2016 Aksiyon Bilimkurgu Gerilim Korku politik sinema suç

The Purge: Election Year (Arınma Gecesi: Seçim Yılı) (2016)

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

Aylar sonra sinemaya gitmemin onurunu (yeni doğan bebeği olan anneler anlar) yaşarken serinin ilk iki bölümünü seyrettikten sonra üçüncüsünü merakla beklediğimi itiraf etmeliyim. Bazı mantık hataları, senaryo yetersizliği, oyunculuk tatminsizliği yaşasam da konunun ilgi çekiciliği seriyi tamamlamam için beni hep iteledi. 105 dakikalık gerilim, korku, bilim kurgu türlerindeki filmin yönetmen ve senaristliğini gene James DeMonaco üstleniyor. ABD yapımının baş rollerinde Frank Grillo, Elizabeth Mitchell, Mykelti Williamson, Joseph Julian Soria, Betty Gabriel, Edwin Hodge yer alıyorlar. 10 milyon $ bütçeyle çekilen filmin hasılatı şimdilik merak konusudur. İlk iki filmin hasılatının 200 milyon $ olduğunu düşünürsek yapımcı gene hayli para kazanacak!

Amerika’da her sene bir gece 12 saat boyunca tüm suçlar serbesttir: Adam öldürme, hırsızlık, vahşet aklınıza ne gelirse. Bu 12 saat boyunca polis müdahale edemez, hastaneler de kapalıdır. Yani ister adam öldürün isterseniz de tehlikede olanlara yardım edin; vicdanınıza kalmış. Bu Arınma Gecesi yürürlüğe gireli 18 sene geçmiştir ve artık bir kesim sonlanmasını ister. Tüm ailesini böyle bir gecede kaybeden Senatör Charlie Roan, yeni seçimle birlikte başa geçme ve bu Arınma Gecesi’nin tamamen bitirme hedefindedir. Hummalı bir çalışma içerisindeyken daha seçime ulaşamadan Arınma Gecesi’nin günü gelir çatar. Hedef elbette senatördür!

thepurge3-3

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

Serinin ikinci filminde oğlunun intikamını almaya çalışan baba rolünde karşımıza çıkan Leo Barnes, bu filmde senatörün özel koruması olarak yer alıyor. Tek başına bu düzeni değiştiremeyeceğinin farkında olduğu için aynı düşüncedeki senatörü koruyarak acısının dineceği inancındadır. Politik ağırlıklı ilerleyen senaryoda ilk iki filmdeki kadar aksiyona şahit olamıyoruz. Amaç gerilimken aksiyon eksikliği, politik ağırlık biraz can sıkabiliyor. Gene de ilk filmdeki büyük eksiklerin ikinci filmde biraz giderilmesinin ardından bu filmle birlikte seyircinin şikayetlerine (!) cevap bulunuyor. Fakir kesimin yük olarak görüldüğü hayali Amerika’da, kendi halkını gene kendi halkına kırdırtan düzensiz bir düzen var ve senatör bunla savaşıyor. Mantık git gide otururken senaryoda da önemli adımlar atıyor. Elbette ki mükemmel bir senaryo yok; hatta ilk iki filmdeki adrenalinin hayli düşmesi hevesi kursakta bırakıyor. Diğer yandan, Arınma Gecesi’nin sebebi, oluşu ve sonuçları artık çözülüyor.

Lost” dizisinden tanınan Elizabeth Mitchell ve ikinci filmle seriye devam eden Frank Grillo başta olmak üzere oyuncu kadrosu ilk iki filme oranla daha başarılıdır. İyi insan kötü insan ayrımında zaman zaman abartıya kaçılmış hareketlere maruz kalınsa da etkileyici müzik çalışmaları, günümüz teknolojisinin filme uyarlanması (drone kullanımı hiç hayra alamet değildir zaten) ve yönetmenin tüm seri boyunca aynı istikrarda yoluna devam etmesi filmin eksiklerini göz ardı etmemize fırsat tanıyor.

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

IMDB’deki puanı gösterime girdiğinden beri düşüyor; şimdilik 6.8’de. Rotten Tomatoes ise 54 puanla günü kapıyor. İlk iki filmin puanlarına bakılırsa aslında puanlar tahmini seviyededir. Zira serinin tüm senarist ve yönetmenliğini üstlenen James DeMonaco yönetmenlik adına kendini çok geliştirme niyetinde değil. Senaryoların eleştiriler eşliğinde yola girdiğini düşünüyorum. Sonuçta her film sonrası yapılan eleştiriler bir sonraki filmde çözüme kavuşuyor.

Peki, izlemeye değer mi? Eğer fikri ilginç bulup gelişmeleri her şeye rağmen merak ediyorsanız evet! Benim gibi kuvvetli senaryo, etkileyici kamera açıları, mekan-kostüm-saç tasarımı gibi detaylarda boğulmayı seviyorsanız bir adım geride durabilirsiniz. Gene de seri devam ederse ekran başındaki yerimi alırım çünkü gerilim filmlerinde bu detaylara kavuşabilmek pek kolay olmuyor. Anı yaşamanın zevki yetiyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak