2010lar 2017 Altın Küre belgesel Dram Gerilim Oscar Oscar 2018 politik sinema tarihi yaşanmış hikaye

The Post (2017)

The Post

The Post

Sene başında Türkiye’de gösterime girerek Altın Küre ile Oscar’a göz kırpan ve yaşanmış bir olayı ekrana yansıtan The Post, Steven Spielberg’ün yönetmenliğiyle dikkat çekiyor. 115 dakikalık ABD yapımın senaryosu Liz Hannah ve Josh Singer’a aittir. Dram, politik, gerilim türlerini kapsayan filmin baş rollerinde Tom Hanks, Meryl Streep, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Tracy Letts, Bruce Greenwood yer alıyorlar. 50 milyon $ bütçesine karşılık şimdilik 56 milyon $ hasılat elde etmiştir.

1970li yılların başında Washington Post gazetesi editörü Ben Bradlee ve sahibi Katherine Graham, bir ordu analisti tarafından yazılan ve sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlayıp yayınlamama arasında gel git yaşarlar. Bu belgelerde Vietnam Savaşı’nda Amerikan askerlerinin rolünde söylenen yalanlar vardır. Üstelik mevcut Nixon yönetimi de nasibini alacaktır. Tüm zorluklara rağmen yayınlama kararı alan gazete, devletle ciddi bir mücadeleye girer.

The Post

The Post

Gazetecilikle ilgili pek çok başarılı (ve bazen de sıradan) yaşanmış hikayeleri beyazperdede görsek de yönetmen koltuğunda Spielberg, baş rollerde Hanks ve Streep’i görünce ister istemez ekran başına oturuyorsunuz. Gazeteciliğin etiği üzerine kurulan hikaye, seyirciyi sıkmayan ve seyircinin izlediğini unutmadan yazılmış. Mesleğin ince detaylarına girip anlaması zor politik meselelerde boğulmak yerine daha net bir üslup kullanılmış. Bu da film boyunca merak duygusunu artırıyor ve kurgunun da başarısıyla konudan kopmanızı engelliyor.

Hem gazeteciliğin gerçek amacı, hem erkek hegemonyasındaki bir mesleğin arasında kadının rolü ve sivrilişi, hem de dayanışmanın gücü gayet etkileyici şekilde aktarılıyor. Dilin sadeliği konuyu daha da öne çıkarıyor. Dönem filmi olmasının yanında gri tonlarının ağırlıklı kullanılması da hikayeyle örtüşüyor.

Tom Hanks hayranı bir sinemasever olarak filmde Meryl Streep’ten daha çok etkilendim. Baş roller kadar yardımcı oyuncular da filmin bel kemiğini oluşturuyor. Hemen her karakter Pentagon belgeleri peşinde can verircesine yaşıyorlar!

The Post

The Post

The Post

The Post

IMDB’den 7.5, Rotten Tomatoes’tan 88 alan filmin geri dönüşleri genelde olumludur. Gerçeği aktarırken bazı saptırmalar olduğu söylense de Oscar’da en iyi film ve kadın oyuncu dallarında, Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu, kadın oyuncu, film, yönetmen, senaryo ve müzik dallarında adaylıkları vardır. Altın Küre’den eli boş döndü. Oscar’da da çok iddialı olduğu söylenmiyor. Spielberg ve Streep’in de amacının zaten ödüllerden ziyade mevcut Amerikan yönetimine tepki göstermeleri olduğu sürekli yazılıp çiziliyor.

Yakın tarihteki bir olayı Spielberg gibi bir ustadan öğrenmek büyük şans! Gazetecilikle ilgili filmler arasında ön sıralarda yer alacağına eminim. Mutlaka seyretmelisiniz.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

Yorum Bırak