2010lar 2017 Dram Gerilim psikolojik gerilim Savaş sinema tarihi yaşanmış hikaye

Dunkirk (2017)

Dunkirk

Dunkirk

Yönetmen Christopher Nolan’ın son filmi olarak hayli merak uyandıran Dunkirk, Temmuz’da Türkiye’de gösterime girdi. Senaryosunun da Nolan tarafından kaleme alındığı 107 dakikalık yaşanmış hikayenin baş rollerinde Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowde, Harry Styles, Tom Hardy yer alıyorlar. Savaş, tarihi, dram ve hatta psikolojik gerilim türlerinin harmanlandığı ABD, Fransa, İngiltere, Hollanda yapımın 100 milyon $’lık bütçesine karşılık hasılatı 15 günde 235 milyon $’a ulaştı. Müzik çalışmaları ise ödül avcısı Hans Zimmer’e aittir.

II. Dünya Savaşı’nda Fransa’ya yardım eden İngiliz askerleri, Almanlar tarafından Dunkirk sahilinde esir edilmektedir. Askerler her şeyi deneseler de baskıdan bir türlü kurtulamazlar ve en ufak yardıma muhtaç kalırlar.

Dunkirk

Dunkirk

Dunkirk

Dunkirk

Christopher Nolan filmleri izlemek pek kolay değildir. Karmaşık senaryo, zamanı farklı açılardan kullanma, bol ve uzun diyaloglarla tanınan Nolan bu sefer ters köşe yapıyor ve diyalogları en az seviyede tutarak bizleri savaşın en dibine çekiyor. Dunkirk, tahmin edilen savaş filmlerinden değil çünkü ortada ne kan var, ne düşman ne de dolu dolu aksiyon sahneleri! İlk dakikadan itibaren seyirciyi savaşın içine çekiyor. Ama bu savaş vurulma, kan akıtma değil tamamen psikolojik açıdan gösteriliyor. Tehlikeyle burun buruna gelip, hayatınız film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor. Hans Zimmer’in sahnelerle birebir örtüşen muhteşem müzik çalışmalarıyla gerilim 1 dakika bile azalmazken zaman kavramı da allak bullak oluyor. Zira Nolan, diyalogların azlığında zamanı sürekli değiştirerek gerilimi artırmayı başarıyor.

Dunkirk

Dunkirk

IMDB’den 8.6, Rotten Tomatoes’tan 93 alan filmin geri dönüşleri hayli olumludur. Nolan tarzını sevmeyenlerin bolca olumsuz görüş bildirdikleri de aşikar. Lakin unutmamak lazım ki aksiyonu bol bir II. Dünya Savaşı filmi izlemek istiyorsanız Dunkirk beklentinizi karşılamayacaktır. Ünlü ve başarılı oyuncu kadrosu yerine daha amatör oyuncularla gerçekçiliğe hayli yaklaşılmış. Bu nedenden midir bilmem, Tom Hardy’i görmek beni çok memnun etti ama diğer oyuncuların ünlü olmaması da konuya daha iyi odaklanmayı sağladı.

Bir savaşın savaş esnasında askerler üzerindeki psikolojisine şahit olmak istiyorsanız Dunkirk bulunmaz bir fırsat! Ben Imax’de izleme şansı bulamasam da evde izlemek yerine sinemaya koşmakta fayda var.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak