2010lar 2017 Dram Gerilim psikolojik gerilim sinema

The Circle (2017)

The Circle

The Circle

Tom Hanks hayranı olunca Emma Watson’a katlanmayı göz alarak The Circle macerasının içine girdim. Nisan 2017’de gösterime giren ABD yapımın yönetmenliğini James Ponsoldt üstleniyor. Senaryo ise Dave Edgars’ın kitabından gene Ponsoldt tarafından kaleme alınıyor. 110 dakikalık dram, gerilimin baş rollerinde Emma Watson, Tom Hanks, John Boyega, Karen Gillan yer alıyorlar. 18 milyon $ bütçeye karşılık 34 milyon $ hasılat elde edilmiştir.

The Circle dünyanın en güçlü teknoloji ve sosyal medya şirketidir. Mae, Circle’da iş fırsatı yakaladığında hayatının tamamen değişeceğini düşünür ve hızlı bir şekilde yükselir. Şirketin üst düzey yöneticisi Eamon Bailey, Mae’nin farkına varır ve neredeyse kimsenin kabul etmeyeceği bir teklifi ona sunar. Bu teklif Mae’nin ve çevresindekilerin tüm mahremiyetini etkileyecektir!

The Circle

The Circle

The Circle, önce kitabını okumadığıma pişman olduğum, gayet etkili bir fikre sahip ama senaryo ve kamerada hayal kırıklığı yaratmış bir filmdir. Yıllar öncesinde “Black Mirror” dizisinin ilk sezonu seyredip hayran kalmış, geçen hafta tüm sezonları bitirmek için tekrar ekran karşısına geçmişken; The Circle’ı izlemek büyük tesadüf oldu. Gerek “Black Mirror”, gerek The Circle teknolojinin insan hayatını nasıl etkilediğini o kadar çarpıcı gösteriyor ki ağzınız açık kalabiliyor. Gelişmekte olan bir ülke olarak henüz teknolojinin hayatımızdaki yeri bu denli yoğun değil ama çocuklarımızda (torunlarımızda?) bunların yaşanma ihtimali hayli yüksek. Sırf fikir için bile seyretmeye değer olduğu inancındayım.

Peki, enfes fikrine rağmen IMDB’den 5.3, Rotten Tomatoes’tan 15 alacak kadar olumsuz eleştiri almasına sebep nedir? Mae karakterinin sıklıkla fikir değiştirmesi ve bu değiştirme aşamasında seyirciye hiçbir şey aktarılmaması bunda en büyük etkendir. Kurgu o denli yetersiz ki “Ne oldu? Niye böyle oldu? Bu duruma ne zaman gelindi?” diye sormadan duramıyorsunuz. Mae, gerek kendi gerek çevresindeki herkesi etkileyecek (tabiri caizse dikizleyecek) bir karar alıyor ve büyük bir oyunun içine düşüyor. Her şeyden bu kadar memnunken değişimler yaşanıyor. İyi kötü ayrımı ortaya çıkıyor, doğru yanlış arasında gidip geliniyor. Spoiler vermemek adına detaylara girmesem de bu gel gitler ekrana aktarılamıyor.

The Circle

The Circle

The Circle

The Circle

The Circle binası, çevre tasarımı muhteşem yapılmış. Orada çalışmak için her koşulu zorlayabilirsiniz! Mekan başarısı yanında şirketi pohpohlamak adına dev ekranlar, harika alanlar yaratılması da akıl çeldirici duruyor. Sadece bu detaylar bile sinematografinin kalitesini ortaya seriyor. Tom Hanks’in yanında Emma Watson’ın varlık sebebini hala anlamış değilim. Başarılı bir oyuncu olduğunu hala ispatlayamadı. Mae karakterini daha yetenekli bir oyuncu canlandırsa belki IMDB notu daha yukarı çıkabilir.

Her şeye rağmen bu kadar düşük not almasını doğru bulmuyorum. İşlenişinde bolca hata bulunsa da fikre ve Tom Hanks etkisine dayanarak daha yüksek yerleri hak ediyor.

Teknolojinin hayatımızdaki yeri neredeyse insanlardan daha önemli bir hal almaya başlamışken bunun dizi ve filmlerle sorgulanması gayet mutlu ediyor. Bazı sorunlar yaşattığı aşikar ve bilincinde olan insanlar var. Peki, okusak da izlesek de hayatımızdan bir şey değişiyor mu? Bu da sizlere kalmış. İnternetin çektiği bir alanda en azından telefonunuza bakmadan kaç saat durabilirsiniz ki? Haydi gerçekçi olalım.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak