2010lar 2017 Aksiyon Bilimkurgu Gerilim klasikler Korku sinema yol filmleri

Alien: Covenant (Yaratık: Covenant) (2017)

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien serisinden bir film daha 12 Mayıs’ta gösterime girince sinema salonuna koşa koşa ulaştık. 1979’daki ilk filmde de yönetmen olan Ridley Scott, farklı yönetmenlerden sonra koltuğu tekrar devralıyor. Senaryodaki isimler kalabalık olsa da John Logan ve Dante Harper başı çekiyorlar. 122 dakikalık bilimkurgu, korku ve aksiyon türlerinin harmanlandığı ABD/İngiltere yapımın baş rollerinde Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Demian Bichir, Carmen Ejogo yer alıyorlar.

Covenant koloni gemisi, yeni bir yaşam alanı arayışı içinde yıllarca uzaklıktaki bir gezegene doğru yolculuğa çıkar. Lakin daha yakında ve daha önce keşfedilmemiş bir yerden sinyaller alır. Bu cennetvari gezegende yeni bir dünya yaratmak isteyen mürettebat, beklenmedik hayli tehlikeli şeylerle karşılaşır. Tanıdık tek şey ise David’dir!

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien serisiyle büyüyüp, hayaller kurup, bilimkurguya aşık olan nesilleriz biz! O yüzden beklentimiz hep yüksek; hep daha iyisini istiyoruz. Ama şunu unutuyoruz. Yıllar geçtikçe izlediğimiz onca bilimkurgu filminden sonra bizim de tahmin gücümüz arttı, izlediklerimizi ezberledik, yeni katacak şeyler azaldı. Elbette ilk Alien filmi çok etkileyiciydi çünkü benzeri hemen hiç görülmemişti. Yaratık: Covenant’a gelen eleştiriler de bence bundan kaynaklanıyor.

Covenant’ın senaryosu ilk filmdeki benzerlikleriyle dikkat çekiyor. Mürettebat bu sefer daha insancıl, sevecen görünse de duygularına yenik düşen karakterler nedeniyle başa gelmedik kalmıyor. Zaman zaman göze batan mantık hataları (sigara, kasksız dolaşma vs), kafayı kurcalayan boşluklarla birleşip sinirinizi al aşağı edebiliyor çünkü uzayda neler yapılmaması gerektiğini biliyorsunuz!!! Detaylara takılmadan Alien serisini izlemek isterseniz daha önceki filmlerde kafa kurcalayan soruların bir kısmına kavuşmak da mümkün; tabi yerine yeni sorular da geliyor ve bir sonraki filmi dört gözle bekliyorsunuz.

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien: Covenant

Alien: Covenant bir korku gerilim filmi değil; ana türü bilimkurgu. Bu nedenle “Çok korkutmadı veya çok gerilmedik” gibi eleştirilerin de yersiz olduğuna inanıyorum. Zira birçok sahnede beklenmedik şeyler sayesinde gerildim. Ne olacağını tahmin etsem bile o ana ulaşmak zaten geriyor.

Michael Fassbender harika bir performans çıkarıyor. Androidlik bir yana, sanki gözlerinin içindeki nefreti okuyorsunuz. İmkansız gibi görünse de hissettiriyor. Katherine Waterston beni çok mutlu etmedi. Filme bir artı katmadı diye düşünüyorum. Belki de karakterinin insancıllığı nedeniyle döktürecek bir performans yoktu. Mürettebatın geri kalanı ise yan karakterler olmalarına rağmen hayli başarılı geldi. Senaryoda sadece başrollere odaklanmayıp onlara da ufak ufak hikayeler yazılması sürükleyiciliği koruyor.

IMDB’den 6.9 alan film, günahıyla sevabıyla bilimkurgu sevenleri kendine çekiyor. Sürprizbozan olmamak adına hikaye ve karakterlerle ilgili detaylar yazamadım ama şunu belirtebilirim ki bir sonraki Alien’ı bekliyorum; Alien: Covenant’ın kusurlarına rağmen!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

  • Filme bu haftadonu bende gidecegim ilk filmi cok begenmis merakla 2. Sini b3kl3mekteydim. Elestrinizi okudum anlafigim kadariyla ilki kadar olmasada izlemeye deger diyorsunuz. Ilk filmdeki bizi beden yarattiniz? Olunce ne oluyoruz? Sorulari yanitsiz kalmisti cevabi cok merak etmekteyim

Yorum Bırak