2010lar 2017 3D Aksiyon Fantastik Komedi sinema

Jumanji: Welcome to the Jungle (Jumanji: Vahşi Orman) (2017)

Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

Rahmetli Robin Williams’ı hatırlatan “Jumanji”nin devamı gelince koşa koşa sinema yolunu tuttum. 2017’nin son günlerinde Türkiye’de gösterime giren 119 dakikalık ABD yapımın yönetmenliğini Jake Kasdan üstleniyor. 1981 tarihli çocuk kitabı “Jumanji”den Chris McKenna, Jake Kasdan ve Erik Sommers tarafından kaleme alınmıştır. Fantastik, komedi ve aksiyon türlerindeki filmin baş rollerinde ise Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Madison Iseman, Nick Jonas yer alıyorlar. 100 milyon $ bütçeyle çekilen filmin hasılatı 360 milyon $’a ulaşmış durumda!

Arkadaş bile olmayan birbirinden zıt karakterlerdeki 4 ergen, okulun düzenlenmesi gereken arşiv odasında eski bir video konsol oyunu keşfederler. Bu grup heyecanla oyunu incelerken bir anda kendilerini oyunun içinde bulurlar. Üstelik oyundaki kahramanların vücutlarına sahip olurlar. Oyunun içine hapsolmamak için yapmaları gereken tek şey oyunu bitirmektir!

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

Hayalim “Jumanji” filminin devamını görmek olsa da ilkiyle sadece isim ve ana konu benzerliği olduğunu belirtmem gerekir. Bu nedenle kıyaslamaya girmeden sadece bu filme odaklanacağım çünkü beklentimin hayli üstünde bir aksiyon komedi çıkmış. Kendilerinden zıt avatarlara bürünen gençler, komediyi filmin neredeyse en başında size sunuyor. Okulun popüler, seksi ve havalı kızı, şişman bir erkek profesör oluyor; sessiz sakin kızı ise seksi bir savaşçı olarak çıkıyor karşımıza. İşin komik yanı ise onlar da bu bocalamanın içinden bir süre çıkamıyorlar. Karakter detaylandırmalarına hiç girilmiyor yani hiçbiriyle yakınlık kurma imkanı sunulmuyor. Yan hikayeler ve karakterler de önemsenmiyor. Hatta kötü karakterler bile aklıma “Kara Murat” filmlerindeki beceriksiz düşmanları hatırlattı. Filmde o derece yerleri yoktu. Ana karakterler sadece Jumanji’den kurtulmaya odaklanıyorlar. Bu bazı sinemaseverler için eksi gibi görünse de konu itibariyle keyif verdiği aşikar. Gene de absurd komedi unsurlarına girmeden, kıvrak zeka replikleriyle ve günümüze hayli uyarlanan (Instagram fenomeni kız!) diliyle gayet başarılı bir iş çıkarılmış.

Filmi 3 boyut özelliği ile izlesem de hayvanların var olduğu sahneler dışında filme çok bir şey kattığı söylenemez. Mekan ve kostüm tasarımı, renk ve ışık ayarları, müzik çalışmaları sizi sıklıkla filmin aksiyon ve komedi türüne yönlendiriyor. Fantastik olduğunu bile bile ortam çok doğal görünüyor çünkü diyaloglar sizi kendine çekiyor.

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

Jumanji Welcome to the Jungle

IMDB’den 7.3, Rotten Tomatoes’tan 76 alan filmin geri dönüşleri genellikle olumludur. Elbette ilk film “Jumanji” ile ana konu haricinde taban tabana zıt bir durum var. Keşke film “Jumanji” adıyla çıkmasaydı ama o zaman da konu hırsızlığı sorunu ortaya atılırdı. Jumanji Vahşi Orman’ı tek bir filmmiş gibi düşünün ve sinema salonundaki herkesle bol bol kahkaha atın!

Favori oyuncum ise kuşkusuz Jack Black’ti! Yeteneği konusunda yorum yapmak zaten bana düşmez ama ruhu kadın olan bir karakteri kendi vücudunda böylesine güzel oynamak da herkesin harcı değil. Sürprizbozan olmasın diye detaylı yazmak istemesem de filme giderseniz diğer kadın karaktere verdiği derste gözünüzü ekrandan ayırmayın derim!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak