2010lar 2017 Dram Romantik sinema Türk filmleri

Sonsuz Aşk (2017)

Sonsuz Aşk

Sonsuz Aşk

Mart sonu gösterime giren, fragmanıyla yoğun bir romantizm ve dram izleteceğini vaat eden Sonsuz Aşk, oyuncu kadrosuyla ilgi çekiyor. Yönetmenliğini Ahmet Katıksız’ın üstlendiği 115 dakikalık projenin senaryosu Deniz Akçay Katıksız’a aittir. Baş rollerinde Fahriye Evcen, Murat Yıldırım, Fatih Al, Filiz Ahmet, Ege Aydan, Didem İnselel’in yer aldığı filmin müzik çalışmaları ise Toygar Işıklı’ya emanet edilmiş.

Kız kardeşi ile kendine ufak bir dünya kuran Zeynep ile genç yaşta profesör ünvanını alıp hayli tanınan bir cerrah olan Can’ın yolları beklenmedik şekilde kesişir. Hiçbir ortak yönleri olmasa da ve birbirlerinin durumlarını bilseler de aşk kapıyı çalacaktır; ta ki engeller ortaya çıkana kadar!

Bazı filmlerin konusunu okuduğunuzda dahi sonunu tahmin edebilirsiniz. İlk seans bitmeden sonunu bilmek de bu kategoriye girer sanırım. Hele de tür romantik ise seyirciler benzer senaryolarda ustalaşarak filmin keyfini çıkarmak yerine sonuna odaklanırlar. Sonsuz Aşk da aynı romantik filmlerdendir. Bu durumda önemli olan o sonuca oyuncularla, senaryoyla, kurguyla, tasarımla, müzikle nasıl ulaşıldığıdır.

Sonsuz Aşk

Sonsuz Aşk

Peri masallarını andıran bir sürecin elbette ilelebet gitmeyeceğini biliyoruz. Temizlik görevlisi Zeynep, hem eğitim kültür hem de maddi açıdan Can’la farklı bir dünya yaşar. Kişiliklerin sağlamlığı ise engelleri görmezden geliyor. Senaryonun bazı uçuk kaçık noktalarını göz ardı edersek birbirlerine aşık olma sahneleri türüne göre başarılıdır. Saç, makyaj, mekan, kıyafet tasarımları peri masalını hayli kuvvetlendiriyor. Toygar Işıklı müzikleriyle pekiştirilince kendinizi kaptırmanız mümkün.

Senaryoda lüks hayatı gösterirken abartılara fazla yer verildiğini düşünüyorum. İmkansız değil ama göze bu denli sokularak aradaki uçurumu anlatmaya gerek yok. Kılık kıyafetten, bir diyalogdan bile yaşam tarzlarının farklılığını anlamak mümkündür. Bunun için bir adaya, otele gerek yok; olmamalı.

Sonsuz Aşk

Sonsuz Aşk

Sonsuz Aşk

Sonsuz Aşk

Çok güzel bir kadın ile yakışıklı bir erkeğin baş rolde oynaması elbette gişede şansı kolaylaştırır. Murat Yıldırım’ın oyunculuğunu sevsem de Fahriye Evcen’in hemen her sinema filminde benzer şekilde (karakterler farklı olsa da tiplemesi aynı) yer alması yavaş yavaş sıkmaya başladı. Hani biraz dramı, gerilimi veya sadece komediyi mi denese? Üstüne yapışan tiplemeden kurtulsa eminim seyirci mutlu olacak. Filmin diğer oyuncuları ise gayet başarılı seçilmiş. Senaryodaki boşlukları hatta fazlalıkları yetenekli oyuncular unutturabiliyor.

Romantik türünü sevenler için seyredilebilir, hatta melodrama dahi kaçan sahneleriyle gözlerinizi doldurabilir. Ama lütfen romantik filmlerde mantık aramayın. Amaç hayatta yaşanmayan/yaşanamayan hikayeleri ekrana aktarmak. Bu zamana kadar çekilen binlerce romantik film varken senaryoyu ne kadar farklı hale getirebilirler ki? En fazla doktoru beyin cerrahı yaparlar ve öylece kalır. Bir ameliyat esnasında tıbbi terimlerle dolu diyaloglar içinde bir beyin görmeyi romantik filmlerde beklememek gerekiyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak