2010lar 2014 Fantastik Komedi sinema Türk filmleri

Yusuf Yusuf (2014)

Yusuf Yusuf

Yusuf Yusuf

Gecikmeli de olsa oyuncu kadrosuna güvenerek izlemeye koyulduğum Yusuf Yusuf, televizyondaki projelerden tanıdığımız Ersoy Güler’in imzasını taşımaktadır. Ersoy Güler, “Sağ Salim” serisinin yönetmen ve senaristliğini, “Aşk Yeniden” dizisinin yönetmen ve senaristliğini, “Sihirli Annem”, “Omuz Omuza”, “Kızım Nerede” gibi dizilerin de yönetmenliğini üstlenmiştir. 26 Aralık 2014 tarihinde gösterime giren komedinin oyuncuları ise Ali Sunal, Burak Satıbol, Oya Başar, Sinem Öztürk ve Bülent Seyran’dır.

Ankara’da minibüs şoförlüğü yapan Yusuf; karısı, kayınvalidesi ve baldızıyla yaşamaktadır. Çocukluğundan beri araba yarışçısı olmak istese de bu hevesini minibüsünü modifiye ederek çıkarır. Ankara’nın sıcak bir gününde minibüse bir papaz biner. Tabi sadece kılığı papaz görünümlüdür. Zira adı Yusuf olan militanın tek hedefi Ankara’ya gelen Papa’ya suikast düzenlemektir. Minibüs içindeki Yusuf ve diğer yolcular, suikastçi Yusuf’un elinden kurtulmaya çalışır.

YusufYusuf3

YusufYusuf2

Fragmanına göz atıldığında eğlenceli bir Anadolu filmi hissiyatı yaratan Yusuf Yusuf, ekran başına geçildiğinde fragmandan ibaret olduğunu gösteriyor. Tür saf komedi seçilirken detayında bolca bel altı espriler ve küfürler var. Her ikisi de hayatımızın vaz geçilmezi, olağanı gibi gösteriliyor. Yalan mı? Bir yere kadar doğru lakin abartılı! Belki yaşanılan çevre, sosyal statü gibi etkenler dozu ayarlamada önemli etkenlerdir. Tür komedi dahi olsa seyirciye bir şey katmalı, kafada bir soru ya da ünlem işareti yaratmalı kanısındayım. Yusuf Yusuf filminde bunu ne yazık ki yakalayamadım. Teknoloji, sosyal medya, kitle iletişim araçları insanlara o kadar çok olanak sunuyor ve görsellik kazandırıyor ki bel altı espriler, küfürler seyirciyi tatmin etmiyor. İzleyici bunlara hiçbir zaman prim vermedi denilemese de artık çıtanın yükselmesi gerektiğinin farkına vardı.

Senaryoda genç bir çiftin çocuk özlemi, bir şoförün araba yarışçısı olma arzusu, gözü her daim aç kayın valide, evlenme arzusuyla yanıp tutuşan genç baldız ve nişanlısı var. Aile filmi gibi gösterme çabası içinde birbirinden alakasız fakat aynı çatı altında nefes aldırılan bir grupla karşılaşıyoruz. Tabi ne ayrı ayrı ne de topluca dikkatinizi çekiyor.

Sürekli komedi türü diye belirtmek de ne kadar doğrudur, kararsızım. Sonuçta minibüsün bolca uçtuğu sahneler sizi fantastik türüne yönlendirmeye çalışıyor. Teknolojiden faydalanılabilse bu çaba işe yarayacak ancak sonuç etkili görünmüyor. Aksine neden bu sahnelerin koyulduğu sorgulanıyor.

Hayli etkili ve başarılı bir oyuncu kadrosu varken senaryonun vasatlığı oyuncuların performansına bakışı da etkiliyor. “Güldür Güldür”den hayran kaldığım Ali Sunal, komedi dünyasının mihenk taşlarından Oya Başar, yeni dönem komedi oyuncularından Burak Satıbol ve Bülent Seyran size kaliteli bir komedi vaat ediyor. 93 dakikanın sonunda ise neden bu yapımı tercih ettiklerini düşüyorsunuz.

Ali Sunal’ın baş rolünde oynadığı yeni bir film çekiliyormuş. Daha kaliteli olacağına inanıyor ve dört gözle bekliyorum. Zira bunu hak ediyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

  • Bizim izleyicilerin en sevdiği konu cinsel içerikli küfür, bel altı espriler. Tamam böyle filmlerde yapın ama bu kadar basite indirgemekte ne demek? Bu ve bunun gibi yapımlar yüzünden öyle bir in yargı oluştu ki bir çok kaliteli filmi de önyargılar nedeniyle izlemez olduk!.. Biz bu kafayla daha çok bu tür filmlere (film diyebilirsek tabi) maruz kalırız.

    • Yazdığın gibi kalite düştükçe Türk filmlerine karşı ön yargı kaçınılmaz oluyor. Blogta sürekli Türk filmlerine yer vermeye çalışıyorum ama insanlar da zaman zaman tepki gösterebiliyor. Buna sebep seyirci değil bu filmlerdir. Ali Sunal olmasa kaç kişi merak ederdi ki bu senaryoyu?

Yorum Bırak