2014 Aksiyon Bilimkurgu Gerilim Korku psikolojik gerilim sinema

The Purge: Anarchy (2014)

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

Serinin ilk filmi “The Purge” sonrası ikincisini televizyonda izleme fırsatı yakalayabildim. Arınma Gecesi Anarşi, Temmuz 2014’te Türkiye’de gösterime girdi. Korku, aksiyon, gerilim türündeki ABD – Fransa yapımının yönetmen ve senaristliğini gene James DeMonaco üstleniyor. 103 dakikalık projenin oyuncu kadrosunda Frank Grillo, Carmek Ejogo, Zach Gilford, Kiele Sanchez, Michael K. Williams yer alıyorlar. 9 milyon $ bütçesine karşılık 112 milyon $ hasılat elde etmiştir. Zaten bütçeyle hasılat arasındaki farkı görünce detayları bile incelemeden izleme isteği uyandırıyor.

Amerika’da artan suç oranı yüzünden hükümet yeni bir karar alır: Yılda sadece bir gece 12 saat boyunca adam öldürme dahil tüm suçlar serbesttir. Arınma Gecesi adı verilen bu gecede akşam 7’den önce evine varmaya çalışan bir aile, oğlunu öldüren adamdan intikamını almaya çalışan bir baba ve o gece evi yağmalanıp kendilerini öldürmeye çalışan insanlardan kaçan anne ve kızı sokakta buluşarak hayatta kalmaya çalışırlar.

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

Yaratıcı bir fikir eldeyken basmakalıp bir senaryoyla eldeki hazineyi kullanamayan yönetmen ve senarist James DeMonaco, serinin ilk filmine gelen eleştirilere kulak tıkamayarak dersini almışa benziyor. Zira Arınma Gecesi Anarşi’de ilk filmdeki çoğu mantık hatası bir şekilde çözülmüş ve seyirciye sunulmuş. Zenginlerin daha zengin, fakirlerin ise ölüme mahkum edilmesi gerektiğine inanan hükümet düşüncesi aslında Arınma Gecesi’nin asıl sebebi olduğu detaylıca işleniyor. Bu da seyirciyi tatmin etmeye yetiyor. İlk filmde eleştirdiğim fakir toplumun neden bir araya gelmediği düşüncesi ikinci filmde hayat buluyor ve çeteleşmeye gidiyorlar.

İlk filmde sadece bir aile üzerine odaklanmışken ikinci filmde ana karakterler üç farklı aileden oluşuyor ve karakter sayıları hayli artıyor. Tek bir gözden bakmamak ve bu geceyi kendi çıkarlarına çevirmeye çalışan farklı kesimlere değinmek filmin diğer artısıdır. Böylece senaryo zenginleşiyor.

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

Filmin yeterli gelmeyen noktalara değinecek olursam, karakter detaylandırmalarının yetersizliğidir. Bir yandan sayısını artırırken onları irdelemeye fırsat bırakmamış. İlk filmin şaşırtıcı sonuna rağmen ikinci filmin sonunu tahmin etmek hayli kolay geldi.

IMDB’den 6.5, Rotten Tomatoes’tan 56 alan film, ilkine göre daha olumlu geri dönüşler alsa da hayaldeki senaryo ve kurguya ulaşamıyor. Hazırda izlemeyi bekleyen seyirci varken ve bütçenin ağzı açılmışken görsellik için teknolojiye daha ağırlık verilmesi gerekirdi. İlkine oranla daha fazla şiddet, ölüm ve silahla karşı karşıya gelen seyirci, filmin türünün aksiyona kaydığını da görüyor.

İlk filmde baş roldeki Ethan Hawke’un varlığı biraz içimi ferahlatsa da ikinci filmde de önemli bir isim görmeyi dilerdim. Performanslara kötü diyemesem de beklentim biraz daha yüksekti. Gene de seyretmeye değer mi? Fikir için evet! Bir devam filmi değil. Sadece fikir ortak; karakterlerin bir önceki filmle ilgisi yok. Yan ilkini seyretmediyseniz bile ikincisini rahatlıkla izleyebilirsiniz. Üçüncüsü seyredilir mi? Sinemada değil de evde neden olmasın?

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak