2010lar 2017 Gerilim gizem Korku sinema

The Autopsy of Jane Doe (Otopsi) (2017)

Otopsi

Otopsi

Otopsi, afiş ve ismiyle korku için seyirciyi uyarsa da türünde bu denli başarılı olacağını tahmin etmek pek kolay değil. Nisan ayında gösterime giren 90 dakikalık gerilimin yönetmenliğini Andre Ovredal üstlenirken senaryo Ian B. Goldberg ve Richard Naing tarafından kaleme alınıyor. İngiltere – ABD yapımın baş rollerinde Emile Hirsch, Brian Cox, Ophelia Lovibond, Olwen Catherine Kelly yer alıyorlar.

Tommy ve Austin adli tıp uzmanı ve memuru olan baba oğullardır. Evlerinin bodrum katındaki morgda çalışırlar. Austin, annesinin ölümü ardından babasını yalnız bırakmamak için epey çaba sarf eder ama artık kız arkadaşıyla gitmeyi planlamaktadır. Babasına bu planı anlatacağı akşam, isimsiz bir ceset gelir. Cesedin dışarıdan görünen hiçbir ölüm yarası/izi yoktur. İnceleme derinleştikçe işler tuhaflaşmaya başlar. Her geçen dakika olağandışı ve tehlikeli şeyler bu ikiliyi beklemektedir.

Otopsi

Otopsi

Süreci tahmin edeceğinizi sandığınız sıradan bir hikaye diyerek ekran başına oturuyorsunuz. Tek mekan, az karakter, neredeyse yok denecek kadar az yan hikaye var. Lakin ilk 10-15 dakika geçtikten sonra film sizi öyle içine çekip bağlıyor ki yerinizden kıpırdayamıyor ve eğer evde izliyorsanız odada bir başkasının olduğunu kontrol edip duruyorsunuz (Eşimin odadan çıkmasını bile istemedim!). Senaryo oldukça heyecanlı, gerilimli, iç ürperticidir. Araya serpiştirilen birkaç komik diyalog ise seyircinin nefes almasına izin veriyor. Sonuna kadar gizemi koruyan Jane Doe, iş çözüldükten sonra stresi en üst seviyede koruyor.

Düşük bütçesine rağmen tüm detaylar izleyiciden tam not kazanıyor. Morg dışında diğer karanlık ve eski odaların kullanılması gerilimi tırmandırıyor. Korku gerilim olunca ister istemez aşina olunan korku unsurları var ama hiçbiri sırıtmıyor. Zira göze batmadan, karakterlerin yönlendirmesiyle sizi koltuktan fırlatabiliyor.

Otopsi

Otopsi

Görmüş geçirmiş, işinde hayli uzmanlaşmış baba Tommy, yarı şakacı kimliğiyle filmin bel kemiğidir. Hem oğlu Austin’i korumak hem de olayları toparlamak adına soğukkanlılığını hiç bozmuyor. Tecrübesi de buna katkı sağlıyor. Tommy karakteri bu denli başarılı yazılmasaydı filmin gidişatı da bozulabilirdi.

IMDB’den 6.8, Rotten Tomatoes’tan 86 alan Otopsi’nin eleştirileri genelde olumlu yöndedir. Türüne göre son zamanlarda izlediğim en etkili, en korkutan ama bunları en sade şekilde aktaran bir film! Zaten tüm bu sadelik hedefi bence izleyiciyi korkutuyor çünkü tabiri caizse beklenmedik anda gol atıyor. Eğer korku gerilimi sonuna kadar yaşamak istiyorsanız mutlaka izleyin!

Bu arada Jane Doe ve John Doe kimliği belirsiz hasta veya ölüler için kullanılan isimlermiş.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

2 Yorum Var

 • Girmeyeli bildiğin evrim geçirmiş bu sayfa!
  Logo aynı olmasa şöyle bir afallayıp “sanırım yanlış oldu, aradığım sayfaya ulaşamıyorum Google-bey, SOS lütfen” haline bürünecek idim.
  Güzel olmuş,
  hayırlı ola;
  filmografik canavar yine her zamanki formunda. ahaha.

  Bu filmi hep görüyorum, bana biraz şeyi anımsatıyor – muhtemelen alakası yok; ama olabilir de belki? – El Corpse, El Cuerpo muydu İspanyol filmi hani sarışın bir kadın vardı “ceset” rolünde. O da fena film değildi sanki diye hatırlıyorum.

  Selamlar!

Yorum Bırak