2016 Altın Küre Dram Gerilim Oscar Oscar 2016 sinema

Room (Gizli Dünya) (2015)

Room

Room

Altın Küre adaylıkları ve ödülüyle Oscar’a da göz kırpan Gizli Dünya, 19 Şubat’ta Türkiye’de gösterime girdi. 118 dakikalık dram gerilim türündeki yapımın yönetmen koltuğunda İrlandalı Lenny Abrahamson oturuyor. Emma Donoghue’nun aynı adlı eserinden senaryoya çevrilen İrlanda – Kanada yapımın baş rollerinde ise Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, William H. Macy, Sean Bridgers yer alıyorlar. 6 milyon $’lık bütçesine karşılık 19 milyon $ hasılat elde etmiştir.

5 yaşındaki Jack ve annesi dört tarafı duvarlarla çevrili bir kulübede yaşarlar. Tek odalı bu kulübenin içinde mutfak, banyo, yatak bir aradadır. Jack bu odada doğduğu için dünyayı sadece televizyondan görür fakat onun da gerçekliğini kavrayamaz. Annesi Joy ise artık bu duruma yeter demek ister!

Room

Room

Room

Room

Gizli Dünya, ilk sahneden itibaren seyirciyi kendine bağlıyor. Joy ile Jack’in sadece tavandaki ufacık bir camla hayata tutunma çabaları bir yandan içinizi sıkıyor diğer yandan yaşamın normali buymuş sanan Jack’in gözüyle buruk bir tebessüm ettiriyor. Gayet sade olmasına rağmen enfes bir hikaye ele alınmış. Emma Donoghue, hikayenin gerçek olmadığının üzerine bassa da ekrana o denli sahici yansıtılmış ki Joy ve Jack’in yaşadıklarını gördükçe tüyleriniz ürperiyor.

Joy oğlunun ruh sağlığını korumak ve ona elinden geldiği kadar düzgün yetiştirmek için kulübedeki hayatı normalleştiriyor. Diş fırçalama, kahvaltı, spor, kitap okuma, yemek pişirme gibi sıradan gündelik işleri beraber yapıyorlar. Jack 5 yaşına bastığında ise Joy daha fazla dayanamayıp kaçma planları yapıyor ve olanlar oluyor! Bu noktaya kadar kulübe hayatının monotonluğu, zor koşulları, ufacık bir çocuğun orada yaşaması sizi üzüyor. Arka planda kalan psikolojik şiddet ve travma gün yüzüne fazla çıkarılmıyor; yani senaryo duygu sömürüsü yapmıyor. Yönetmenin bu seçimi bir bakıma filmin dram yükünü hafifletiyor kurguyu her daim ayakta tutuyor.

Room

Room

Room

Room

Yönetmen, tek mekan avantajını fazlasıyla kullanıyor. Bir yandan seyirciye kasveti sunuyor diğer yandan küçücük bir odayı en işlevsel hale getirerek bir çocuğa “yuva” yapıyor. Jack’in kızı andıran upuzun saçları, annesinin makyajsız solgun hali, mekanın dekoru, kullanılan renkler hikayeye gayet uygun tasarlanarak gerçekçiliği vurguluyor.

Filmin bu başarısında baş rollerdeki Brie Larson ve Jacob Tremblay’in çok katkısı var. Daha önce “Short Term 12” filmiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Larson, gayet doğal performansıyla izleyiciyi kendine çekiyor. 9 yaşındaki Jacob Tremblay ise buradaki performansı sonrasında 2016’da 5 projede birden yer almaya başlamış. Ufacık boyuyla bu yeteneğe nasıl sahip, inanmak çok güç!

IMDB’den 8.3, Rotten Tomatoes’tan 96 alan filme gelen yorumlar hep olumludur. Oscar’da en iyi film, uyarlama senaryo, kadın oyuncu, yönetmen dallarında adayken; Altın Küre’de en iyi film, kadın oyuncu, senaryo dallarında aday olup Brie Larson ödülü kapmıştır. Bafta’daki ödülünü de aldığını düşünürsek Larson’ın Oscar’a ciddi oranda göz kırpıyor diyebiliriz.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

Yorum Bırak