2010lar 2016 Altın Küre Animasyon Bafta Dram Fantastik Oscar Oscar 2017 sinema

Kubo and the Two Strings (Kubo ve Sihirli Telleri) (2016)

Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

Adaylıkları ve aldığı ödüllerle geçen seneye damga vuran animasyonların başında gelen Kubo and the Two Strings, Uzak Doğu kültürünü göz doldurucu bir teknikle seyirciye sunuyor. Ekim 2016’da Türkiye’de gösterime giren ABD yapımın yönetmenliğini Travis Knight üstleniyor. 102 dakikalık projenin senaryosu ise Marc Haimes ve Chris Butler’a aittir. Charlize Theron, Art Parkinson, Ralph Fiennes, Rooney Mara, Matthew McConaughey seslendirmelerde görev alıyorlar. 60 milyon $ bütçesine karşılık 77,5 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Annesi ile mağarada sessiz sakin bir hayat yaşayan Kubo, bir gün annesinin koyduğu kuralı çiğner ve karanlıkta eve dönmez! Geçmişten gelen bir ruh, Kubo’nun gözünü almak için uğraşır. Tek çare eski bir Samuray savaşçısı olan ölen babasının zırhının bulmaktır. Bu macerada ona yardımcı olacak şeyler ise hayli ilginçtir!

Kubo

Kubo

Kubo

Kubo

Senaryosu hiç duyup görmediğimiz şeyler sunmasa da teknolojisi ve samimi karakterleri ile gönülleri fetheden Kubo ve Sihirli Telleri, hem küçük hem büyük sinemaseverleri kendine çekiyor. Animasyon denince akla gelen komedi türü, Kubo’da ön plana alınmamış. Biraz dram, ağırlıklı fantastik, dozunda gülümseten durum komedisi harmanlanmış. Kubo’nun yoğun olarak yaşadığı duyguları, aile ve arkadaşlara olan inançlarıyla birleşiyor. Mesaj verme kaygısını çok göze sokmuyor; keza hikayeyi de öyle. Karakterlerin hemen hepsi akılda kalıcı ama sade kaleme alınmış. Maymun, Örümcek, pazardaki karakterler, Kubo’nun annesi hemen her sahnede içinize işliyor.

Animasyonların vazgeçilmez tekniği “Stop-motion” ile el yapımı objelerin hareketleri ilmek ilmek kameraya alınır. Kubo’da da bu teknik kullanılmış. Uzak Doğu figürleri, Origami sanatı görsel bir şölen ile anlatılıyor. Aşırı parlak renkler kullanılmıyor ki bu da zaten filmin vurgulamak istediği şeye ters olurdu.

Kubo

Kubo

Kubo

Kubo

IMDB’den 7.8, Rotten Tomatoes’tan 97 alan film, en iyi animasyon Oscar ve Altın Küre adaylıklarına ve BAFTA ödülüne sahiptir. Bazı eleştirmenler çocuklara uygun olmadığını belirtmişler. Haklı oldukları bir nokta var ki sürprizbozana girebilir!! Filmi izlemeyenler devamını okumasın.

— SÜRPRİZBOZAN — Kubo’nun dede ve teyzeleri gökten iniyorlar ve kötü karakterleri canlandırıyorlar. Gökten indikleri ve orada yaşadıkları için Tanrı ile kıyaslandığı, kötülendiğini yorumlayanlar var. Bu bakış açısıyla ilgili elbette. Tanrı’nın gökte değil her yerde olduğu, en önemlisi insanlıktan bir şey alma amacı/gayesi olmadığını ve buna ihtiyacı olmadığı da çocuklara anlatılabilir. Çoğu animasyon gibi direk çocuklara değil de belli bir yaş sınırı üstüne tavsiye edilmesi bundan kaynaklanıyor. Celil Ediz 7-8 yaşına geldiğinde benim de izleteceğim filmlerden biridir. — SÜRPRİZBOZAN —

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak