2000ler 2007 Biyografi Gerilim liste Macera polisiye sinema suç yaşanmış hikaye

Zodiac (2007)

Zodiac

Zodiac

2016 Ağustos’unda BBC tarafından “21. Yüzyılın En İyi Filmleri” listesinde Zodiac 12.sırada yer alınca, artık izleme vaktidir düşüncesiyle ekran başına oturup 156 dakikamı geçirdim! Yönetmenliğini David Fincher’ın üstlendiği ABD yapımı gerilimin senaryosu Robert Graysmith’in aynı adlı eserinden James Vanderbilt’e aittir. Başrollerde ise Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony  Edwards, Robert Downey Jr., Brian Cox yer alıyorlar. 65 milyon $ bütçeyle çekilen filmin hasılatı ise 85 milyon $’a ulaşmıştır.

1960lı yılların sonunda San Francisco’da Zodiac isimli bir seri katil, gönderdiği mektuplar ve içindeki şifreli mesajlarla başta gazeteciler ve polisler olmak üzere herkesi tedirgin etmektedir. Muhabir Paul Avery, politik karikatürist Robert Graysmith, dedektif Dave Toschi ve dedektif William Armstrong, Zodiac’ın verdiği ipuçlarından giderek onu bulmaya ant içerler. Lakin, yıllar geçtikçe ümit azalır, ölümler de devam eder.

Zodiac

Zodiac

Zodiac

Zodiac

Yönetmen koltuğunda David Fincher oturduğunda yaşanmış bir seri katil hikayesini izleme fikri bile heyecan uyandırıyor. Hele de Zodiac’ın adını bilmenize rağmen detaylara hakim değilseniz o gazeteciler ve dedektifler kadar siz de heyecanlanıyorsunuz. Dile kolay, film 60lı yıllarda başlayıp 90lı yıllara kadar devam ediyor. Büyük bir takip, mücadele var. Lakin, Fincher her şeyi en ince ayrıntısına kadar göstereyim derken 156 dakikada boğulup kalmış. Senaryo çok güzel kaleme alınmış. Kurgu da bir o kadar etkileyici ama detaylara bu kadar gerek var mı diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Karakter detaylandırmaları seyirciyi tatmin etse de karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri çok tıkanık kalıyor. Hedefin sadece katil Zodiac’a odaklanılması bir tercih sayılabilir. Gene de filmin sürükleyiciliği açısından bu yetersizlik seyirciyi bunaltabilir. Muhabir Paul Avery karakteri gereğinden daha arka planda kaldığı için biraz mutsuz ediyor. Aslında film sadece Graysmith ve Toschi’yle ilerliyor denilebilir. Film bittiğinde hiçbir karakter müthiş veya akılda kalıcı olarak adlandırılamıyor. Belki de süre haricinde izleyiciyi mutsuz edecek budur.

Zodiac

Zodiac

Zodiac

Zodiac

Bu denli uzun süre boyunca inişli çıkışlı takip kaçınılmaz. Zaten ilk yıllarda yaşanan ölüm sayısının fazlalığı ve halkın ilgisi zamanla sıradanlaşıyor ve  yok oluyor. Robert Graysmith’in yıllar sonra ailesini kaybetmeye bile göze alarak Zodiac’ın peşine tekrar düşmesiyle heyecan yeniden tırmanıyor ve katili bulma yolunda ona eşlik edesiniz geliyor.

Fincher 60lardan 90lara uzanan sürede zaman geçişlerini mekan, dekor, kostüm tasarımlarıyla müthiş ayırıyor. Renk ve kontrast ayarları gerilimi ve konunun geçtiği dönemleri baz alarak çok etkileyici yapılmış. Filmin türüne rağmen sanatsal yönüyle akılda kalıcılığı kaçınılmaz.

Zodiac’ın sonunu söylemem heyecanı alt üst edeceği için sadece şunu belirtmek isterim ki her karakterden – kadın olsun erkek olsun – şüpheleniyorsunuz. Zira buna alıştırılmışız. Gizem çözmek isterken asıl şeyleri görememek filmin adrenalini ortaya koyuyor.

Başrol oyuncusu Jake Gyllenhaal ne yazık ki karakterin hakkını veremiyor. İçinde fırtınalar kopan, herkesi ve her şeyi Zodiac’ın arkasına alan bir insanın psikolojisi elbette içine kapanık olur. Diğer yandan, bunu mimiklerle, saç baş dağınıklığıyla görmek istiyor gönül. Toschi’yi canlandıran Mark Ruffalo’ya diyecek yok, şapka çıkarılır. Chloe Sevigny ise çok sahnesi olmamasına ve karakteri hayli arka planda olmasına rağmen çok etkili bir performans sergiliyor.

Yazar hakkında

Seyirci Koltuğu

1 Yorum

  • Ben açıkçası öyle bir listeden ziyade Jake garipsoyadlı için izlemiştim… e bir de Mark abi de olunca insan içine dalıyor.

    Spoiler

    Sonunu tam hatırlamasam da katilin ortaya çıkmayışı üzmüştü

    Spoiler kapat

    Ama uzun olmasına rağmen pek sıkılmayıp ekrana kilitlediğini hatırlıyorum filmin.

Yorum Bırak