2015 Altın Küre Bafta Biyografi epik Gerilim Macera Oscar Oscar 2016 sinema Western

The Revenant (Diriliş) (2015)

The Revenant

The Revenant

Altın Küre ve muhtemel Oscar adaylığında adı o kadar çok geçmeye başladı ki Türkiye gösterim tarihi olan 22 Ocak’ı bekleyemeden izlemeye koyuldum. Geçtiğimiz sene “Birdman” ile Oscar ve Altın Küre ödüllerini toplayan Alejandro G. Inarritu yönetmen koltuğunda oturuyor. Senaryo ise Michael Punke’nin “The Revenant: A Novel of Revenge” adlı eserinden Mark L. Smith ve Inarritu tarafından kaleme alınıyor. 156 dakikalık ABD yapımın başrollerinde Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson ve Will Poulter yer alıyorlar. Biyografi, epik ve Western türlerindeki filmin bütçesi tam 135 milyon $ olarak açıklandı. Hasılat ise şimdiden 1.3 milyar $’ı geçmiş durumda.

Hugh Glass, hayli deneyimli bir kürk avcısıdır. Oğluyla beraber bir ekipte ormanda kürk avcılığı yaptığı sırada bir boz ayı tarafından ağır şekilde yaralanır. Avlandıkları bölgede hem Kızılderililer hem de Fransız birlikleriyle yarışıp baş etmeye çalıştıkları için Glass bir süre sonra insanları yavaşlatır ve ekip bir şekilde onu ölüme terk eder. Lakin Glass en ilkel koşullarda dahi yaşamaya kafayı koymuştur çünkü alması gereken bir öç vardır!

The Revenant

The Revenant

The Revenant

The Revenant

1820li yıllarda geçen film, konusundan öte başrol oyuncusunun Oscar macerası ve yönetmenin geçen sene Oscar almasıyla hayli ilgi odağı oldu. Sırf bu ilgiyle belki de diğer filmlere oranla bir adım ileride duruyor. Tabi ödülleri toplayacağı anlamına da gelmemeli. Öncelikle tüyleri diken diken edecek harika bir konuyla karşı karşıyayız. Paldır küldür bir giriş gibi görünse de ayı ile Glass’ın savaşına kadar az sayıdaki karakterleri tanıma fırsatı yakalıyorsunuz. Sonrasında Hugh Glass’ın tüm deneyimiyle kar kış kıyametin içinde en zor koşullarda hayatta kalma çabası ortaya çıkıyor. Her geçen sahnede işler daha da kötüleşiyor, sabır zorluyor. Glass o soğukta ısınmaya çalışırken ekran başında siz de üşümeye başlıyorsunuz. Bu açıdan görsellik büyülüyor. Filmin sonuna kadar intikam hissi Glass’ın gözlerinden okunuyor ve bir bakıma onun hayatta kalma arzusuna ortak oluyorsunuz.

Yaşanmış bir hikayeden perdeye aktarıldığı için inanılması zor sahneler sizi daha da ürkütüyor. Senaryonun yarısı diyalogsuz geçiyor: Glass ve muhteşem vahşi doğa baş başa! Bu nedenle zaman daha yavaş ilerliyor duygusuna kapılıyorsunuz. Zaten film 156 dakika olunca dikkat ara ara dağılıyor. Görsel efektler, kamera açısı, renk ve kontrast ayarları, kostüm (özellikle ana karakterlerden biri olan ayı postu!) hayli tatmin edicidir. Kamera arkasındaki ekibin başarısı asla yadsınamaz. Inarritu ortaya öyle bir film çıkarmış ki bir sonraki filminde daha neler yapabilir diye insan şimdiden düşünüyor.

The Revenant

The Revenant

IMDB’den 8.3, Rotten Tomatoes’tan 82 alan filmin geri dönüşleri epeyce olumludur. Altın Küre’de en iyi film, erkek oyuncu, yönetmen, film müziği dalında adaylıklar kazanmıştır. Oscar’da da tahminen benzer adaylıkları kazanacak görünüyor. Şimdiden pek çok adaylıkları ve ödülleri bulunuyor.

Leonardo DiCaprio yıllardır bir türlü Oscar’a kavuşamadığı için tüm gözler The Revenant ile onun üstünde! Neredeyse hiç konuşmasa da etkileyici bir oyunculuk sergilediği aşikar. Tabi unutmamak gerekir ki çok daha başarılı olduğu performansları vardı ve Oscar görmemezlikten geldi. DiCaprio Akademi’de ya kulis yapamıyor ya da gerçekten istenileni veremiyor. “What’s Eating Gilbert Grape”, “The Aviator”, “Blood Diamond” ile Oscar adaylıkları var. Daha birçok filmde ise adaylık dahi kazanamadı. Artık her yeni projede gözlerindeki hırsı kamerada hissedebiliyorsunuz. Belki de alması gerektiğine inandığım için bakışlarında bunu görmek istiyorumdur! Bakalım diğer oyuncuların karşısında şansı ne olacak?

Altın Küre Töreni’nden sonra gelen ekleme: Leonardo DiCaprio en iyi erkek oyuncu Altın Küre ödülünü kazanarak Oscar’a göz kırptı. Bu gidişle Oscar’ı alacak sanırım!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak