2010lar 2016 Animasyon epik Fantastik kitap Macera sinema

The Jungle Book (Orman Çocuğu) (2016)

The Jungle Book

The Jungle Book

Celil Ediz’in doğduğu gün gösterime girdiği için henüz fark ettiğim Orman Çocuğu, harika bir macera ve aile filmi olarak gönülleri kazanıyor. Yönetmenliğini Jon Favreau’nun (“Iron Man”, “Iron Man 2”, “Cowboys&Aliens”) üstlendiği 106 dakikalık fantastik filmin senaryosu Rudyard Kipling’in aynı adlı eserinden Justin Marks tarafından kaleme alınmıştır. 175 milyon $’lık bütçesine karşılık 967 milyon $ hasılat elde etmiştir. Tek oyuncu olan Mowgli’yi Neel Sethi canlandırırken anlatıcı Ben Kingsley, hayvanları seslendirenler ise Bill Murray, Idris Elba, Scarlett Johansson, Christopher Walken, Lupita Nyongo’dur.

Mowgli, ailesini kaybeden ve ormanda kurtlar ve panter tarafından büyütülen bir çocuktur. Başka bir yaşam bilmeyen Mowgli, bir gün ormanı yani evini terk etmek zorunda kalır. Bu yolda tehlikeler, düşmanlar ve gerçek dostlarla karşılaşır.

The Jungle Book

The Jungle Book

The Jungle Book

The Jungle Book

Orman Çocuğu gayet bilindik bir hikayedir. Hatta sinemada, televizyonda bolca uyarlamalarını da gördük. 2016 yapımı ise teknolojiden hayli yararlanarak karşımıza çıkıyor. Hayvanların konuşması, mimik yapması, tüylerinin hareketi gayet başarılı görünüyor. En az küçük Mowgli kadar ilgi çekiyor bu hayvanlar da. Kullanılan renkler de birbirinden canlı ve gerçekçidir.

Senaryoyla ilgili fazladan belirtecek bir şey yok; herkesin aşina olduğu ve tartışılmaz başarılı bir öyküdür. Macerayı daha öne çıkararak adrenalini her an yüksek tutuyor. İnsanların mı hayvanların mı daha tehlikeli olduğunu sorgulayan hikaye, ateşe yaptığı vurgu ile harika semboller taşıyor. Sinemada seyretmesem de ekran başında bir dakika bile gözümü kırpmadım. Yan hikayelere dalmıyor, gereksiz diyaloglarla konuyu dağıtmıyor.

IMDB’den 76, Rotten Tomatoes’ten 94 alan filmin geri bildirimleri hayli olumludur. Daha önceden bolca uyarlanması film için ön yargı oluştursa da teknoloji nimetinden faydalanması seyirciyi mutlu ediyor. Bir de baş roldeki 13 yaşındaki Neel Sethi harika performans çıkarıyor. Sevimli olması bu yeteneğine artı puan ekliyor.

İzleyin, izlettirin denecek filmlerden!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak