Hakkımda

1985’in en soğuk günlerinden birinde doğmuşum. Doğduğum gün İstanbul hayli soğuk ve karlı olduğu için ciddi sıkıntı yaşanmış. Dönemin belediye başkanı Bedrettin Dalan, meteorolojinin kendilerini yanılttığını dile getirerek İngilizce “I am sorry” diye özür dilemiş. Karlı havayı güneşe tercih ettiğimi düşünürsek Şubat’ın üstümdeki etkisini kabullenmek gerekir. Kova burcunun çoğu özelliğini taşısam da evimdeki huzur ve sakinliği hiçbir şeye değişmem.

Sabancı Üniversitesi mezuniyetinden sonra yetinmeyip Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret bölümünü bitirdim. Kurumsal firmalarda satın alma bölümündeki kariyerimin ardından aile işine yönelmeye karar verdim. Yani eğitim ve iş hayatımla sinemanın ortak bir noktası bulunmuyor.

Film izleme tutkumda küçük abimin büyük rolü vardır. İlkokuldan lisenin son senelerine kadar bıkmadan usanmadan beni her hafta sinemaya götürürdü. Tür göz ardı etmeksizin (romantik filmler hariç tabi) bana zamanımı kaliteli geçirtecek, huzur verdirecek, en kötü zamanımda bile 90 dakikalık gerçek hayattan uzaklaştıran bir arayla kafamı toparlamamı sağlayacak ayrıcalık hediye etti.

Sinema salonunda ilk izlediğim film özelliğini taşıyan “Ninja Kaplumbağalar”ın yeri bu nedenle ayrıdır. Çevremde yaptığım film yorum ve önerileri kayıt altına alma vakti geldiğine inanarak Seyirci Koltuğu can buldu. Gösterimdeki filmler, gösterime girip de sonradan izlenenler, Oscar ve sinemayla ilgili diğer ödül törenlerinde öne çıkan filmler, oyuncu-senarist-yönetmenlerle ilgili ufak çaplı araştırmalar, ilginç bazı listeler, sinemayla ilgili kitaplar ve takipçileri mutlu edecek çekilişlerin yer aldığı Seyirci Koltuğu’nu keyifle okumanız ve takip etmeniz dileğiyle.

Fatma Erişken Aluç

Blogger

1 Yorum

Yorum Bırak