2010lar 2011 2012 2013 2014 2015 Altın Portakal Bilimkurgu dizi Dram Gerilim Korku Macera sinema yol filmleri

The Walking Dead (2010 – )

The Walking Dead

The Walking Dead

Yazın sıcaklığı İstanbul’a geç gelse de Ramazan ayıyla birleşmesi insanı ne evden dışarı çıkarıyor ne de 17 saatlik oruçtan sonra gece uyutabiliyor. Ben de bu durumu fırsat bilip eşimin izlediği dizinin 5 sezonunu birden 2 haftada bitirdim! İzlerken evdeki kesici, delici aletleri belirlediğimiz, aylaklar tarafından kuşatıldığımız taktirde nerelere sığınabileceğimiz konusunda her şeyi düşündüğümüz bu iki hafta, hayli eğlenceli ve gerilimli geçti. İzlemek lazım mı diye düşünüyorsanız, kaçırmayın derim. Hele üst üste 5 sezon çok keyif veriyor.

Gelelim The Walking Dead’in spoiler vermeden detaylarına! 31 Ekim 2010 tarihinde ekranla tanışan dizi, 5 sezondur devam ediyor. Toplam 67 bölüme ulaşan dram, korku türündeki dizi, Robert Kirkman, Tony Moore, Charlie Adlard’ın aynı adlı çizgi filminden uyarlanmıştır. Frank Darabont’un öncülüğünde hayat bulan dizinin baş rollerinde Andrew Lincoln, Jon Bernthal, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Jeffrey DeMunn, Steven Yeun, Chandler Riggs, Norman Reedus, Lauren Cohan, Danai Gurira, Michael Rooker, David Morrissey gibi oyuncular yer almaktadırlar. Tabi 67 bölümde diziye katılan, ayrılan o kadar çok oyuncu var ki yazmaya kalksam koca bir paragraf eder. ABD yapımı projenin müzik çalışmalarını Bear McCreary üsteleniyor. Her bölümün ortalama uzunluğu 42-45 dakikadır. Sezon başları veya sonları 60 dakikanın üzerine çıkabiliyor. Dizi, AMC kanalında yayınlanıyor. İlk sezon 6, ikinci sezon 13, kalan üç sezon ise 16 bölümden oluşuyor.

Kanalla tek sezonluk anlaşıldıktan sonra, gelen talep doğrultusunda her sezon sonu tekrar tekrar süre uzatılmış. 6. sezonun Ekim ayında yayınlanması planlanıyor. Dört gözle bekliyorum!

Dizinin baş kahramanı Rick Grimes, polis şefidir. Bir çatışma sonrası yaralanan Rick, komaya girer. Komadan çıkıp gözlerini açtığında ise dünya artık bambaşkadır. Bizim zombi olarak adlandırdığımız, dizide farklı isimlere sahip olsalar da ağırlıklı “aylak” olarak nitelendirilen, öldükten sonra et yiyerek yaşamına devam eden varlıklar; her yeri ele geçirmişlerdir. Rick’in önemli iki hedefi vardır: Birincisi hayatta kalmak; ikincisi ise oğlu Carl ve karısı Lori’yi bulmak!

67 bölümlük bir geçmişe sahip The Walking Dead’in kadrosuna sayısız karakter girip çıktığı için her birine tek tek yer vermek imkansız. Zaten izleme olasılığınızda da sürpriz bozabilir. Bu nedenle ana karakterlere yer verip, dizi hakkında genel bir kanıya varmanızı sağlamak isterim.

walkingdead3

The Walking Dead - Rick Grimes

The Walking Dead – Rick Grimes

Rick Grimes: Mesleği gereği takip, kontrol, yöneticilik konularında tecrübelidir. Eşi ve çocuğunu aramak için girdiği yolda, iş arkadaşı Shane’e de rastlar. Sonrasında bir grup insanın yönetimini ele alarak hayatta kalma mücadelesi verir.

Shane Walsh: Rick’in iş arkadaşı, polis memurudur. Rick’le birlikte gruplarını yönetir. Grubun sert karakterlerinden biridir. Yaşadığı duygusal travma, Rick oraya çıktıktan sonra önceliklerini sorgulatır.

Lori Grimes: Rick’in karısıdır. Rick onları bulana kadar küçük oğlu Carl’la aylaklara karşı mücadele etmiştir. Duygularını ön planda tutan bir kadındır.

Andrea: Rick’in grubunun bir üyesidir. Güçlü ve zeki olmasıyla birlikte yaşananlar duygularını harap etmiştir ve doğru karar almada sıkıntı yaşamaktadır.

Dale Horvath: Grubun en yaşlı üyelerindendir. Her daim grup üyelerinin düşüncelerini sorgulatır, mantıkla hareket etmelerini ister. Bilge kişiliği sayesinde saygın bir yer edinir. Karavanıyla grubu hayatta tutar.

Glenn Rhee: Grubun (Carl’ı saymazsak) en genç üyesidir. Rick’i aylaklardan kurtararak grupta önemli bir yer edinmiştir. Başladığı her işin üstesinden gelir. Yaşadıkları onu güçlü kılar.

Daryl Dixon: Dizideki favori karakterimdir! Asi ve bir nevi yobaz karakteriyle insanlarla iletişimi kısıtlıdır. Konu hayatta kalmak, hayatı kurtarmak olduğunda ise en güvenilir kişilerdendir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Rick’in en yakın arkadaşı olur. Soğuk görünse de her an dertleşebilecek, güvenilir bir dost izlenimi yaratır.

Carol: Rick’in Lori’lerin grubunda bulduğu bir kadındır. Kocasından hunharca psikolojik ve fiziksel şiddet görür. Hayatını yaşamaya aylaklarla başlar!

Maggie: Rick ve ekibin sığındıkları bir çiftliğin sahibinin kızıdır. Hayli güçlü bir karakter olsa da zaman zaman duygusallığı öne geçer.

Michonne: Diziye sonradan katılan, favori karakterlerimdendir. Geçmişi tam bir muammadır ama tek başına hayatta kalma çabasını uzun süre göstermiştir.

The Walking Dead

The Walking Dead

Daha anlatmak istediğim, detaylara boğulma arzusunda olduğum karakterler var; lakin sürpriz bozulur. Dizide az sayıda belli mekanlar kullanılıyor. Bunların içinde “orman” kaçınılmaz olanıdır. Göçebe hayatı sürdürürlerken yol mutlaka ormandan geçiyor. Zira açık alan aylakların toplanması ve insanların yakalanması için çok daha kolaydır. Orman haricinde, çiftlik, hapishane ve birkaç tane toplu yerleşim alanları görmek mümkündür.

Dizinin seyirciyi ekrana kitlemesindeki en önemli sebeplerden biri hayatta kalma dürtüsüdür. Sayısızca karakter diziye girip çıkıyor. Birbirini hiç tanımayanlar, hayatta kalmak uğruna birbirlerine güven duymak zorunda kalıyorlar. Ancak kimin güvenilir kimin değil, çözmek hayli zorlaşıyor. Barınak yok, su yok, yemek yok, uyku yok. Sürekli aylaklarla karşı karşıyalar. Eğer daha önceden silah kullanma veya dövüş sanatlarıyla ilgili hiçbir bilgi de yoksa yeni yaşama ayak uydurmak hayli güçtür. Tüm bu keşmekeşliğin içinde elbette duygusal yönden çökmeler yaşanıyor. Bazen öyle bir an geliyor ki en beğendiğiniz karakterden bile şüphe duyuyorsunuz. Bu da tabi ki diziye olan bağlılığınızı artırıyor.

The Walking Dead - Walkers

The Walking Dead – Walkers

The Walking Dead - Lori ve Carl

The Walking Dead – Lori ve Carl

İnsanların birbiriyle ilişkileri, zor durumda kaldıklarında aldıkları kararlar, geçmişteki sırların ortaya çıkışı, yoksunlukta eldekini kabul etme sınırı, planlar o kadar başarılı ele alınıyor ve kurgulanıyor ki beyninizi sürekli yormanıza sebep oluyor. Aklınız sizi sürekli bir sonraki sahneyi düşünmeye, tahmin yürütmeye itiyor. Bir “Games of Thrones” entrikalar silsilesini bu dizide görmeniz güç. Zira insanlar her şeyi yaşayarak öğreniyor. Tabi hayatta kalma güdüsü varken sinsi planlar havada uçuşmuyor değil. Dizinin ilerleyen bölümlerinde daha da netleşen bir durum var: İnsanların tek korkusu aylaklar değil! İnsanlar kendi cinsinden de korkuyor. Yoksunluk öyle bir noktaya geliyor ki kendi yönetimindeki bir medeniyeti kurmaya çalışanlar veya karşısındakinin elinde bulunan temel gereksinimleri elde etmek isteyenler sorgu sualsiz öldürmeyi çözüm olarak görüyorlar. Aylakların zekası yok fakat insanların yoklukta beyinleri hayli iyi çalışıyor!

Dizide bolca kan, parçalanmış vücutlar, hunharlık yapan insanlar görmek mümkün. Mide kaldırır mı derseniz, zombi filmleriyle kıyaslamanızı öneririm. Gerçi insan izleye izleye de alışıyor. Gene de uyarmakta fayda var.

Dizi en iyi televizyon dizisi dalında Altın Küre adaylığıyla birlikte pek çok ödül ve adaylıklar kazanmıştır. Hatta kablo televizyon kanalı dizisi olarak da rekorlara imza atmıştır. Bu bilgi dahi izlemek için merak uyandırmaya yeterlidir.

 

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

Yorum Bırak