2010lar 2017 Dram Gerilim psikolojik gerilim sinema yol filmleri

Kidnap (Anne) (2017)

Kidnap - Anne

Kidnap – Anne

Kidnap ismini Anne ile Türkçe’ye çevirerek özellikle kadın seyircileri vicdanlarından yakalamayı hedefleyen gerilim türündeki film Ağustos 2017’de Türkiye’de gösterime girmiştir. 95 dakikalık ABD yapımın yönetmenliğini Luis Prieto üstlenirken senaryosu da Kante Lee tarafından kaleme alınmıştır. Baş rollerde ise Halle Berry, Dana Gourrier, Christopher Berry, Sage Correa yer alıyorlar. Kidnap, 21 milyon $ bütçeyle çekilirken  32 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Annesi Karla’nın mesai bitiminden sonra beraber parka gittiklerinde 6 yaşındaki Frankie, mutlulukla oynamaya başlar. Telsiziyle sık sık annesiyle iletişim içindedir. Lakin bir anda iletişim kopar ve Frankie kaybolur. Çaresiz ve yapayalnız olan annesi ise oğlunu bulmak için her şeyi göze alır!

Kidnap - Anne

Kidnap – Anne

Kidnap - Anne

Kidnap – Anne

Bir anne olarak konusunu okuyunca bile içim ürperirken filmi seyretmeden edemedim. Konu hassas, senaryo hayli sade, performanslar etkileyici! Bekar anne olmanın zorluğu, stresi, çabası pek çok sahnede sizi derinden etkiliyor. Güçlü durma mecburiyeti o yorgunluğu nasıl kaldırıyor, bilmiyorum. Çoğu sahnede “Evlat sevgisi bu demek ki” dedirtiyor. Evladınız kaçırılsa ne yaparsınız? Polisi mi ararsınız yoksa peşlerine mi düşersiniz? Mantık olarak polis veya hem peşlerine düşmek hem polis denebilir, lakin şartlar elvermeyince Karla tek başına mücadeleye giriyor ve amansız bir takip başlıyor.

Zaman olarak tek güne sığdırılan filmin neredeyse tamamı otobanda geçiyor. Karla’nın arabası ve takip edilen araba(lar), yaşanan aksilikler, stres, adrenalin seyirciyi etkiliyor kuşkusuz. Filmin yavan kalan kısmı ise senaryonun basitliği ve birkaç taneden fazla göze batan mantık hatalarıdır. Sürprizbozan olmamak adına detaylara girmesem de eminim ki kurgu daha sağlam ilerleyebilirdi. Aksiliklerle filmi uzatma çabasına girmişler. Tabi izleyici de bir yere kadar kabul edebiliyor bu durumu.

Karakter detaylandırmaları hiç yok, geçmiş yok, diyaloglar yok. Sadece oğlunu takip eden, vicdanın en ince noktasına ulaşan bir anne ve şirin oğlu var. Tökezleyen senaryo karşısında Oscarlı oyuncu Halle Berry’nin üstün “annelik” performansı filmi izlemenizdeki en önemli etkendir.

IMDB’den 6, Rotten Tomatoes’tan 34 alan filmin geri dönüşleri orta şekerdir. Senaryonun hataları filmin tüm çabasını al aşağı ediyor. Gene de itiraf etmeliyim ki filmi izledikten sonra bebeğimi bir an olsun bile gözümün önünden ayırmamam gerektiğini tekrar tekrar hatırladım.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

  • Ay bu da Changeling’i anımsattı; ama çocuğun kaçırılması hariç alakasız duruyor; ama yine de onu hatırlattı. Ay o da çok fenaydı.

    Ana annecik, sanki Twitter’da bu habere benzer bir tweet okumuş muydum, sanki biliyormuş gibi hissettim ama yine de fırsat geçmişken söyleyeyim; hayırlı olsun. – ne çok hayır diledim bu gün de sana ahaha – Hayat birbirinize sarıp sarmalanmanıza ve mutlu bir geleceği kahkahalarla kucaklamanıza vesile olsun.

    O zaman Changeling’i bir de hayatının bu evresinde izle bakalım sendeki etkisi nasıl olacak? – vicdansız ve meraklı bir kahkaha efekti alalım buraya –

    • Evet anne oldum hem de 17 ay oldu bile :) Yalnız annelik fena koydu, duygusallaştım izleyemiyorum böyle evlat ölümleri, kaçırılmaları falan :( Changeling de iyiydi ama kaçırılma dışında hiç benzerlik yok. Bir de o daha başarılıydı, bu sadece inatçı bir anne olarak göze çarpıyor, senaryo vasat.

Yorum Bırak