çukura düşüp, aynı yollardan geçiyorlar. Bu zıtlıkların sahne geçişleriyle sık sık kıyaslanması filmin en keyifli anlarıdır.

Karakter detaylandırmasında başrollerdeki köstebekler etkileyici şekilde ele alınmış. Billy, ele avuca sığmayan, sorunlu aileden gelen, içi temiz çevresi kötü olan bir gençtir. Diğer köstebek ise kimsesizken elini tutan bir çete sonrasında bu hayatta büyümüş ve vefayı unutmamıştır. Aslında her iki karaktere de kızamıyor, onları kötü bulmuyorsunuz. Çevrenin insanı nasıl etkilediğini gösteren en başarılı yapımlardan biri bile diyebiliriz. Kadın karakter sayısı yok denecek kadar az ki onlar da zaten ana karakterler değil. Hatta hayli arka planda kaldıkları da aşikar. Zira Martin Scorsese filmlerindeki erkek hegemonyasına güzel bir örnek de teşkil ediyor.

Köstebek

Köstebek

Köstebek

Köstebek

Mekan seçimleri, kostüm-saç-makyaj tasarımı, kullanılan renkler, kamera açıları, müzik çalışmaları birbirini tamamlarken filmin ayrı bir karakteriymiş gibi hissettiriyor. Martin Scorsese’nin çoğu filminde alışkın olduğumuz öfke, hırs, erkek hegemonyası, kaos bu filmde de yerini fazlasıyla alıyor. Tüm tasarım ve sanatsal seçimler de işte bu detayları ön plana çıkarıyor. Şehrin kaosu renkler ve gürültülerle vurgulanırken şiddetin göstergesi silahlardan öte insan zekasıdır. Yani olay tekrar senaryo ve karakterlere dönüyor.

Türk film ve dizilerinde uyarlama senaryolar revaçta olduğu için yakınsak da Hollywood da bunun tersini yapmıyor. The Departed, hayli güçlü oyuncu kadrosu ve kurgusuyla uyarlama olduğunu düşündürtmüyor. Proje, Martin Scorsese için New York Çeteleri’nden sonra harika bir geri dönüş olmuştur. Gösterime girdiği hafta hayli ilgi çekip insanları sinema salonlarına koşturmuştur. Leonardo DiCaprio’nun harikalar yarattığı performansına karşılık bir türlü sevemediğim Matt Damon, filme uymuyor. Karakteri bir türlü sahiplenemiyor gibi ve keşke başkası oynasaymış dedirtiyor. Robert De Niro üstadımın olmaması filmin eksi yönüymüş gibi düşünürken Jack Nicholson’ın tek bir kaş hareketi bile dünyayı yerinden oynatacak kadar güçlü deyip sineye çekiyorum.

IMDB’den 8.5, Rotten Tomatoes’tan 91 alan filmin geri dönüşleri hayli olumludur. Üstelik bu geri dönüşler Altın Küre ve Oscar ödülleriyle de taçlanmıştır. Altın Küre’de en iyi film, yönetmen, uyarlama senaryo, kurgu, erkek oyuncu, yardımcı erkek oyuncu dallarında aday olup en iyi yönetmen dalında ödül almıştır. Oscar’da ise en iyi yönetmen, kurgu, film, uyarlama senaryoda ödülleri alıp yardımcı erkek oyuncuda aday olmuştur.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak