2013 Dram Romantik sinema Türk filmleri

Peri Masalı (2013)

Peri Masalı

Peri Masalı

Bazen sırf kafa boşaltmak için çok iddialı olmayacağını bildiğiniz filmler izlemek istersiniz ya, hani bulmaca çözecek haliniz yoktur ve sahnelerin sadece akmasını istersiniz; işte Peri Masalı tam da bu doğrultuda ilerleyen bir projedir. Yönetmen ve senaristliğini Biray Dalkıran üstleniyor. Kendisini “Araf”, “Cennet”, “Seni Seviyorum Adamım”, “Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu” filmlerinden hatırlayabilirsiniz. 90 dakikalık romantik dram türlerindeki filmin baş rollerinde Burcu Kıratlı, Emre Kızılırmak, Orhan Aydın, Sedef Şahin, Alp Korkmaz, Çetin Altay, Itır Esen yer alıyorlar.

Mert ve Peri birbirine aşık gençlerdir. Peri ikinci kez amansız bir hastalığa yakalanmış ve hastaneye yatmıştır. Yanından bir an olsun ayrılmak istemeyen Mert, sevgilisine evlenme teklifi eder. Peri bu eklifi tek bir şartla kabul edecektir: Araları bozuk olan Mert ve Mert’in babasının görüşüp barışması! Mert bunu asla kabul etmese de aşkı ezber bozdurur.

Peri Masalı

Peri Masalı

Peri Masalı

Peri Masalı

Ağlama garantisi veren bol acıklı ve duygusal bir ilişkiyi gözler önüne seren Peri Masalı, bazı konulardaki ciddi eksiklikler nedeniyle çıtanın üzerine çıkamayacak bir proje olarak akıllarda kalacaktır. Öncelikle senaryoyu irdelemek gerekirse ana kahraman Peri, güzelliğiyle isminin hakkını veriyor. Her geçen sahnede karakter olarak da gayet düzgün ve iyimser biri olduğunu görüyorsunuz. Peri, hem yüzü hem fiziği güzel ama bahtı açık olamayan insanlardandır. Mert ise sevdiği insanı iyi günde kötü günde yalnız bırakmayan, çaresizliğini içinde yaşasa da ona belli etmeyen, sevdiği için her şeyi göze alan iyi bir adamdır. Karakterler gayet başarılı yazılsa da 90 dakikayı doldurmak adına geçmişe gidişler eksiktir. Mert’ten başka kimsesi olmayan bu güzel ve iyi kadın neden yalnız? Ailesi nerede? Mert çocukken ne yaşadı? Mert’in babası ile Peri’nin arasındaki diyalog nedir? Bunları anlamak için çaba sarf etsek de senaryo bir türlü izin vermiyor. Bu da kurguyu bozuyor. Yan karakter sayısı hayli varken onlara biçilen sahne süresi yetersizdir. Hastanedeki hemşire dışında diğerleri ne ilginizi çekiyor ne de filme ve Peri-Mert aşkına bir şey katıyor. Bu durumda varlık nedenleri nedir diye sormadan edemiyorsunuz.

Peri Masalı

Peri Masalı

Peri Masalı

Peri Masalı

Mekan, dekor, kostüm detayları filmi ayakta tutuyor. Seçilen müzikler dramı daha da yoğunlaştırıyor. Oyuncu kadrosuna bakıldığında ise başrollerdeki Burcu Kıratlı ve Emre Kızılırmak güzel bir ikili oluşturmuşlar. Kıratlı’nın doğallığı Peri karakterine çok güzel yansımış. Daha çok televizyon projelerinden tanıdığım Emre Kızılırmak ise duygulu adamı mimikleri ve hareketleriyle çok iyi canlandırıyor. Yeteneğini hemen her sahnede görmeniz mümkün. Bunun dışında yan karakterlerin senaryoda yeterli yer alamamasından kaynaklı diğer oyuncularla ilgili çok fazla yorum yapmak doğru değil. Sonuçta onların başarısını konuşmak için rollerinin daha yoğun ve senaryoya bağlı olması gerekirdi. Gene de Itır Esen’i görmek paha biçilemez!

Belirtmeden geçemeyeceğim. Afiş çok başarısız tasarlanmış.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

  • Ya bir şey soracağım bu filmde şöyle bir sahne var mı:
    Erkek karakter babasının evine gidiyor, adam konuşmak istemiyor ve sonra pencereden üzerine su döküyor? Izlemedim bu dediğim filmi de bunu da; ama sanki bu ikisi aynı film mi? Saçma bir soru oldu ama hatırlıyor musun böyle bir sahne, şimdi görünce afişi ve kız hasta deyince sen sanki bu film yahu.

Yorum Bırak