2010lar 2017 Dram sinema

Mucize (Wonder) (2017)

Mucize

Mucize

Sinema sektörü, film türlerine yeni bir tür daha eklemeli: Annelik! Zira oğlum doğduğundan beri bazı filmlere annelik içgüdüsüyle daha derin bakıyorum ve gözlerim daha çabuk doluyor. Mucize de bu kategoriye girecek kadar etkilidir. Kasım sonu Türkiye’de gösterime giren ABD yapımın yönetmenliğini Stephen Chbosky üstleniyor. Senaryo R.J. Palacio’nun aynı adlı romanından Steven Conrad, Jack Thorne tarafından uyarlanmıştır. 113 dakikalık dramın baş rollerinde ise Jacob Tremblay, Julia Roberts, Owen Wilson, İzabela Vidovic, Noah Jupe yer alıyorlar. 20 milyon $ bütçeye karşılık 102,3 milyon $ hasılat elde etmiştir.

Yüzünde ciddi bir deformasyonla doğan Auggie Pullman, orta okula kadar evde eğitim almıştır. Fakat ailesi artık onun okula gidip arkadaş edinmesi gerektiğine inanır. O yaşlardaki çocukların ise bu duruma bakışı pek kolay olmayacaktır. Auggie’nin en büyük şansı onu çok seven bir aileye sahip olmasıdır.

Mucize

Mucize

Mucize, bir çocuğun masumiyeti ve ailesinin büyük sevgisi ile nelerin başarılabileceğinin harika bir anlatımıdır. Ciddi olumsuzluklara rağmen film, hayata pembe gözlüklerle bakarak birçok insana ders veriyor. Evlat sevgisinden öte sevgi var mı diye 19 aydır düşünürken, JuliaRoberts’ın canlandırdığı annenin yerine kendimi koydum: Sabır ve sonsuz sevgi. Otoriter ama sevgi dolu anne, ortamı her an yumuşatmaya hazır esprili baba ve küçük yaşına rağmen aslında kendi çocukluğundan vazgeçmiş abla var. Film Auggie’ye odaklansa da çevresinin bundan nasıl etkilendiği de anlatılıyor. Farklı insanlardan, farklı bakış açıları ile zamanı sindirmek daha keyifli geliyor. Riskli bir anlatım türü olmasına rağmen yönetmen, kopukluk yaratmadan ekrana aktarabiliyor.

Hemen hepimiz üniversiteye kadarki eğitim hayatımızda türlü zorluklarla baş etmek zorunda kalmışızdır: Kinayeler, alaylar, kınamalar, küçük görmeler ne yazık ki o yaştaki çocuklar ve ergenler için eğlence sebebidir. İşte Mucize tam da bu yönden çocuklara izletilmesi gereken filmlerden biridir: Dış görünüşten öte iç güzelliğe bakılması gerektiğini gayet olumlu yönden aktarıyor. Hem Auggie’ye hem ailesine sık sık üzülüyorsunuz ama göz yaşlarınız akmıyor çünkü tüm karakterler hayata pozitif bakmaya çalışıyor. Siz de o hüzün dalgasından kurtuluyorsunuz.

Mucize

Mucize

Mucize

Mucize

Senaryo abartısız, sakin bir dili tercih ediyor. Gönlümden geçense Auggie’nin düşüncelerini daha detaylıca, derinden görmekti. Filmden çıktığımda aklımda en çok ablası ve arkadaşlarının düşünceleri kaldı. Keşke Auggie’nin iç yaralarını daha çok işleme imkanı olsaydı. Yönetmen ise ağır dramı en hafif şekilde, çocukların da anlayacağı türde ekrana yansıtıyor. Mekan, dekor, kostüm detayları türe göre gayet başarılıdır. Müzik çalışmaları  hayata umutla bakmanız gerektiğini vurgulayarak filmle uyum sağlıyor.

IMDB’den 8.1, Rotten Tomatoes’tan 85 alan filmin geri dönüşleri hayli olumludur. Dramdan öte aile türünün ağır bastığını belirtmekte fayda var. Sadece dram olsaydı hüzün kısmının yoğunluğunu görmek gerekirdi.

Julia Roberts’ı uzun bir aradan sonra böyle bir rolde görmek mutlu etti. İzledikten sonra Isabel için daha uygun biri gelmedi aklıma. Owen Wilson’a hiçbir zaman kanım kaynamasa da dengeyi koruyan baba Nate karakteri üstüne çok güzel oturmuş. Beni en çok etkileyen oyuncu abla Via rolündeki Izabela Vidovic’tir. Belki Auggie’den daha zor bir çocukluk yaşayan Via’nın o derin hüznünü gözleriyle bile oynuyor. 16 yaşındaki oyuncunun geleceği hayli parlak görünüyor.

Ailenizle, özellikle de çocuklarınızla izlemeniz gereken başarılı bir film. Annelerin izlerken eminim içlerinde fırtınalar kopacak!

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak