2010lar 2017 Animasyon Komedi Macera sinema

The Boss Baby (Patron Bebek) (2017)

The Boss Baby

The Boss Baby

Animasyon seven biri olarak işin içine bebekler de girince Patron Bebek’i seyretmek için fırsat kolladım. 98 dakikalık komedinin yönetmenliğini “Madagaskar” serisinden hatırlanan Tom McGrath üstlenmştir. ABD yapımın senaryosu Marla Frazee’nin kitabından Michael McCullers tarafından kaleme alınmıştır. Seslendirmesinde ise Alec Baldwin ve Steve Buscemi gibi üstatlar var. 125 milyon $ bütçeye karşılık 495 milyon $ hasılat elde etmiştir.

7 yaşındaki Tim’in anne babası günün birinde bir bebek evlat edinirler. Tüm ilgi alaka bu yeni gelen bebeğe kayınca Tim ondan nefret etmeye başlar. Takım elbise giyen, anne baba ortada yokken konuşabilen bu bebek aslında bir ajandır ve asıl görevi Puppy Cop.’un başkanının planlarını bozmaktır. Başlarda hiç anlaşamasalar da Tim ve bebek kendi çıkarları için iş birliği yaparlar!

The Boss Baby

The Boss Baby

The Boss Baby

The Boss Baby

Dreamworks’u arkasına alarak teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan Patron Bebek, yaratıcı bir senaryoya sahip. Ülkemizde bırakın köpek sevgisini hayvan sevgisi bile yoğun değilken “Bebek mi köpek mi?” ikilemi arasında kalacak insanlar olmadığımız ne yazık ki aşikar. Gene de hem kardeş bağı hem de hayvan sevgisi başarılı bir şekilde işlenmiş. Hayli sevimli karakterlerle bebeklerin tatlılığı katlanmış. Ağzımızda pelesenk olmuş “Büyümüş de küçülmüş” sıfatı tam da Patron Bebek’teki bebeklere yakışıyor.

Sinema düşkünü yetişkin biri olarak replikler ve karakter detaylandırmaları keyiflendirse de bir anne gözüyle rahatsız olduğum noktalar var. Celil Ediz sinemaya gidecek kadar büyük olsaydı izlemesine asla izin vermezdim. Bazı sahneler, replikler, espriler çocuklara göre değil. Hem anlamakta güçlük çekebilirler hem de film olumsuz davranışları teşkil ediyor. Kardeş sevgisi hayli zıtlaşarak anlatılıyor. Sonu tatlıya bağlanma yönünde ilerlese de çocuk algısı bu alt metinleri okuyamaz. Kendi açımdan bakarsam filmi seyrettikten sonra Celil Ediz’in mutlaka bir kardeşe sahip olması gerektiğini düşündüm. Ama Celil Ediz’in seyrettikten sonra gene de kardeş isteyebileceğini sanmıyorum. Ayrıca hayvanların genetiğiyle oynanmasına ciddi bir eleştiri geliyor ki yetişkinler her alt metni fazlasıyla anlayabilir. Lakin çocuklar için aynı şeyi savunamam.

The Boss Baby

The Boss Baby

IMDB’den 6.4, Rotten Tomatoes’tan 52 alan filmin geri dönüşleri orta şekerdir. Yetişkinler için seyredilir olsa da çok nadir kahkaha attıran bir animasyondur. Yaratıcı senaryonun yeteri kadar işlenemediği düşüncesindeyim. Hemen herkesin ilgisini çekecek bebek ve köpekler ana konu iken senaryonun üzerinde daha fazla durulsaydı hayran kitlesinin artacağı şüphesizdi.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak