2010lar 2016 2017 Aksiyon Altın Küre Animasyon Bafta Oscar Oscar 2017 sinema

Zootropolis (Hayvanlar Şehri) (2016)

Hayvanlar Şehri

Hayvanlar Şehri

Oscar, Altın Küre ve Bafta adaylıklarıyla animasyon severlerin ilgisini çeken, ödüllerle de başarısını kanıtlayan Hayvanlar Şehri, harika bir görsel şölen ve senaryo sunuyor. 108 dakikalık Walt Disney yapımı, Haziran 2016’da gösterime girmişti. Yönetmenliğini Byron Howard, Rich Moore, Jared Bush üstlenirken senaryo da Jared Bush, Phil Johnston, Byron Howard’a aittir. Türkçe seslendirmelerde Aysun Topar, Cem Yılmaz, Fatih Özcan ve Suzan Acun var. 150 milyon $ bütçesine karşılık 1 milyar $’dan fazla hasılat elde etmiştir.

Polis olmak isteyen tavşan Judy, hayallerinin peşinden Zootropolis adındaki hayvanlar şehrine gider. Burada bir tesadüf sonucu Tilki Nick ile karşılaşır. Nick, üzerine atılan suçtan kurtulmaya çalışırken Judy ile işbirliği yapar ve büyük bir sır peşinde koşarlar!

Hayvanlar Şehri

Hayvanlar Şehri

Bir şehir düşünün ki sadece hayvanlara ait olsun ama son derece modern inşa edilmiş! Hayvanların çeşitlerine göre, büyüklüklerine göre şehir bölünmüş, doğal ortamlar yaratılmış, teknolojinin son hali kullanılmış ve hayvanlar tıpkı insanlar gibi iki ayakları üzerinde yürüyüp işe gidip gelirler! Görsellik sizi öyle cezbediyor ki gözünüzü ekrandan ayıramıyorsunuz. Renklerin kullanımı, kusursuz şehir planlaması, hayvanların kostümleri, modern yaşamdaki insanların üzerindeki yılgınlık ve stresin hayvanlara bir bir işlenmesi hem şaşırtıyor hem de filmin çıtasını hayli yükseltiyor.

Hayvanlar Şehri

Hayvanlar Şehri

Ana karakter tavşan Judy, kocaman bir dünyada polis olma ihtimalini zorlarken, güvensizlikle nam salan tilki Nick ise ona inanılmasını istiyor. Bu denli iki zıt karakter bir araya gelip dünyaya kafa tutuyorlar. Kimse ne Judy’nin polis olmasına ne de Nick’in güvenilir olmasına ihtimal veriyor. Hikaye boyunca ırkçılık ve önyargı sorgulanıyor. Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da bu iki şeyden gem vururken aslında tam da bunları yapıyorlar! “Güldürürken düşündüren” klişesini akla getiriyor. Zengin bir kurgu ile gerek küçüklere gerek büyüklere insanoğlunun hatalarını hayvanlar üzerinden gösteriyor. Ayrıca düşmanların aslında dost da olabileceğini gösteriyor. Belki bizler için bu önemli değil ama çocuk gözüyle izlendiğinde avcı tilkiyle av tavşanın dost olma ihtimali eminim onların ufkunu açacaktır.

IMDB’den 8.1, Rotten Tomatoes’tan 98 alan film, en iyi animasyon Oscar’ını ve Altın Küre’sini kazanmıştır. Filmin geri bildirimleri de hayli olumludur. Bu sene “Moana” ve “Kubo and the Two Strings”ile karşı karşıya kalsa da ödülleri toplayarak bir adım öne geçtiği aşikar.

Favori karakterim elbette tembel hayvan! Filmin en kahkaha dolu sahnesi bence tembel hayvanın ortaya çıkmasıdır :)

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak